Újjáépül a Ráday utcai kollégium

Előfizetek

MÁR A TŰZ ELŐTT IS VOLTAK FEJLESZTÉSI TERVEK

Néhány hét múlva „harapja majd szét” a Ráday utcai kollégiumot a bontógép, addig szelektív bontást végeznek a szakemberek. A helyszínen jártunk megnézni, hogyan folyik a munka a tavaly januárban kiégett diákotthonban. Annak is utánajártunk, milyen lesz az új épület, hogyan változik meg a létesítmény 2022-re.

– Nekem van sisakom, de önöknek is gyorsan kerítünk – fogad Veres Sándor főgondnok, a Dunamelléki Református Egyházkerület Székházának főigazgatója. Néhány perc múlva a kollégium kiégett folyosóján találom magamat, sárga fejfedővel. Egy év távlatából is megrendítő itt lenni, hiszen ezeken az elszenesedett lépcsőkön menekültek a kollégium lakói, és itt kereste a kiutat a tűz egyetlen halálos áldozata, a négygyermekes családapa. A korom és a törmelék ropog a cipőm alatt, a szemem nem tudom levenni az ezerkétszáz fokos hőtől meghajlott lépcsőházi korlátokról.

Egy munkás zökkent ki a gondolataimból, aki faanyagot – talán egy szekrény részét vagy asztal lapját – hozza a kezében, ugyanis megkezdődött a szelektív bontás. Ez azt jelenti, hogy először a szelektálható, akár nyersanyagként újra felhasználható elemeket bontják el az épületből – ilyen a fa és a műanyag, az üveg. Hetekkel ezután kezdődik majd az épület külső, lényegesen látványosabb bontása. Közben a harmadik emeletre érünk. Összerezzenek, mert két évet éltem ezen a szinten. Mehetnék, de képtelen vagyok elsétálni az egykori szobámig. Inkább a főgondnok és fotós kollégám után fordulok az ebédlőbe.

Fotó: Kalocsai Richárd

Veres Sándor magához veszi a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) bekeretezett és érthetetlen módon sértetlen címerét, úgy dönt, ezt megmenti és magával viszi. A falon több virágmintás dísztányér is van, amelyeken a Miatyánk részletei olvashatók, az első: „Legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is.” Nem tudok szólni a torkomban lévő gombóctól. Szörnyű este tanúi ezek a falak.

FEL AKARTÁK ÚJÍTANI

A bejárást követően a főgondnok irodájában ülünk le beszélgetni. Veres Sándor mappát vesz elő, 2018. decemberi dátum van a borítóján. Benne a kollégium részleges felújításának terve, és az illetékes hatóság jóváhagyása. Azt mondja, 2019 januárjában – tehát a tűz idején – a közel negyven évvel korábban emelt épület megfelelt a vonatkozó tűzvédelmi előírásoknak, de – elsősorban a tetőtéri szobák miatt, és részben azért, hogy növeljék a biztonságot – már tervezték a felújítását.

Addig is ellenőrizték a meglévő biztonsági rendszert: minden szoba ajtaján és a folyosók kijelölt pontjain ott voltak a menekülési útvonalat jelző táblák, az irányfény és a biztonsági világítás működőképes volt, a tűzoltó készülékek kellő módon és helyen rendelkezésre álltak. 2018 szeptemberében – ahogy minden évben – a beköltözés után megtartották a tűzvédelmi oktatást. A katasztrófavédelem és a tűzoltóság vizsgálata is alátámasztotta, hogy az üzemeltetés szempontjából minden rendben volt.

A „RÁDAY 28.”

A budapesti Ráday utca 28. szám alatti épületkomplexum sok intézményt befogad. Itt van a Dunamelléki Református Egyházkerület Székháza a püspöki hivatallal, az irodákkal. Az épületben volt a Ráday Felsőoktatási Diákotthon – ez égett ki tavaly januárban. A tűz előtt itt működött a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara, a hozzá tartozó Török Pál Szemináriumi Könyvtár, itt tanultak a teológusok. Itt van a Ráday Gyűjtemény, a Bibliamúzeum és a hozzá kapcsolódó könyvesbolt. Ez az épület ad otthont több teológiai oktató lakásának, és a Parókia.hu szerkesztőségének is.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!