Érettségi szájmaszkban

A koronavírus-járvány miatt a legtöbben csak írásban vizsgáznak az idei érettségin. Papp Kornél, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Oktatási Irodájának vezetője, a Koronavírus Oktatási Akciócsoport tagja azt kéri a református iskoláktól, ne osszanak be hatvan év feletti és krónikus beteg pedagógusokat felügyelőtanárnak.


Elégedett az idei érettségik szervezési módjával?

Szerintem a lehetőségekhez képest a legjobb kompromisszum született. Az egyeztetések alatt egyedül maradtam azzal az állásponttal, hogy ne lehessen kiváltani az érettségit az év végi jegyekkel. Végül meglepetésemre a kormányzat is így látta jónak: az érettségihez hozzátartozik, hogy nem egy korábbi eredményt duplázunk meg, hanem új teljesítményt kell bemutatni.

Papp Kornél Fotó: Archívum

Az írásbeli vizsga eredménye százalékosan is kifejezhető, így reálisabb képet nyújt, mintha az év végi osztályzat adta volna a felvételi pontszámokat is. A fő tárgyak vizsgái kilenc órakor kezdődnek, hogy a diákok elkerüljék a reggeli csúcsot a közlekedésben. Ez a kollégistáknak is kedvez: így sokak beérnek vidékről az iskolába, nem kell beköltözniük.

Hogyan érinti a rendkívüli helyzet a református hittanérettségit? Az tesz ilyen vizsgát, aki teológiára készül?

Ez azon kevés vizsgák egyike, ahol szóbeli lesz. Református hittanból egyébként is csak szóbeli vizsga van. Sajnos felsőoktatási intézményeink nem kérik felvételi követelményként, így az emelt szintű vizsgát már egy évtizede megszüntették. A szakgimnáziumok tanulói pedig nem érettségizhetnek belőle, hiszen ott ötödik tantárgyként az ágazati ismereteket vezették be.

Ha valaki nem akar, nem mer most vizsgázni, vagy betegnek érzi magát, mit tegyen?

Ha valaki beteg, köhög, tüsszög, láza van, mindenképpen maradjon otthon, ne menjen el érettségizni. Ez nem kötelező, enélkül is le lehet zárni a középiskolai tanulmányokat. A távolmaradásnak így nincsen következménye, kivéve, ha valaki felsőoktatásba készül, hiszen ez egyben a felvételije is. Úgy gondolom, ha valaki nem tanul tovább, érdemes mérlegelnie, hogy elhalassza-e a vizsgázást.

Kérjük, adjon gyakorlati tanácsokat az intézményeknek: rendeljenek-e például maszkokat, kesztyűket, kézfertőtlenítőt?

A maszkokat és a kesztyűket az állam biztosítja. A maszkhasználat a diákoknak ajánlott, de nem kötelező. A tantermekre vonatkozó tízfős korlátozást az iskoláknak szigorúan kell venniük: ki kell számolni, van-e elegendő légköbméter a résztvevőkre, ha nincs, kevesebb vizsgázót ültessenek egy-egy tanterembe. Fontos, hogy a vizsgahelyszíneket is el kell határolni, nem lehet beterelni a folyosóra száz diákot, hogy aztán tízesével szétültessék őket. Használják ki az épületek adottságait: a több szintet, az egymástól távoli termeket, ha rendelkezésre állnak, akár a különálló épületeket is. Továbbá kérjük az intézményeket, helyezzenek ki kézfertőtlenítőt is. Az érettségi vizsgák előtt az érintett tantermeket természetesen fertőtleníteni kell, és minden vizsgaesemény után újra alapos, fertőtlenítő takarítást kell végezni.

A pedagógusokra nézve milyen tanácsai, kérései vannak?

A pedagógusok mindenképpen használjanak védőkesztyűt. Kérem, hogy ahol ez lehetséges, ott az érettségi vizsgák felügyeletére hatvan évnél idősebb pedagógusokat ne osszanak be. A fiatalabb tanárok közül szintén ne osszák be azokat, akiknek krónikus betegségük van, és ha esetleg elkapnák a koronavírust, súlyosabb lefolyású lehetne náluk a betegség. A tanárokat fel kell készíteni arra, hogyan kezeljék ezt a vizsgát, például ne engedjék a diákokat csoportosulni az esemény előtt sem.

HÁNYAN ÉRETTSÉGIZNEK REFORMÁTUS HITTANBÓL?

Idén háromszázötvenhatan jelentkeztek református hittanérettségire – közölte a Reformátusok Lapja kérdésére az Oktatási Hivatal Média- és Sajtóosztálya. A hittanvizsgákat június 11. és 16. között tartják.