A lelkigondozás nem bűncselekmény
A kuruzslók elleni harc jegyében a közelmúltban módosították a Büntető törvénykönyvet (Btk.). A változtatást sokan sokféleképpen értelmezik, ezért a mentálhigiénés segítő szakemberekben is felmerülhetett, vajon rájuk is vonatkoztatható-e a szabályozás. Utánajártunk, hogyan érinti a törvény a református segítőket. A részletekről Tóth Jánost, a Gyökössy Endre Lelkigondozói és Szupervízori Szolgálat vezető lelkészét, lelkigondozót kérdeztük.
Érinti-e a Gyökössy Intézetet a kuruzslók elleni törvényként ismertté vált jogszabály-módosítás?
A törvényt és annak megjelent értelmezéseit is átolvasva meg tudom nyugtatni a lelkészeket, vallástanárokat, hitoktatókat, lelkigondozói képzésen végzetteket, hogy ez a módosítás rájuk semmilyen módon nem vonatkozik. A rendelet alapvetően a pszichoterapeutákat és a természetgyógyászokat érinti.
A törvény úgy fogalmaz, hogy a „nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások” is büntetendők. A lelkigondozásra nem vonatkoztatható a „nem-konvencionális gyógyító eljárás” jellemzés?
A lelkigondozás találkozás, beszélgetés, amelynek lehet gyógyító hatása, de nem minősül gyógyító eljárásnak. A törvény meghatározása – az én értelmezésemben – inkább a természetgyógyászatra vonatkozik.

Mi a különbség a pszichoterápia és a lelkigondozás között?
A pszichoterápia egészségügyi végzettséggel gyakorolható módszer, amely az ember pszichés működésével foglalkozik, biológiai és lélektani ismereteket igényel, a terápiát esetenként gyógyszeres kezeléssel kiegészítve alkalmazzák. A lelkigondozás teológiai alapon nyugvó, testvéri, professzionális beszélgetés, empátiát, önismeretet, lélektani ismereteket igényel. Jelen van benne a hit és annak megélése, túlmutat az emberen: „Az ember lelke az Úrtól kapott mécses, egészen átkutatja a test belsejét.” (Péld 20,27)
Van olyan munkatársa a szolgálatnak, aki rendelkezik pszichoterápiás végzettséggel?
Nálunk lelkészek dolgoznak. A lelkész pedig az új törvény szerint sem folytathat pszichoterápiás gyakorlatot, kivéve, ha teológiai végzettsége mellett van erre vonatkozó orvosi vagy klinikai szakpszichológusi végzettsége, szakképesítése. Nálunk ilyen kolléga nincs.
Milyen témái lehetnek a lelkigondozásnak?
Gyász, veszteség, párkapcsolat, válás feldolgozása, egyéni életút, hitkrízis. Ha valakinél érzékeljük, hogy mélyebb, hosszú távú terápiás vagy akár gyógyszeres kezelésre lenne szükség – például depresszió, pszichoszomatikus betegség, pánikbetegség esetén –, akkor továbbküldjük az illetőt szakemberhez, orvoshoz. Előfordulhat, hogy az egészségügyi kezelést kiegészíti a lelkigondozás, de semmiképpen sem válthatja ki azt.
Kiből lehet lelkigondozó?
Itthon a lelkigondozást a felsőoktatásban lehet tanulni. A Károli Gáspár Református Egyetem például szaklelkigondozói szakirányú továbbképzést kínál a lelkészeknek, a Sárospataki Református Teológiai Akadémián pasztorálpszichológiai, bibliai alapú lelkigondozó és keresztyén hospice lelkigondozó, a Semmelweis Egyetemen pedig ökumenikus megközelítésű mentálhigiénés lelkigondozó szakirányú továbbképzés választható.
Aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen
a) az orvosi gyakorlat,
b) az egészségügyi szakképesítéshez kötött pszichoterápiás gyakorlat vagy
c) a nem-konvencionális gyógyító és természetgyógyászati eljárások körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő