Hidak a szolgálathoz
Van, ahol leállt a templom bővítése, máshol éppen a koronavírus-járvány idején fejezték be az építkezést – a veszélyhelyzet más-más módon érintette a Dunamelléki Református Egyházkerület hetven futó beruházását. Veres Sándor főgondnok szerint az új épületek új lehetőségeket jelentenek az egyháznak, amelyekkel élni kell.
Mennyire érinti a koronavírus-járvány, illetve az ezt kísérő gazdasági válság az építkezéseiket?
Volt, ahol folyamatosan zajlott az építkezés, több helyen azonban néhány napra leállt a munka, de gyakoribb volt, hogy valamilyen munkafolyamatot inkább átütemeztek a kivitelezők. Összességében jelentős fennakadás eddig nem volt az építkezéseinkben. Egyetlen helyszínen, a Cegléd-Felszegi Református Egyházközség gyülekezeti termének kialakításánál jelezte a vállalkozó, hogy nem tudják folytatni a munkát, így itt kivitelezőt cserélünk. Ez okoz némi csúszást, de a támogatás felhasználásának végső határidejéig elkészülhet az építkezés első üteme. Egyébként gyülekezeti házakat és parókiákat újítunk fel – van, ahol bővítünk is –, továbbá óvodákat és templomokat építünk. Templomépítés van folyamatban Diósdon és Budaörsön, Csömörön pedig a korlátozó intézkedések időszaka alatt készült el a hajlék.
Más tekintetben is érintette vagy fogja érinteni a beruházásokat a járvány?
Sok helyen idősebb műszaki ellenőrrel dolgozunk, akik veszélyeztetett korúaknak számítanak. Minden óvintézkedést megtettünk: a legszükségesebb egyeztetések szabad levegőn folynak, ha szükséges, a résztvevők maszkot viselnek, és a munkálatok helyszínén is figyelnek a higiéniai előírásokra, kézfertőtlenítők biztosítására.

Az építkezéseink egyikéről sem jelentettek megbetegedést. Májusra több hálaadó alkalmat is terveztek – ezek értelemszerűen elmaradnak, ősszel tartják meg az ünnepségeket a gyülekezetek. A gazdasági válság a későbbiekben még sok építkezést érinthet: fel kell készülnünk a munkák és a fizetések átütemezésére. Van több olyan építkezésünk, ahol csak csökkentett programot tudtunk megvalósítani, ezeknél a teljes befejezés későbbre marad.
Mikorra készülhet el az új Ráday utcai kollégium?
A tavaly januárban kiégett épület kilencven százalékát már elbontották. Ezt a beruházást a koronavírus nem befolyásolta, itt más gondjaink akadtak. Azért álltunk le, mert nem akartunk nyitott területet hagyni, mivel tudtuk: az építkezést csak minden szükséges engedély birtokában kezdhetjük meg. Összesen tizenhét különböző szakági engedélyt kell beszerezni. Az építkezés időközben kiemelt beruházás lett, ami ugyan felgyorsította az engedélyek jóváhagyását, ugyanakkor emiatt ismét be kellett mutatni a teljes dokumentációt, és újabb kérdések merültek fel. Az építkezés több szempontból érdekesnek ígérkezik. Említenék egy példát: hogy ne kelljen hosszú ideig lezárni a Köztelek utcát, két toronydarut telepítenek az udvarra, amelyekkel megépítik az új kollégium vasbeton szerkezetét, és segítik a meglévő épület tetőfelújítási munkáit. A munka befejeztével egy harmadik daru emeli majd ki a másik két darut az udvarból. A munkálatok június közepén folytatódhatnak. A teljes beruházással 2021 decemberére, legkésőbb 2022 februárjára kell elkészülniük a kivitelezőknek.
Miért fontos építeni, felújítani?
Ezek a beruházások a fizikai építkezésnél többről szólnak. Imádkozom, hogy ezzel a sok lehetőséggel, az új épületekkel, terekkel tudjunk is majd élni. A szép, új terekbe meghívhatjuk a körülöttünk élőket is, hidakká válhatnak a keresztyénség elérésében. Ahol a parókia újul meg, ott a lelkész és a családjának élete, pihenése lesz méltóbb a szolgálathoz. Remélem, ezek mindegyike hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyülekezeteink erősödjenek, gyarapodjanak, jól tudva: „Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők.” (Zsolt 127,1)