Ötvenszer...

... olvassuk a Bibliánkban az intő szót: vigyázzatok! Az Ószövetségben az egyik legkedvesebb így hangzik: „Azért nagyon vigyázzatok magatokra, és szeressétek Isteneteket, az Urat!” (Józs 23,11) Az Újszövetségből a legtöbbet idézett a következő: „Aki tehát azt gondolja, hogy áll, vigyázzon, hogy el ne essék!” (1Kor 10,12) Egyik kijelentés sem arra való a szövegkörnyezete szerint, hogy fenyegessen, megrémítsen, hanem arra, hogy felhívja a figyelmünket a kísértésekre, a lehetséges veszélyekre. Arra szólít fel, hogy ne csak rutinosan, hanem tudatosan éljünk. A bajok megelőzésére figyelmeztet.

A megelőzés a bölcs ember módszere, amelyet előrelátás és jövőtervezés jellemez a tények mérlegelésével. Megfontoljuk életmódunk, magatartásunk rövid és hosszú távú következményeit, a körülményeket, és annak fényében döntünk. Tudjuk, hogy nem csak a saját akaratunkon és cselekedeteinken múlnak a dolgok. Mégis: ami rajtunk áll, a mi felelősségünk megtenni. A „miből mi lehet?” kérdésre néha nehéz választ adni, a lehetséges fejlemények előrevetítésével sokszor csak a kisebbik rosszat vagy a kényelmetlenséget választhatjuk. Mégis fontosabb a megelőzés, mint a baj utólagos kezelése: „…azért tartsd távol magad a perpatvartól, mielőtt kitör.” (Péld 17,14)

Sokan használják és tanítják a szót latinul is: prevenció. Jegyezzük meg, noha ennek fontossá válásához előbb meg kell öregedni, vagy a bőrünkön kell tapasztalni igazságát: könnyebb megelőzni a bajt, a konfliktus elmérgesedését, a betegséget, mint utólag kezelni, megbocsátani és gyógyítani. Számtalan példa igazolja, hogy a bajok megelőzhetők, ha előrelátóan kiszámítjuk azt, ami várható, és kellő önismerettel is rendelkezünk. Jézus figyelmeztette Pétert, amikor hevesen hűségesküt tett neki, hogy mielőtt a kakas megszólal, háromszor fogja megtagadni őt. Pétert elsodorták az érzelmei – a lelkesedése, a félelme – és az események. Így vagyunk ezzel mi is.

És mindig vannak tényezők, amelyekre nem számíthatunk. Ellenség támad, akadályoz, elkap egy betegség, és leállít. Ilyen most a koronavírus-világjárvány. Mit lehet itt kiszámítani? Arra támaszkodunk, amit az egészségügy tapasztalt nemzetközi és hazai vezetői mondanak. Betartjuk az óvintézkedéseket, amelyeket kérnek. Nem rutinosan, hanem figyelmesen és tudatosan. Mert vigyázni akarunk magunkra és egymásra. Mert szeretjük Istent, és csak úgy kérhetjük hitelesen tőle, hogy könyörüljön rajtunk, ha mi is mindent megteszünk, hogy fékezzük a járványt. „Mielőtt nyomorúság ért, tévelyegtem, de most megtartom beszédedet.” (Zsolt 119,67)