Ne szólj szám, nem fáj fejem

Előfizetek

– Nehezen vállalják a véleményüket a reformátusok közéleti kérdésekben – mondja Köntös László. A Dunántúli Református Egyházkerület főjegyzője kilenc évig osztotta meg markáns gondolatait a közelmúltban megszűnt blogon, a Reposzton. De miért hallgatunk? És kinek kellene megszólalnia? Erről is faggattuk a református lelkipásztort.

A Reposzt elvégezte a feladatát – ezt nyilatkozta a közelmúltban a Reformátusok Lapjában, amikor megszűnt a dunántúli lelkészek blogja. Az elvégzett feladat azt jelenti, hogy nem kell többé reagálni?

A Reposzt kísérlet volt a reformátusok társadalmi véleménynyilvánítására. Most még nem tudjuk, hogy lesz-e bármilyen folytatása a blognak. De ha úgy tesszük fel a kérdést, hogy a rendszerváltás után a reformátusok közéleti megszólalásában milyen szerepe volt a blogunknak, akkor hiszem, hogy komolyan letettük a névjegyünket. A Reposzt ugyan megszűnt, de meg lehet szólalni, nem kell némának maradni!

Köntös László Fotó: Bazánth Ivola

Nagy erővel, hangosan mondja ezeket a szavakat. Kiket szólít meg ezzel? Kiknek kellene megszólalniuk?

Nehéz ügy, mert közéleti kérdésekről beszélünk. Egy parlamentáris demokráciában a pártok generálják a társadalmat foglalkoztató témákat. Politikai pártok állnak ki mellette vagy ellene, bármiről van szó. Az egyház viszont nem pártpolitika! Az egyház Igét hirdet. Az üzenetünket a Szentlélek által, az Ige alapján közvetítjük.

Csak hogy egy nyelvet beszéljünk, elárulja, hogy mit ért közéleti témákon?

Vegyünk egy példát. A család kérdése alapvetően közéleti téma. Amikor a hagyományos családmodell mellett megjelentek más, korábban elképzelhetetlen formációk, komoly társadalmi vita indult, hogy mit gondoljunk a családról.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!