Előfizetek

LXIV. évf. 19. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Járvány Szíriában is

    Szíriában a reformátusok osztanak maszkokat a lakosoknak, és orvosaik segítik a betegellátást. Munkájukat a Magyarországi Református Egyház továbbra is támogatja. A szolidaritásban fontos az átláthatóság és kiszámíthatóság – hangsúlyozza Ódor Balázs, a Zsinat Külügyi Irodájának vezetője.

    Tovább olvasom
  • Oltalom

    Jó volt újra felfedezni a békességet. Jó volt fellélegezni, és rácsodálkozni a már-már sablonossá vált tényre: Isten jó. Mennyei Atyaként ő megérti és nem ítéli el a rossz gondolatokat, érzéseket, hanem – mint apa a gyermekét – ilyenkor ölébe vesz, elringat, megnyugtat, hogy újra kristálytisztán lássam: karjai közt mindenkor oltalom vár.

    Tovább olvasom
  • Telefon a pánik ellen

    Nagyon fontos, hogy az ügyelőinknek megfelelő legyen az önismeretük, mert csak így tudják hitelesen ellátni szolgálatukat – hangsúlyozza a református telefonos lelkigondozó szolgálat vezetője, Révész Jánosné. Feladatuk: kérdéseikkel úgy irányítsák a beszélgetést, hogy a telefonáló lehetőleg maga találja meg a megoldást.

    Tovább olvasom
  • Játsszuk azt…

    Aktívan hullámzó helyzetben összezárva néhány emberrel – akiknek a lelke más ütemben hullámzik – hogyan is lehetne elvárni, hogy az ember ugyanazt a minőséget hozza a munkájában? Hogyan várjuk el ugyanazt a teherbírást a diákoktól? Hogyan várjuk el egy kapcsolattól, hogy ugyanolyan biztonságot nyújtson, mint néhány hónappal ezelőtt?

    Tovább olvasom
  • Református segítség a tömegközlekedőknek

    Magas rizikójú helyszínek a tömegközlekedési eszközök, hiszen a járműveken zárt légtérben sok ember tartózkodik együtt. Az utasok védelme érdekében az MRSZ önkéntesei egyszer használatos sebészi szájmaszkokat, többször használatos textilmaszkokat osztottak.

    Tovább olvasom
  • Köszönjük a bátorságot és a helytállást!

    Szeretnénk minden segítséget megadni, hogy a hivatásotokat a lehető legjobb keretek között tudjátok végezni. – A Zsinat Elnökségének levele egyházunk valamennyi oktatási intézményében dolgozó pedagógusának és végzős diákjának.

    Tovább olvasom
  • Vigyázzunk egymásra továbbra is!

    Imádkozzunk egész egyházunkért és az egyetemes Egyházért, hogy a próbatétel idején is hűségesek maradjunk a mi Urunk Jézus Krisztushoz, és áldássá lehessünk az irgalmasság szolgálatában! – A Magyarországi Református Egyház Elnökségi Tanácsának közleménye

    Tovább olvasom
  • A bizonytalanság...

    ... az egyik legnehezebben elviselhető életérzés. Hogyan küzdünk ellene, amikor senki nem tud biztosat mondani? Meddig tart még a járvány? Meddig kell fékezett üzemmódban élnünk? Lesz-e oltóanyag és mikor? Mi lesz a járvány után? Nincs senki, aki prófétaként meg tudná válaszolni a kérdéseinket.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – A föld sója és a világ világossága

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt is nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Győri István írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Gyülekezeti összetartás járvány idején

    Árvavölgyi Béla és felesége a debreceni teológián ismerkedtek meg, majd ennek elvégzése és házasságkötésük után négy évig szolgáltak a Békés vármegyei Okányban. Onnan hívta el őket a tahitótfalui gyülekezet a megüresedő lelkészi és beosztott lelkészi állásra. Igent mondtak, 2012 februárja óta szolgálnak a dunakanyari településen.

    Tovább olvasom
  • Hitvallás és vírus

    Mi van akkor, ha jogilag ki lehetne nyitni a templomot, mégsem nyitjuk ki? Ha van istentisztelet, én személyesen mégis úgy gondolom, továbbra is otthon kell maradnom? Mi magunk vagyunk azok, akik bezárjuk a templomot? Bezzeg amit a kommunizmus nem bírt elérni, azt mi önként végrehajtjuk? Nincs tiltva a templomba járás, adott a lehetőség, mi mégis otthon maradunk?

    Tovább olvasom
  • Azért nincs még végünk

    Isten kérlel, int, figyelmeztet: bármilyen magasra mászol is önerődből, leeshetsz, mert nem hallgattál rám. Ilyen intések lehetnek akár a természet ijesztő változásai is. De „szeret az Úr, azért nincs még végünk, mert nem fogyott el irgalma”. Egyenként nem fordíthatjuk vissza a környezetszennyezést, a klímaváltozást, a magunk területén kell tennünk, és a változásért Istenhez könyörögnünk.

    Tovább olvasom
  • Kiáltás és bizalom

    Az erőszakos csend, az elhallgatott szó teljes elszigetelődéshez, mérhetetlen magányhoz vezet. Ezért jó megnyílni és „kiáltani”: imádkozni, beszélgetni, egymás szavát meghallgatni és komolyan venni. Eddig aligha volt alkalmunk minderre, hisz versenyt futottunk az idővel, az eseményekkel, magával az élettel. Azonban a vírus megtette, amit mi nem tudtunk megtenni: megállította e rohanó világot, kényszerpihenőre ítélve minket.

    Tovább olvasom
  • Lelkigondozás Erdélyben a járvány idején

    A lakosok csak szigorú feltételekkel hagyhatják el lakóhelyüket Erdélyben március 25. óta, és igazolniuk kell annak jogosságát. A lelkészi szolgálat is átalakult. Nem csak az istentiszteletek és más gyülekezeti alkalmak költöztek az internetes felületekre, a lelkigondozást is telefonos- és online beszélgetésekben folytatják.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Megmenekült!

    Jókebed szólni sem tudott. Remegő kézzel vette át a fiát, és tudta, hogy most már nem kell félnie a katonáktól. A gyermeket a fáraó lányának parancsa védi. Nem bánthatja senki, és ő nevelheti két-, de lehet, hogy hároméves koráig. Jókebed nem szólt, csak felnézett az égre, és lélekben hálát adott Izráel Istenének, hogy visszakaphatta a fiát.

    Tovább olvasom
  • Floriska István

    – Az Úrtól jön az erő és az áldás. Én is sokszor csodálkozom. Mindennek úgy fogok neki, hogy kérem Isten segítségét. Feleségemmel naponta olvassuk a Bibliát, megvitatjuk a felmerülő kérdéseinket. A gyülekezetépítő tevékenységemet a missziói parancs első része határozza meg: „…tegyetek tanítványokká minden népet.”

    Tovább olvasom