Előfizetek

LXIV. évf. 12. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és - értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • A karanténban is segítenek

    Nekünk most megadatik, hogy belépjünk a kórtermekbe, de sokan nem tehetik ezt. Lehet, csak pár perc jut egy beszélgetésre, de tegyük meg! Ez most sokat jelenthet a kórházban fekvőknek – tanácsolja Gál Judit, a Református Missziói Központ Kórházlelkészi Szolgálatának vezetője.

    Tovább olvasom
  • Gondolatok a karanténból

    Várakozás közben leleplezem saját magam. Itt van idő az önvizsgálatra, az imádságra, a bűnbánatra. Itt van idő a kapcsolat építésére a másikkal. A nagy várakozásban Isten formál. Az első napi önzetlenség felismerése micsoda győzelem egy keresztyénnek! S egy nap sem kell, máris megfordul a dolog. Lehet ajándékként is nézni ezekre az órákra?

    Tovább olvasom
  • Az emberség és bajtársiasság próbája

    – Amikorra várható volt a betegség nagyobb arányú megjelenése hazánkban, kialakult a kezeléséhez szükséges ellátórendszer, döntéshozatali mechanizmus, tájékoztatási protokoll – mondja Velkey György, a Bethesda gyermekkórház főigazgatója. Mit tanácsolnak az orvosok a szülőknek, nagyszülőknek? Erről is kérdeztük a főorvost.

    Tovább olvasom
  • Reformátusok kaptak állami elismerést

    Magyarország köztársasági elnöke a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából kitüntetéseket adományozott. A koronavírus-járvány miatt az állami ünnepségek elmaradtak, így a díjátadót is elhalasztották, a díjazottak listája a Magyar Közlönyben jelent meg. Az elismert közéleti személyiségek, szakemberek, művészek és sportolók között több református is van.

    Tovább olvasom
  • Imádság, józanság, önfegyelem

    Próbatétel ez a járvány mindannyiunknak, de Isten nem próbál meg fölöslegesen, erőnkön felül. Ünnepelt írók publikáltak tanulmányokat arról: a XIX–XX. század járványait legyőzte a modern emberiség, így bátran fordulhatunk más megoldandó problémák felé. Idegen számunkra, ami történik, hogy korlátozzák a mozgásunkat, kapcsolattartásunkat – mondja Bogárdi Szabó István református püspök.

    Tovább olvasom
  • Szüneteltessenek minden egyházi alkalmat!

    A Magyarországi Református Egyház elnöksége kéri, további intézkedésig szüneteltessenek minden egyházi alkalmat: istentiszteletet, áhítatot, jegyesoktatást, bibliaórát, konfirmációi előkészítőt, ifjúsági alkalmat, baba-mama kört, egyházi testületi ülést.

    Tovább olvasom
  • Semmit...

    ... nem tehetünk? Vagy minden rajtunk múlik? E két szélsőség között feszülünk gyakran, már a mindennapi küzdelmekben és döntésekben is ezek a kétségek bénítanak minket. Ha az üdvösségünkről gondolkodunk, ugyanerre a következtetésre jutunk, így foglyul ejthet minket az érzés: tehetetlenek vagyunk. Most, a világjárvány terjedésének rémületében ezt a tehetetlenséget éljük át.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Jézus Jeruzsálembe érkezik

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Pap Ferenc írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Lezárt ország, új utak

    Magyarországra is megérkezett a koronavírus-járvány. Mi ez a vírus, ami miatt lezárták az országhatárokat? Fokozatosan egyre szigorúbb óvintézkedéseket vezetnek be, már istentiszteleteket sem lehet tartani. A gyülekezetek már a száztagú limit bevezetése után tömegesen elkezdték online platformokon közvetíteni hétközi és vasárnapi alkalmaikat, tagjaikat az interneten elérni lelki tartalommal.

    Tovább olvasom
  • Ítélet

    Ha Isten „megszűnik”, és immár nem abszolút viszonyítási pont, akkor a „jó” viszonylagossá válik, az emberi önkény szabad prédájává, és már nem marad semmiféle tájékozódási pont az erkölcsi értékítéletben. Ha az ember úgymond felszabadul az „ítélkező Isten” hite alól, akkor a jó és rossz kérdése emberi, vagyis szubjektív ítéletalkotás tárgya lesz Isten objektivitása helyett.

    Tovább olvasom
  • Valós halál

    Minden sírkő arra emlékeztet, hogy régen volt valaki, aki itt élt, erre járt, álmokat álmodott, félt, remélt és szeretett, de már nem mondhatja el a történetét. Ilyenkor félni kezdek: én is ugyanilyen ismeretlen emlékké válok. De ezekben a hetekben megéreztem, hogy minden aggodalmam ellenére időről időre eszembe kell jutnia, hogy egy napon muszáj lesz megállnom és számot vetnem...

    Tovább olvasom
  • Krisztus kincse

    Péter meglelte Jézusban a többet, a szántóföldbe rejtett kincset, a Fiúság ajándékát. Jézus is megtalálta Péterben a kincset, amelyet kősziklának nevezett, és amelyre egyházát építette. Erre épült és épül az egyház ma is, erre a néhány szóra: „Te vagy a Krisztus, az élő Isten fia.” Péter vallomása nemcsak Jézusról, de róla és rólunk is szól. Mert Krisztus által mi is fiak és leányok vagyunk.

    Tovább olvasom
  • Csapásoktól az ébredésig

    Nem félek a kézfogástól, megszoktuk, jólesik – a szó után ez a tett gyógyító gesztus: sokan mondják, a kézfogásnak, az ölelésnek gyógyító ereje van. Én mindenkinek nyújtom a kezem. Igyekszem persze többször kezet mosni egy nap, nem játszunk a tűzzel, de nyugodt a lelkem ebben a kérdésben – mondja Berkesi Gábor református lelkész, a budapesti Pozsonyi úti gyülekezet vezetője.

    Tovább olvasom
  • Végre otthon

    – József él! József él! – kiáltozták nagy örömmel. Jákób nem akart hinni a fülének: – Micsoda? Tán a nap sütötte meg a fejeteket, hogy ilyeneket beszéltek? – De a fiúk boldogan mesélték el, hogy a kormányzó bizony nem más, mint a testvérük, József. Jákób egy pillanatra megtántorodott, aztán magához intette a fiait: – Hogy lehet ez? Mondjatok el mindent!

    Tovább olvasom
  • Péterffy György

    Az emberek nehezen mozdíthatók. Amikor meglátogatom őket, általában érdeklődéssel és szeretettel fogadnak, viszont nehezen tudjuk bevonni őket a gyülekezetünkbe. Ezért igyekszünk olyan programokat, előadásokat szervezni, amelyek köz érdeklődésre tarthatnak számot. Természetesen mindig bibliai válaszokat próbálunk adni a ma emberét foglalkoztató kérdésekre.

    Tovább olvasom