Húszéves a Börtönlelkészi Szolgálat

A Börtönlelkészi Szolgálat felállításáról Dávid Ibolya igazságügyi miniszter 2000 szeptemberében hozott rendeletet. A büntetés-végrehajtási intézetek az Igazságügyi Minisztérium, a római katolikus, a református és az evangélikus egyház, valamint a zsidó hitközség megállapodása alapján felvehettek egy-egy börtönlelkészt. A megállapodás szerint jelenleg tizenegy intézetben református lelkipásztor a börtönlelkész: Baracskán Szénási Jonathan Sándor, Budapesten Sándor Balázs, Debrecenben Mészáros Barna, Gyulán Virágh György, Kecskeméten Ritter Nándor, Pálhalmán Oláh László, Pécsen Pál Tamás, Szegeden Szűcs M. Klára, Szekszárdon Kaszó Gyula, Tiszalökön Darvas Szilárd, Vácon Gottfried Richárd. Szeptember 10-én a Szegedi Fegyház és Börtön épületében tartották soros börtönlelkészi értekezletüket.

Az értekezleten részt vett Fekete Károly tiszántúli püspök, hogy az évforduló kapcsán köszöntse őket, és meghallgassa beszámolójukat. A Kol 3,1–17 alapján hangsúlyozta, hogy a Krisztussal élő ember életfolytatása nagy változáson mehet át, és minőségi élete lehet. Mint mondta, az alapige kulcsszava a hálaadás, amely a húszéves szolgálat miatt is aktuális. Koroknai Andrásnak, a Szegedi Fegyház és Börtön nyugalmazott börtönlelkészének ajándék könyvvel köszönte meg másfél évtizedes hűséges szolgálatát. Az értekezlet után Horváth Zoltán bv. őrnagy, parancsnokhelyettes kalauzolta a lelkészeket az intézetben.

Az évforduló kapcsán több megemlékezés is lesz szeptemberben. 15-én a baracskai intézetben, ahol a rendszerváltás előtt a vallási-lelkiismereti okokból bebörtönzötteket tartották fogva, és a legüldözöttebb „tiltott tárgy” a Biblia volt, a börtönmisszió harminc évvel ezelőtti szabadsága is komoly hangsúlyt kapott.

Az érintett minisztériumok és a Börtönlelkészi Szolgálatban részt vevő négy egyház központi megemlékezése szeptember 29-én lesz a Belügyminisztérium márványtermében.

Fotó: archívum