Kiállta a próbát a WISZ
Sok bonyodalommal találta szemben magát a személyes kapcsolatokat középpontba helyező debreceni Wáli István Református Cigány Szakkollégium (WISZ) a COVID–19 világjárvány miatt. Mózes Áron mégis büszkén tekint vissza a 2019/2020-as tanévre, hiszen az intézmény hallgatói és munkatársai egyaránt remekül vették az eléjük gördülő akadályokat. A WISZ igazgatójával beszélgettünk.
Milyen gondolatokkal tekint a WISZ elmúlt tanévére?
Több dologért vagyok hálás. Egyre koncentráltabb tevékenységet folytatunk a szakkollégiumban. A munkatársi csapat feladatai letisztultak, a hallgatói közösség pedig folyamatosan erősödik. Fontosnak tartom kiemelni, hogy továbbra is a szakkollégistáink tanulmányi, szakmai előmenetelén van a hangsúly.
Milyen próbatételek elé állította a koronavírus okozta veszélyhelyzet az intézményt?
A világjárvány mérlegre tette, hogy közösség marad-e a közösség olyankor, amikor sokkal ingerszegényebb kapcsolatban vagyunk egymással.

Úgy gondolom, hogy a csapatunk kiállta a próbát. Jó példa erre a tanév végi online egymástól tanulás, amely a korábbi házi konferenciánk utódja volt. Ezen mindenki odatette magát: nagyszerű előadásokat tartottak, és élvezettel, elismeréssel figyelték mások prezentációit is.
Milyen kulcspillanatokat emelne ki a tanévből?
Ilyenek voltak a nyári, illetve téli felvételijeink, amelyekkel – pozitív értelemben – túlvállaltuk magunkat, azaz átléptük a harmincfős létszámkeretet. Az első félévben harmincnégy, a másodikban harmincegy hallgatónk volt. Ennek ellenére sikerült úgy beosztani az erőforrásainkat, hogy többen férjenek hozzá a támogatott egyetemi képzéshez, és részesei legyenek a programunknak, tagjai a közösségünknek. Kiemelkedőnek tartom a rendkívüli üzemmódra átállást, hiszen azzal, hogy fizikailag hónapokig nem volt kapcsolatunk egymással, korábban soha nem tapasztalt helyzetbe kerültünk. Gyors és jó döntéseket hoztunk mind a hallgatóinkat, mind pedig a szakmai tervünket illetően.
Elértük, hogy néhány – hazamenni nem tudó vagy határon túli – hallgató a kollégiumban maradhasson, és megfelelő informatikai hátteret teremtve szinte teljes értékű szakmai programot valósítottunk meg. Remek élmény volt a közösség intenzív megélése az adventi vacsoránkon, és építő volt az Oláh Gergő énekessel folytatott pódiumbeszélgetésünk is. Az év talán legfontosabb eredményének azonban a hallgatói önkormányzat megszilárdulását, fejlődését tekinthetjük. Korábban is voltak erre irányuló próbálkozásaink, most azonban minden tekintetben tettre kész csapat állt össze a Hallgatói Tanácsban.
A veszélyhelyzet természetesen kicsit visszavetette a hatékonyságot, addig viszont remek programokat szerveztek, és partnereink voltak kérdéseikkel, illetve építő támogatásukkal egyaránt.