A külön út fontossága

Kilencvenöt évvel ezelőtt, 1924. december 9-én a pennsylvaniai Duquesne-ben alakult meg a Független Amerikai Magyar Református Egyház. Olyan önálló és teljesen szabad magyar református egyháztestet alapítottak, amely csak az Istentől függ, minden más hatalomtól és tényezőtől független. Így tudták megőrizni a magyar nyelvet – tájékoztatta lapunkat Lizik Zoltán püspök, az amerikai református közösség vezetője.

1887 karácsonyán merült fel az Amerikába vándorolt magyar reformátusok körében, hogy saját gyülekezetet alapítsanak.Az első magyar református templomot az Újvilágban már 1892-ben felszentelték Pittsburghben. Nagy áldozat volt ez, hiszen az első magyar református templomok megépítésének korszakában még egyetlen egyháztagnak sem volt saját háza.

Kezdetben amerikai támogatással működtek, majd az asszimilációs nyomás és az első világháború utáni magyarországi helyzet miatt igyekeztek önfenntartókká válni. Abaúji, borsodi és zempléni emigránsok – Detroit, Carteret, Perth Amboy, Donora, Duquesne, Mckeesport és Sranton gyülekezeteinek képviselői – úgy döntöttek, nem csatlakoznak más helyi egyházhoz, hanem önálló szervezetet hoztak létre. Bár a függetlenségüket sohasem adták fel, nevüket 1958-ban Amerikai Magyar Református Egyházra (Hungarian Reformed Church in America) változtatták.

Az ötven évvel ezelőtti közel hetven gyülekezet azóta a felére zsugorodott, ahogy a külföldön élő magyarság népességszáma is egyre csökken. A kontinens nyugati felében még így is sokakat mozgatnak meg egy-egy programjukkal, hiszen sok helyen a magyar kulturális központok szerepét is betöltik.

Jelenleg húsz lelkipásztor, két missziói lelkész, kilenc beszolgáló lelkész és egy hitoktató szolgál a három egyházmegyét alkotó húsz önálló és tizenhárom missziói gyülekezetben. „Biztosak vagyunk benne, hogy jövőnket az Úr elrendezte. Nekünk a jelenünket kell elrendeznünk, hogy az ne tartson fel a jövő felé vezető úton” – írta stratégiájukról a püspök.