Minőség és stratégia

A minőséget szem előtt tartva szeretné tovább vezetni a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karát (KRE TFK) Pap Ferenc új dékán. Készül új képzések indítására, és egy rég félbeszakadt nagykőrösi építkezést is újragondolna. Képzéseik szerinte a református egyház stratégiai érdekeit szolgálják.


December 1. óta már nem megbízott, hanem kinevezett dékánként vezeti a KRE TFK-t. Milyen céljai vannak a következő évekre?

Szeretném egyértelműsíteni, hogy nem kell újat kezdenem a kar élén. Nemzedékváltás megy végbe, az iskolaalapítók többsége nyugdíjba ment. Fontos, hogy építsünk az elődök munkájára, illetve úgy reagáljunk a mai magyar felsőoktatás kihívásaira, hogy a minőséget szem előtt tartva járjuk a már elkezdett utat. Egyedül ez fog eredményeket hozni. Ez a kálvini hivatásfelfogás is: a legjobbat kell adni. A kapott tálentumot nem elássuk, hanem kamatoztatjuk.

Terveznek új képzéseket?

A meglévőket felül kell vizsgálnunk, mert változik a világ körülöttünk, és reagálnunk kell az új Nemzeti alaptantervre, a köznevelés folyamataira. A jövőben szeretnénk pedagógus mesterszakot indítani és aktívabban részt venni a pedagógus-továbbképzésben is.

Pap Ferenc Fotó: Kapás Csilla

Stratégiai kérdés az is, hogy fejlesszük az óvodapedagógus-képzésünket, hiszen a református egyház épp nagy óvodaépítési programban vesz részt.

A szeptemberben induló képzésekre február 15-ig lehet jelentkezni. Elégedett azzal, hogy a jelentkezéshez végül nem kell nyelvvizsga?

Igen, mivel félő volt, hogy sokan – az előrejelzések szerint akár a jelentkezők negyven százaléka – nem nyertek volna felvételt. A pedagógushiány miatt azonban megnyugtató döntés született. Viszont a diploma átvételéhez továbbra is szükség van nyelvvizsgára, ezért a hallgatóknak nyelvi képzést nyújtunk.

NYÍLT NAPOK, INFORMÁCIÓK

Az érdeklődők további információkat tudhatnak meg a KRE TFK-ról személyesen január 9. és 11. között az Educatio Kiállításon a budapesti Hungexpón, továbbá a február 4-i budapesti és a február 5-i nagykőrösi nyílt napokon, valamint online a www.kre.hu/tfk honlapon.

Infrastrukturális fejlesztésekre is szükség van?

Az egyre nagyobb hallgatói létszámunk miatt Budapesten tágasabb helyre volt szükségünk, így februárban új helyre költöztünk. Nagykőrösön viszont sokszor van telt ház. Itt korlátozottak a kapacitásaink: nincs elég terem, nem tudunk már több hallgatót leültetni. Van egy félkész épületünk, amelyet még az elődök kezdtek építeni, de nem sikerült forrást találni a befejezéséhez, hosszú ideje áll az építkezés. 2020-ban az érvényes előírások figyelembevételével elindulhat az épület újragondolása. Oktatási termeket, irodákat szeretnénk, továbbá új nagyelőadó kialakítását, valamint a könyvtárunk fejlesztését is tervezzük. A nagykőrösi épületből önálló tornaszoba is hiányzik, amelynek megléte fontos lenne az óvodapedagógus- és tanítóképzés miatt. Az ottani infrastruktúrának azonban nagy előnye, hogy minden hallgatónknak kollégiumi elhelyezést tudunk biztosítani, és hogy a református oktatási rendszer mindegyik foka megtalálható a városban.

A HVG Diploma 2020 listája szerint a tudományos fokozattal rendelkező oktatók arányát tekintve a KRE TFK első helyen van a hazai pedagógusképzésben, azaz önöknél van a legtöbb magasan képzett oktató. Mit szól az eredményhez?

A minőséget célzó törekvéseink az oktatókra is vonatkoznak. A közelmúltban új előadókat, köztük tapasztaltakat és fiatalokat is felvettünk. Jólesik, hogy a fáradozásaink eredményét egy külső értékelési rendszer is jónak minősíti. Büszkék vagyunk, hogy a lista szerint a több mint húsz képzőhely közül a tanító alapszakunk az országban a harmadik legjobbnak, míg az óvodapedagógus- képzésünk az ötödik legjobbnak számít.