Együtt az evangélium szolgálatában
Fazekas Lászlót, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökét kérdeztük Trianonról, a nemzeti összetartozásról és a magyar református egységről.
Ablonczy Balázs magyarországi történész szerint a trianoni békediktátum századik évfordulóján nem annak érvénytelenítésére, hanem nemzeti önazonosságunk újrafogalmazására kellene koncentrálnunk. Mit gondolnak erről a határ túloldalán?
A történelmi és politikai helyzet alakulását látva mindenképpen meg kell fogalmazni azt, hogy mit akarunk. Az elmúlt száz év első harmadában teljesen élő volt a vágy és az elképzelés arra, hogy az első világháború után kialakult helyzet csak időleges, és jön egy jobb kor, amely elsöpri azt a vérlázító igazságtalanságot, amelyet a magyarság elszenvedett. Az első és a második bécsi döntés ezt igazolni is látszott, de a második világháborút lezáró párizsi békeszerződés teljesen eloszlatta ezt a reményt. Viszont a történelem – néhai Tőkéczki László történészt, dunamelléki főgondnokot idézve – nem lezárt dolog.

A történelem kereke forog tovább. Jelen helyzetben szubjektív véleményalkotásra vagyunk csak képesek, nemzeti önazonosságunk újrafogalmazására viszont mindenképpen szükségünk van, akárhogyan alakul is a helyzet az elcsatolt területeken. Ez hozzásegít ahhoz, hogy a Felvidéken élve tudjuk, kik vagyunk, mik az értékeink, mely kulturális közegbe tartozunk, és mit kell tennünk mindezek megőrzéséhez.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!