LXIV. évf. 33. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli Egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Emberi kapcsolatok fesztiválstop idején
Idén nyáron elmaradnak a fesztiválok, így a Közös Pont ökumenikus fesztiválmisszió sátrai sem fogadják az érdeklődőket. – Sok idő telt el bizonytalanságban, volt időnk felkészülni, hogy elmaradhatnak az ötszáz fősnél nagyobb rendezvények – tudatja Németh Tamás, a Közös Pontot vezető „hatok” református lelkész tagja.
-
És te miért neveztetel keresztyénnek?
Első királyunkat nemcsak a Fiúisten születésének ünnepén történt megkoronázása, a saját századában történt „szentté avatása” vagy a keresztyén élet lehetőségeinek teljes körű kiépítése, stabilizálása okán nevezhetjük keresztyénnek, hanem felelős gondolkodása, szellemisége, lelkisége, hiteles élete, hiteles munkássága miatt is.
-
„Boldog leszel attól, hogy ők boldoggá váltak”
Viharos körülmények között szállt vízre az idei „Bárka” Balatonfenyvesen: egyházunk nagyszabású esélyteremtő programjának idei első táborába esőben érkeztek a gyerekek. – Nagy segítség, hogy olyanokkal dolgozunk, akiknek többségével a kezdetek óta volt alkalmunk – avat be Drávay Kinga főfedélzetmester, a 2018-as indulás óta csapattag.
-
A mi dolgunk vetni a magot
A kollégák ismerik a protokollt, tudják, mi a teendő, ha koronavírust diagnosztizálnak egy betegnél. A kórházak felszereltsége viszont sajnos többnyire kritikus – mondta el Vackó László belgyógyász, a munkácsi Keresztény Egészségügyi Központ igazgatója. A munkácsi református gyülekezet gondnoka maga is átélte a fertőzést. Betegségről, gyógyulásról, hitről és a kárpátaljai mindennapokról beszélgettünk.
-
Rendkívüli...
... istenkapcsolat volt az, amelyről Mózes könyveiben olvassuk sorban a történeteket. Amikor Isten megmutatta magát a népnek – felhőben, tűzben, égzengésben és földrengésben, a különleges kísérőjelenségek között –, mindenki megrémült. Az emberek azt kérték, inkább csak Mózes találkozzon és beszéljen az Úrral, mert félelmetes az Isten, legyen ő a közvetítő.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret, magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Apák és fiak
A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt is nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.
-
Időkapszulába zárt üzenet
Elhelyezték el a tabajdi Fügefa óvoda időkapszuláját az intézmény udvarán. A tabajdi Mészöly Gedeon Református Általános Iskola és Óvoda 2007-ben kezdte működését. A tanintézmény egy volt római katolikus iskola falai között üzemel, negyvenöt hellyel. Az új épület elkészülte után a Fügefa nevet veszi majd fel az óvoda, de megmarad az általános iskola tagintézményének.
-
Mivégre?
A keresztyén üzenet lényege, hogy egységes magyarázatot ad az emberi lét alapvető kérdéseire. Ezek a kérdések sokféle formában, de mindig ugyanarra az alapvető problémára vonatkoznak: vajon lehet-e a világ, s benne az emberi sors alakulására nézve valamiféle egységes rendező elvet találni? Magyarán, hogy lehet-e a létezők átláthatatlan forgatagában valamiféle célirányultságot felfedezni.
-
Rendhagyó ünnep
Bár idén rendhagyó módon elmaradnak az augusztus 20-ai ünnepségek, mégse búslakodjunk, mert az ünnep végső soron a szívben, a lélekben él. S ha Szindbád ismét eljönne a fővárosba, tűzijátékot most ugyan nem láthatna, de azt igen, hogy túléltük a pusztító járvány első hullámát, kibírtuk a korlátozásokat, és megtanultunk alkalmazkodni az új körülményekhez.
-
Mai élethelyzetek – Mennyei forrás
Ha Jézust befogadjuk a Szentlélek által, olyan lesz az életünk, mint amikor egy készüléket áram alá helyezünk: működni kezd. Ezzel elsősorban a forrásra kapcsolódott ember jár jól, de a körülötte élők is, mert békesség, szeretet és öröm jelenik meg az életterükben. Jézus mondja: „…azért jöttem, hogy életük legyen, sőt bőségben éljenek.”
-
Egy éjszaka a hangszerek királynőjével
Több mint ötven helyszínen, csaknem száz koncerten csendült fel a zene, hogy betekintést nyerhessünk e páratlan hangszer birodalmába. Az idei Orgonák éjszakáján a koncerthelyszínek között szerepelt a budapesti Lehel Csarnok, balatoni sétahajó, a Harkányi Termálfürdő, a tihanyi apátság, a siklósi vár, a miskolci autóbusz-pályaudvar és a Hertelendi Termálfürdő is.
-
Áfonyatündér – „bütykös” harisnyában
A történetben az a megható, hogy én a művésznőnek soha, egyszer sem meséltem erről a bennem mindmáig elevenen élő gyerekkori rajongásomról. De egyik közös tulajdonságunk, a bennünk makacsul és megtörhetetlenül élő gyermeki lélek mégis a felszínre hozta ezt a nagyon kedves emlékemet.
-
Eredményes felvételik a Károlin
Kétezer-kétszáznyolcvan felvett jelentkezővel sikerrel zárta az idei felvételi eljárást a Károli-egyetem, ezáltal a legnépszerűbb felsőoktatási intézményeink egyike marad. Szeptemberben indul először a keleti nyelvek és kultúrák alapképzési szakjának kínai szakiránya, illetve az ápolás és betegellátás alapképzési szak ápoló szakiránya.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Úton hazafelé
Ahogy haladtak az úton, Naomi elgondolkodott. Vajon milyen sors vár rá Betlehemben? Hova, milyen jövő felé viszi a menyeit? Neki Betlehem a szülőföldje, de Orpa és Ruth számára ugyanolyan idegen ország, mint amilyen neki Móáb volt. Ráadásul még magáról sem tud gondoskodni, nemhogy erről a két fiatalasszonyról.
-
Bartha Béla
– Amilyen hangsúlyos a gyermekekkel foglalkozás, olyan fontos az ifjúsági munka, felnőttek között végzett szolgálat, az idősek közötti misszió. Mindezekkel együtt az evangelizáció fontosságát emelem ki: minden korosztálynak elmondani az örömhírt, hogy Isten őket is szereti, Krisztus értük is kifizette az árat a Golgotán, nekik is el van készítve az örök élet, csak el kell kérni.