Anyanyelvi kapuőr

Felülír

A felülír ige hagyományosan azt jelenti: már leírt szöveget érvénytelenné tesz azáltal, hogy a tetejébe vagy – az eredetit törölve – föléje javítva mást ír. Az informatika térhódítása óta vált egyre gyakoribbá ez az egyszerű és szemléletes szó, némiképp módosuló értelemmel: ’számítógépes szövegalkotás folyamán tévesnek ítélt kifejezést, szöveget átír; az eredeti helyébe egyidejűleg a megfelelőnek tartott szót, szókapcsolatot írja’.

Ám napjaink nyelvhasználatában messzire kalandozott a felülír e jelentéseitől, és ’érvénytelenít, felülbírál, háttérbe szorít, keresztülhúz, meghiúsít’ stb. értelemben a legkülönfélébb életterületeken alkalmazzák. Máris elcsépelt divatszóvá vált, és a nyelvi árnyaltság, sőt a világosság ellenében hat, nemritkán képzavart keltve. Például: „A szükség sok mindent felülír”; „a nagyüzemi italok rossz emlékét lassan felülírják a jó minőségű kézműves sörök”; „mindent felülír a mobil”; „egy érzelmi szál felülírja a józan észt”; „a bosszút felülírja emberséggel”; „a járvány mindent felülír”; „a politikai szándék felülírta a pénzügyi lehetőségeket”.

Mivel e szó a mai tudatban az elektronikus átírást idézi fel, mosolykeltő nyelvi kortévesztés, ha jóval az informatikai világ előtti időkről szólva alkalmazzák: „A választás eredményét a választmány megsemmisítette, de Rakovszky belügyminiszter ezt felülírta.” (Rakovszky Iván 1926-ig töltötte be ezt a tisztséget.) Még inkább anakronisztikus ez az ige, ha nagyon régi, például középkori közegbe helyezik: „1440-ben (Luxemburgi) Erzsébet felülírta ifjabb Rozgonyi István pozsonyi ispán rendelkezését”. Elképzeljük a jelenetet: miután a rendelkezést „felülírta”, összecsukta pink színű laptopját, majd előállt részére a hintó…

Oldaná az írás, a beszéd egyhangúságát, ha az említett közlésekhez hasonlókban szinonimákkal élne a nyelvhasználó. A szóba hozottak mellett például ezekkel: megelőz, legyőz, megakadályoz, hatálytalanít, hatástalanít, javít, kiigazít, módosít, felülvizsgál, áthúz, (el)töröl, helyesbít, érvénytelenít, megsemmisít, megszüntet, visszavon, véget vet.