Hely, ahol az elhívás kiteljesedhet
Idén is várja a felvételizőket a Pápai Református Teológiai Akadémia. A felvételi időszakra készülve az őszi szemeszter végén körülnéztünk a nagy múltú teológián, ahol különleges élettörténetekkel találkoztunk. A hallgatók között van, aki az informatikusi pályát hagyta hátra, hogy lelkésznek tanulhasson, de akad olyan is, aki szenvedélybetegségből szabadulva kezdett új életet az intézményben. Aki az elhívását már megkapta, Pápán jó eséllyel helyet is talál, hogy felkészüljön az életen át tartó szolgálatra.
Nagy a csend és a nyugalom a pápai teológián decemberben, a folyosókon csak elvétve találkozunk egy-egy hallgatóval. A kollégiumi szárnyban is csupán az ajtók előtt álló ruhaszárítók jelzik, hogy nem üresek a szobák – itt találkozunk először az egzegézisórára készülő Kálmán Áronnal. Mint megtudjuk, házi feladat most nem volt, így van néhány perce beszélgetni. A harmadéves teológus otthonosan mozog az épületben és a hittudományok területén is, hiszen bátyja is itt végzett, édesapja pedig lelkészként szolgál.
Azt mondja, ebbe nőtt bele, így miután megkapta az elhívását, érettségi után rögtön a teológiára jelentkezett. – Eljöttem először megpróbálni, milyen, majd ahogy telt az idő, egyre jobban megszerettem, és most már nem is tudnék más szolgálatot elképzelni – fogalmaz.
Nem úgy, mint Kovács Csaba, aki az informatika világából érkezett a teológia világába. – Volt egy gyermekkori álmom: keveset dolgozni és sok pénzt keresni – mondja a vajdasági fiú, aki hosszú éveken keresztül programozni tanult, majd huszonhét évesen kezdte el a teológiát. – Hálás vagyok Istennek, hogy rájöhettem, a pénz és a sok szabadidő nem tesz boldoggá. Most olyan pályán vagyok, amelyen a szolgálatommal valószínűleg kevesebb pénzt fogok keresni, de boldog leszek attól, hogy amit teszek, Istenért teszem.
Természetesen a diplomáért itt is küzdeni kell, Kovács Csabának például évek óta a héber nyelv tanulása a legnehezebb feladat. Emellett Pápán görög és latin nyelvet is tanítanak – ezekkel még a több nyelven beszélőknek is gyakran meggyűlik a bajuk.
– Teljesen más, mint angolul tanulni. Lehet, hogy befejezzük a teológiai tanulmányainkat, letesszük a szigorlatokat, de ezeken a nyelveken nem tudnánk elmondani azt, hogyan telt a napunk. Még ha nem ilyen céllal tanuljuk is a bibliai nyelveket, passzív voltuk megnehezíti az elsajátítást – fogalmaz a teológushallgató.

A pszichológiai tárgyak azonban már népszerűbbek, például a lelkigondozás gyakorlatát minden hallgató szívesen tanulja. Főleg az itteni családias légkörben, ugyanis egy órán általában hárman, négyen ülnek. A pápai teológián azért is alacsony a létszám, mivel az országban egyedülálló módon azok a hallgatók, akik munka vagy a családjuk mellett nem tudnak minden órán részt venni, igényelhetnek egyéni tanrendet. Kovács Csaba is kihasználná a lehetőséget:
– Ezen a nyáron szeretnék házasságot kötni a menyasszonyommal, ezért azt tervezem, hogy benyújtom a kérvényt az egyéni tanrendre. Két éve vagyunk kapcsolatban, de jelenleg nagyon ritkán tudunk találkozni, fontos lenne, hogy ez megváltozzon a házasságkötésünk után.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!