Noéval a Tiszán
A gondviselés egy lakóhajó által mentette ki a válság egyre sűrűbb hullámaiból a szegedi Vesmás építészházaspárt. Hajójukból, amelyet Noénak neveztek el, végül iroda lett a Tiszán. Nem véletlen a bibliai utalás, hiszen a református házaspárnak fontos az Istenbe vetett hit. Terveztek ők már múzeumot, közteret, iskolát és templomot is. Szabadidejükben pedig énekelnek, például a templomi kórus szoprán és tenor szólamában. Tartsanak velünk a Noé fedélzetére, ahol Vesmás Péter és Vesmásné Zákányi Ildikó kalauzol bennünket.
Vesmás Péter és felesége, Ildikó is építész. Közös cégüket 1987-ben alapították, azóta itt dolgoznak – egyes feladatokon együtt, másokon egymással párhuzamosan. Irodájuk szó szerint a Tiszán van, a vízen, vagyis egy lakóhajón dolgoznak. De hogyan kerültek a folyóra? Péter azt mondja, mindehhez hozzájárult a 2008-as válság. Előtte szép nagy irodájuk volt, aztán – mint mindenkinek – jöttek a nehézségek. Amikor igencsak szükségük volt rá, a kellő pillanatban innovációs pályázatot nyertek, így megvalósíthatták régi álmukat: lakóhajót terveztek és építettek. De a válság és a vele gyűrűző nehézségek nem múltak, így kézenfekvő lett, hogy ne csak saját nyári lakként, hanem irodaként is hasznosítsák a lakóhajót. Alkotásukat Noénak nevezték el. A bibliai név választása nem véletlen. – Volt a válság, és itt volt a hajó, amely kisegített bennünket belőle, azaz túléltük az özönvizet, és minden jóra fordult éppúgy, mint Nóé történetében Isten és a bárka segítségével. Megtapasztaltuk, hogy a fölülről érkező segítséggel mindig túl tudunk lendülni a nehézségeken, ez pedig erőt ad – mondja Péter. Ildikó hozzáteszi: a református lelkiség mindkettőjük számára fontos, hiszen életük jelentős részét kiteszi, meghatározza a hit.
LENYŰGÖZŐ KILÁTÁS A NAPPALIBÓL
Ezután Péter körbevezet minket a hajón. A part felől érkezve keskeny, stégszerű alapépítmény vezet be minket, két oldalán magas, biztonságérzetet adó korláttal. Itt azonnal szembetűnik, hogy több kajak, csónak is van a fedélzeten. – Régi kajakos vagyok, az ország minden részén szoktunk túrázni. Ha a munka engedi, szívesen vízre szállok a Tiszán is – mondja az építész. A Noéba lépve szemben és jobbra két szobát látunk, balra pedig a nagy nappalit, amelyen belül van a konyha. Találunk itt fürdőt és mosdót is: a hajó tökéletesen alkalmas lenne a mindennapi életre. Ha lakóhajónak használnák, talán hálószobaként és nappaliként definiálnák a helyiségeket, most inkább irodaként. Még nagyméretű fénymásoló és nyomtató is van, ahogyan az egy építészirodában illik. Az ott töltött néhány óra alatt egyszer éreztük csak, hogy a víz megmozdítja a hajót, de ez sem volt kellemetlen, inkább csak emlékeztetett, valóban a folyón vagyunk. A nappaliból kisebb terasz is nyílik, természetesen a Tiszára. Kávéval, gyümölcslével kínálnak. A látvány már innen, a reggelizőasztalnál ülve lenyűgöző: látjuk a szegedi Dómot, a Belvárosi hidat és persze a folyót. – Amikor ügyfelek jönnek hozzánk, mindig ide ültetjük őket, hogy lássák a panorámát – mondja a Vesmás házaspár.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!