Előfizetek

LXIV. évf. 3. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és - értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkész, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli Egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Műemlék templomok újulnak meg a Felvidéken

    Szeretnénk kialakítani regionális központokat, felújítani a meglévőket. Gyülekezeti beruházásokat is támogatni kívánunk, például templomok, parókiák felújítását – tudatja Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese.

    Tovább olvasom
  • Ismerjük meg egymást!

    Szükség van ránk ebben a mai világban. Senki nem vonulhat félre, nem lehet „fotelkeresztyén”. Európa legnagyobb baja, hogy a keresztyének már csak épületeikre büszkék (jobb esetben), de megkopott az az indulat, aktivitás, amely szükséges az evangélium hirdetéséhez. Erőtlenné vált az európai keresztyénség, és elfelejtette, hogy erőt onnan Felülről lehet és kell kérni.

    Tovább olvasom
  • Imahét a Krisztus-hívők egységéért

    A keresztyének minden évben a világ minden táján azért gyűlnek össze ezen a héten, hogy imádkozva növekedjenek az egységben. A 2020. évi ökumenikus imahét anyagát a máltai keresztyének készítették. Málta a Földközi-tenger szigetállama. Minden oldalról hatalmas víz veszi körül, a hajóközlekedés egyik központja a Földközi-tengeren.

    Tovább olvasom
  • Ne magunknak őrizgessük a tudást, adjuk tovább másoknak is!

    A kultúra melletti „magyar” jelző ugyanolyan fontos, és alapjában véve protestáns. Jelképes formában ezt Kölcsey és a Hymnus is jelzi – vallja Vitéz Ferenc költő, irodalmár, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem tanszékvezetője. A magyar kultúra napja alkalmán kérdeztük.

    Tovább olvasom
  • Ézsaiás...

    ... könyvében váltakoznak az ítéletes és ígéretes próféciák. Az is nehéz olvasmány, hogy más népek és hatalmak bukásáról szólnak jövendölések, de fájdalmas, hogy Isten a választott népe ellen is jajt kiált. Mint az elhagyott édesapa, úgy panaszkodik fiaira, akik elhagyták őt. Népe elfordult tőle, nem kíváncsi az ő akaratára, bölcsességére és vezetésére. Idegen hatalommal szövetkezik, attól reméli a boldogulását.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Boldog, aki...

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • A „pataki szellem”

    A leendő lelkészeknek és hitoktatóknak már a felvételi időszakban is teljesíteniük kell néhány feladatot, a jelentkezőknek az alkalmassági vizsgán is meg kell felelniük – foglalja össze Füsti-Molnár Szilveszter. A Sárospataki Református Teológiai Akadémia rektora már hat éve vezeti az intézményt, amelyben a hallgatók száma évről évre nő.

    Tovább olvasom
  • Tudomány

    Fontos, alapvető adománya Istennek a tudomány, főleg akkor, ha nem érti félre önmagát, és belátja saját határait. Nekünk, keresztyéneknek pedig nem kell bedőlnünk annak a ma ügyeletes mítosznak, hogy egyedül a természettudomány a végső igazság mércéje. Ami engem illet, maradok a teológiánál.

    Tovább olvasom
  • Barátok

    Sokan sajnos egy-két igaz baráttal sem számolhatnak, magányosak. Amikor pedig egyedül érezzük magunkat, minden sokkal ijesztőbbnek, borúsabbnak tűnik. Nehéz lehet a maguk valójában, objektíven látni a dolgokat, a derűs, pozitív jövőkép pedig egyenesen elképzelhetetlennek tűnhet ilyenkor.

    Tovább olvasom
  • Felhangosított életünk

    Nem tudni, mi az oka, de manapság mindenütt a felhangosított élettel, ünneppel, eseménnyel találkozni, a résztvevők korosztályától függetlenül. Az elején, ahol volt némi részünk a szervezésben, még próbálkoztunk kérlelni a zenészeket, ugyan biza, vegyék már csendesebbre...

    Tovább olvasom
  • A magyar kultúra napján

    Kölcsey Himnusza a világ egyik legszebb, halhatatlan nemzeti imádsága, amelynek főszereplője nem egy-egy uralkodóház, dinasztia, embercsoport vagy rezsim hatalmának dicsőítgetése. Minden idők minden magyarjának éneke ez, mindazoké, akiknek a hit, a jó cselekedetek és a tudás adott és adhat erőt a „zivataros századok” elviseléséhez.

    Tovább olvasom
  • Akihez bizalommal fordulhatnak

    A kaposvári gyülekezet lelkipásztora, Petró László a mai napig prédikál a Luxemburgban élő magyaroknak. Ez a szolgálata 2013-ban kezdődött, a Zsinat bízta meg a feladattal. Miután megkeresték a somogyi város gyülekezetének gondnokai, később – hitoktató feleségével együtt – meglátták ott a helyüket: – Éreztük, hogy a kaposvári közösséget Isten ránk bízta.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • A rabszolga

    József visszautasítására az asszonyban forrni kezdett a méreg. Hát ki ez a szolga? Mit képzel magáról? Megragadta József ruháját, úgy sziszegte az arcába: – Visszautasítasz mindennap! Tán nem vagyok elég jó neked? De megállj! Nem játszod velem ezt a játékot sokáig! Egyiptom minden istenére mondom, hogy bosszút állok! Most és azonnal!

    Tovább olvasom
  • Az úrvacsora éve

    A tematikus év célja nemcsak az evangélikus egyház hitbeli megerősödése, hanem jó alkalom az ökumenikus közeledésre is. Idén a Magyar Katolikus Egyház lesz a vendéglátója a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak, amely megerősítheti a felekezetek közötti együttműködést és a közös gondolkodást az úrvacsoráról.

    Tovább olvasom
  • „Hiszek az Ige diadalmas erejében”

    Olyan személy ő, aki az egyházból jön, az egyházban és egyházáért él, aki Krisztus és az egyház szolgálatában keresi és találja meg a maga hivatását – jellemezte a hatvanéves Fekete Károlyt, tiszántúli püspököt Kustár Zoltán, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora az egyházkerület tagintézményei újévi közgyűlésén.

    Tovább olvasom
  • Hover Zsolt

    – „Talán gondol ránk az Isten, és nem veszünk el!” Ez az erdélyi magyarságra és a teljes nemzetre, de a keresztyénségre is érvényes lehet. Ez a gondolat biztat az új évben is, hogy maradjunk meg a hazánkban és hitünkben. Sok mindentől tart a magyarság, sokan elhagyják hazájukat, de ha bízunk Istenben, megmaradhatunk.

    Tovább olvasom