Kecskeméten is lesz református pedagógusképző

Nagykőrös, Budapest és Marosvásárhely mellett ezentúl Kecskeméten is képez pedagógusokat a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE). A Neumann János Egyetem átszervezésekor az állam döntött úgy, hogy az egyházra bízza a pedagógusképző kart. A részletekről Pap Ferencet, a KRE Tanítóképző Főiskolai Karának dékánját kérdeztük.

Fotó: Kapás Csilla

Miért veszi át a KRE a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karát?

Ennek vannak történelmi alapjai, hiszen a kecskeméti tanítóképzőt a helyi református gyülekezet alapította 1918-ban, amely aztán az 1948-as államosításig egyházi képzőhelyként működött. A kar Kaszap utcai épületét is az egyház építette, amely most az államtól a Magyarországi Református Egyház tulajdonába kerül. Hosszú egyeztetés van mögöttünk. Jelenleg felsőoktatási modellváltás folyik az országban, a kormányzat döntött úgy, hogy a kart a törvény erejénél fogva az egyetemünkbe olvasztják be.

Az átvétel önmagában csak táblacserét jelent. Hogyan lesz fokozatosan ismét református ez az intézmény?

Az első feladatunk az, hogy biztosítsuk a képzőhely stabilitását. Az átvétel előtt már jogviszonnyal rendelkező hallgatókat a korábbi képzési program szerint kell oktatnunk. A személyes jelenléttel, a lelkész és református oktatóink példaadásával, a párbeszéd megteremtésével, valamint az oktatáson kívüli programokkal tudjuk átadni, mit gondolunk mi a pedagógusi pályáról. Az új hallgatókra a károlis mintatanterv és képzési struktúra vonatkozik – már azokra is, akik most szeptemberben kezdik meg a tanulmányaikat Kecskeméten. Bevezetjük az egyházismeret tárgyat, amelyet szaktól függetlenül mindenkinek el kell végeznie. Itt az egyházak világába tekinthetnek be a hallgatók, hogy átlássák azok szolgálatát. Ezen túl lesznek kötelező bibliaismereti és keresztyén pedagógiai tárgyak is.

EZERNYOLCSZÁZ HALLGATÓ

A kecskeméti intézménybe ötszáznál több aktív hallgató jár, az idén felvételt nyertek száma nem haladja meg a száz főt. A budapesti, nagykőrösi, marosvásárhelyi és kecskeméti helyszíneken a 2020/21-es tanévben a hallgatók létszáma várhatóan ezernyolcszáz körül alakul.

Mi lesz a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karának oktatóival?

A törvény úgy rendelkezik, hogy mindenkit át kell vennünk, aki tovább dolgozna. Mindenkinek felajánlottuk, hogy maradhat, az oktatóknak, az adminisztratív személyzetnek és a technikai munkatársaknak is. Végül a dolgozók több mint kilencven százaléka a folytatás mellett döntött. A megüresedett helyeket be kell tölteni, így néhány oktatót át kell irányítanunk Nagykőrösről vagy Budapestről Kecskemétre. Néhányan mindhárom képzési helyen tanítani fognak, ezt ezúton is köszönöm nekik.

Nagykőrösi és kecskeméti épületük között közúton mindössze tizenöt kilométer a távolság. Ráadásul a két intézmény hasonló profilú. Előbb-utóbb összevonják majd a kettőt?

A Károli-egyetemnek nem ez az érdeke. Már most is párhuzamosan futnak a ké pzéseink Nagykőrösön és Budapesten, ez önmagában nem ok az összevonásra. Idén komoly csökkenést figyeltünk meg a pedagógus szakokra jelentkezők számában. A nyugdíjazások és a kevés új tanár miatt pedagógushiány lesz az országban. Épp ezért a képzőhelyekre szükség és igény is van. Másrészt az, hogy a Károli Kecskeméten is jelen lesz, lehetőséget is jelent. A meglévő tanító, óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő, valamint a közösségszervező alapszakok mellé szeretnénk új képzéseket is Kecskemétre hozni. Ha lesz rá a térségben piaci igény, Kecskeméten is elindítanánk a pedagógus mesterképzés szakot. Sőt az egyetem többi képzési helye is profitálhat a kecskeméti átvételből, hiszen például közösségszervező alapszakunk eddig nem volt. Azt az egyházi közösségek javára is tudjuk majd működtetni.