Ihletett zenék – nem csak hívőknek

Előfizetek

A koronavírus-járvány miatti önkéntes karantén a keresztyén zenészeknek lehetőség az alkotásra – mondja Horváth Gergely, a Szikra-díj zsűrielnöke. Habár a keresztyén zenészeket elismerő program gálaműsora idén a járvány miatt elmaradt, a győzteseket online kihirdették. Az esemény apropójából Horváth Gergely református rádióssal, a Klasszik Rádió műsorvezetőjével olyan dalokról beszélgettünk, amelyek irányba állítanak vagy eltérítenek Istentől.


Mitől lesz egy dal keresztyén? Attól, hogy a zenekar dobosa hívő? Hogy az előadó Istenhez énekli? Vagy a szövegétől?

Attól, hogy hívő lelkületből születik meg a dal. Szerintem már az is fontos kérdés, hogy milyen zenét hallgathat a keresztyén ember. Erre nehéz dogmatikus választ adni. Kevesebb hívő lelkületből született zene van, mégis sok olyan akad, amelyet a hívő ember meghallgathat. Hol a határ? Ennek eldöntését mindannyiunkban a Szentlélek végzi el. Meg kell vizsgálnunk, mi az, amiről úgy érezzük, háborgat, zavar. És érdemes azt a szöveget is átgondolni, amelyik tetszik.

Tehát vannak olyan dalok, amelyeket keresztyén ember ne hallgasson? Van olyan dal, amelyet ha Horváth Gergely meghall a rádióban, elkapcsol?

Igen, vannak olyanok, amelyek nem tesznek jót a szellemi épülésünknek: megakasztanak, hátráltatnak vagy egyenesen tévútra vezetnek. A popzene rafinált – jó és rossz értelemben is –, hiszen úgy működik, mint a népdal: van, amikor közöl, máskor vigasztal, megerősít, elkísér. A kérdés az, hogy mire mutat a mondanivalója. Csak egyetlen példát nézzünk meg a popkultúra végtelen gazdagságú világából: a szerelem témáját. Ahány popdal, annyiféle üzenet. Én ma már nem kapcsolok olyan rádióra, amely mindenki kedvence akar lenni. Viszont bárhol vagyok, felkapom a fejem, amikor friss mondanivaló jön a hangszóróból. Mondok egy példát: a Where Did You Sleep Last Night? (Hol aludtál tegnap este?) című dal a Nirvana frontembere, Kurt Cobain előadásában olyan élethelyzetből szól, amikor egy férfiból erős féltékenység üvölt. Ez nem az a szituáció, amelyet mi szeretünk látni egy biblikus kapcsolatban, de értjük, érezzük, hogy az üvöltés bizony fáj – és nem csak az énekesnek. Eszünkbe jut, amikor mi is éreztünk ilyen fájdalmat. A Road to Hell (Út a pokolba) című számot viszont elkapcsolom.

A Kinek mondjam el vétkeimet? című dal keresztyén? Friderika ezzel a valaha volt legjobb magyar eredményt – a negyedik helyezést – érte el az 1994-es Eurovíziós Dalfesztiválon. Idén már nem is indított versenyzőt hazánk.

Szerintem ezt a dalt és az előadásmódot mintának kell tekinteni: attól erős, hogy szívből énekelte. Amikor először hallottam, még nem voltam Krisztusban hívő ember. Az maradt meg bennem, hogy a lány a színpadon milyen hihetetlen erővel adja át, és néhány sor is megmaradt a szövegből. Erős impulzus volt, amely emlékké vált. Megtérésem óta hívő lelkületű dalként élem át, pláne úgy, hogy kiderült, Friderika is megjárt hasonló lelki utat. Ez a dal útjelző is: tessék, így lehet odakerülni a legjobbak közé, akár nemzetközi szinten is.

A dalt néhány éve – Zorán előadásában – a Terápia című sorozat főcímdalaként használták úgy, hogy az „Istenem” szót kihagyták a refrénből. Erről mit gondol?

Azt, hogy így meg is akad a dal – éppen azon a ponton, ahol a pszichológus főhősnek lehetősége lenne a továbblépésre… Ez komoly határvonal. Egy ponton túl nincs tovább Isten nélkül sem az önismeretben, sem a lélek megismerésében. Minden csak vele lehet teljes, amiből hiányzik Isten, az korlátolt.

A Szikra-díj a keresztyén zene motorja lett. Mi a küldetésük?

A Szikra-díjátadó a keresztyén zene ünnepe. Az elismerésekkel az előző évi magyar keresztyén könnyűzenei dalokat versenyeztetjük, a zsűri azokat értékeli, amelyeket minőségben, szellemiségben iránymutatónak talál. A koronavírus-járvány miatt idén sajnos online kellett győzteseket hirdetnünk, a gálaműsor még várat magára.

Horváth Gergely Fotó: Kapás Csilla

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!