Lelkigondozó egyháznak kell lennünk
A család összetartó szerepéről, a bűn súlyáról és a bűnbocsánat erejéről is beszélgettünk Szarka Miklós református lelkésszel, pasztorál-pszichoterapeutával a nagy társadalmi felháborodást keltő Kaleta-ügy apropóján.
Kaleta Gábor volt perui nagykövet botránya egy az elmúlt öt év száztizenhét hasonló esetéből, amikor „tizennyolcadik életévét be nem töltött személyről vagy személyekről pornográf felvétel megszerzése, tartása miatt” született ítélet. Hogyan segíthet az egyház a bántalmazott gyermekeknek?
A ma egyházának is, de a holnap egyházának mindenképpen lelkigondozó egyháznak kell lennie. Több spirituális szakember kell, aki kész arra, hogy sebeket kötözzön, gyógyítson a szó spirituális értelmében úgy, hogy az evangéliumot is hirdesse. Az egyházi iskola a lelkek gondozásának is a helye kell legyen.
Milyen közvetlen vagy élethosszig tartó következményük van a bántalmazásoknak?
Közvetlen tünet, hogy megváltozik a gyermek addig rá jellemző viselkedése: például hirtelen szomorú, zárkózott, szégyenlős és zavart lesz. Mások csak később, harminc-negyvenévesen szembesülnek a zavarok okával, már párkapcsolati problémák rendezése közben. Ilyen esetekkel a terápiás munkámban hétről hétre találkozom.

És nemcsak az erőszak vagy a bántalmazás, hanem az érzelmi elhanyagolás is nagyon káros. Akiket elhanyagolnak a szüleik, azoknak nincs feltöltve a szeretettankjuk, nincs fészekélményük.
Az embereknek most nehéz megbocsátásról beszélni. Van bűnbocsánat pedofiloknak?
A bántalmazók, ha megkeresnek, összetört emberként szoktak jönni. Nyitottak voltak arra, hogy Istenről beszéljek nekik. Nincs olyan bűn, amelyre ne lehetne Istentől bocsánat, hiszen a bűn mélybe húzó ereje nem lehet erősebb, mint a felemelő erő, amely a bűnbocsánatot behozza az életünkbe. Nem ember oldoz fel, de láttam, hogy az életük más irányba fordult, olyan gyümölcsöket teremtek, amilyeneket eddig nem tudtak.
Hogyan lehetünk szülőként elő vigyázatosak, hogyan vigyáz hatunk a gyermekeinkre?
A szeretet legyen a család összetartó ereje. Ez segít például különbséget tenni a gyermekek számára a szeretetteljes érintés és a „közeledő fogás” között. A család tartóeleme az apa és az anya közötti minőségi kapcsolat. Jó, ha látja, hogy apa és anya szeretettel érinti egymást. Rendkívül fontos a minta. Ugyanis a szülő érinti a gyermeket, a bántalmazni készülő – akár családtag, akár idegen – pedig megfogja a gyermeket. Ha a szülők érzelmi dinamikája nő a gyermek iránt, akkor kevesebb lesz a bántalmazó, és reménység szerint kevesebb lesz a bántalmazott is. A szélesebb család is védelmezze, óvja a gyereket és a szülőket.
Mi gyógyítja be a traumák okozta sebeket?
Vannak pszichológiai és terápiás módszerek, amelyek képesek beindítani a szervezet gyógyító mechanizmusát, azonban sokszor éreztem magam nagyon tehetetlennek a munkám során. Huszonhárom évet dolgoztam a Bethesda Gyermekkórházban, ami közben megerősödtem abban, hogy az igazi kérdés inkább az, ki gyógyít. Amikor bizonytalan vagyok, gyakran kapok gondolatot, ihletet, pedig csak egyvalaki közelségét érzem: Jézusét. Fontosak az egyéb módszerek, de egyetlen módszeremben sem bízom annyira, mint a segítőmben, Jézusban.
NÉVJEGY
Szarka Miklós református lelkipásztor, pár- és családterapeuta. 1964-ben szerzett lelkészi diplomát Budapesten, Berlinben pedig 1995–1997 között családterápiát tanult. Volt gyülekezeti lelkész Bián, és több fővárosi gyülekezetben mint beosztott lelkész szolgált, összesen huszonöt évig. A Református Házasság- és Családsegítő Szolgálat szervezője, munkatársa, majd vezetője. Terapeutaként dolgozott a Bethesda Gyermekkórházban fekvő gyermekek szülei között.