A karanténban is segítenek

Országos látogatói tilalom van érvényben Magyarország valamennyi kórházában, fekvőbeteg-intézetében. A látogatók hiánya gyakran feszültséget okoz a betegekben. De vajon mit tehet ilyen helyzetben egy református kórházlelkész? Van-e lelkigondozás a karanténban? A részletekről Gál Juditot, a Református Missziói Központ (RMK) Kórházlelkészi Szolgálatának vezetőjét, debreceni kórházlelkészt kérdeztük.


A látogatási tilalom alatt önökre más szabályok vonatkoznak?

Bejárhatunk betegeket látogatni, mert a kórházi személyzet tagjai vagyunk. Amióta kórházlelkész vagyok, ilyen országos zárlatra nem emlékszem, de a saját intézményemben szinte minden évben van látogatási tilalom influenzajárvány miatt. Ilyenkor minden higiéniai előírást betartva – most még nagyobb körültekintéssel – megyünk látogatni.

Egy gyülekezeti lelkész látogatási tilalom alatt bemehet a kórházba?

A rendelkezés úgy szól, hogy az egyházi személyek bemehetnek, tehát egy gyülekezeti lelkész is meglátogathatja a bentfekvőket. Most mégis fontos, hogy ha lehet, ezt csak súlyos, haldokló beteg esetében tegye, vagy értesítse a helyi kórházlelkészt.

Jelen helyzetben mennyire értékelődik fel egy lelkész szerepe a kórházban?

Ezt az időszakot nehezen élik meg a betegek és a dolgozók is. Ha van lehetőség családi látogatásra, az nem csak a friss gyümölcs behozatalát jelenti, hanem egyúttal csendesíti, békíti is a pácienseket.

Gál Judit Fotó: Kalocsai Richárd

Ha ez nincs, a hiány feszültséget vált ki. Ilyen helyzetben a kórházlelkész jelenlétét változó módon fogadják: sokan örülnek, hálásak, másokból harag tör elő, ha meglátnak, nekünk szegezik a kérdést: magát miért engedték be? Az biztos, hogy most sok félelmet, indulatot hallgatunk meg. Ezért még nagyobb szükség van az oltalmazó Úr felmutatására.

MIT CSINÁL ÁLTALÁBAN EGY KÓRHÁZLELKÉSZ?

A szolgálat meghatározó része a lelkigondozás, a beteglátogatás. Gyakran hívják hívő beteghez, az illető gyülekezete értesíti az adott intézmény lelkészét. – De sok áldás van a véletlenszerű találkozásokon is – véli Gál Judit. Általában istentiszteleteket is tartanak a kórházakban, de ez csak kis része a szolgálatuknak. A zsinati rendelkezések alapján ezeket az alkalmakat most felfüggesztették.

Másként dolgozik az országos veszélyhelyzetben, mint egy nyugodtabb időszakban?

Próbálok sokkal tudatosabban jelen lenni. Igyekszem még több betegágynál időt tölteni, és erre bátorítom a kollégáimat is. Nekünk most megadatik, hogy belépjünk a kórtermekbe, de sokan nem tehetik ugyanezt. Lehet, hogy csak pár perc jut egy beszélgetésre, de tegyük meg! Ez most sokat jelenthet a kórházban fekvőknek.

Tehát a kórházlelkészek a koronavírus miatti karanténban is látogathatnak?

Sok intézményben nincs református kórházlelkész, a Szent László Kórházban sincs. Bízunk benne, hogy nem lesz sokkal több fertőzött beteg az országban, ezért imádkozunk. Ha mégis, azokban a kórházakban, ahol van református kórházlelkész, igyekszünk jelen lenni. Országos és zsinati felhívás is szabályozza a szolgálatunkat, ugyanakkor látjuk, hogy a riadt ápoltaknak és a leterhelt dolgozóknak is szükségük van a lelki támogatásra. Meggyőződésem, hogy ilyen helyzetben nem csak én keresem a lehetőséget, hogy mehessek a koronavírussal fertőzött betegekhez.

Az egészségügyi dolgozókra is figyelnek?

Természetesen igen. Azt tapasztaljuk, hogy most sokkal több teher van rajtuk. Alaphelyzetben a látogatók sokat segítenének a pácienseknek, de a kialakult helyzet miatt most mindenért a nővéreket hívják: szaladnak, igyekeznek, talpon vannak. Jó kapcsolatban vagyunk az egészségügyi dolgozókkal, a legtöbb helyen érzik, hogy együtt szeretnénk munkálkodni a betegek békessége, gyógyulása érdekében. Mindig sokat imádkozunk értük, a türelmük, a szeretetük megújulásáért. Most, a koronavírus-járványban is ugyanezt tesszük.