A tér adott, a szó örök

Szó-Tér néven közösségi hely létesült a budapesti Kálvin tér közelében, az egyetemi missziók és a Károli Egyetemi Lelkészség céljaira. A Dunamelléki Református Egyházkerület és a Budapest-Északi Református Egyházmegye stratégiai lépéséről Hajdú Bálint Kadosa lelkipásztorral, a Dunamelléki Missziói Támogató Szolgálat vezetőjével beszélgettünk.

Eddig is voltak gyűlésre alkalmas helyei az egyetemi misszióknak. Mi célból kapták közösen a Szó-Tért a Török Pál utcában?

Lehetőségként a meglévők mellett arra, hogy nyüzsgő fővárosunk szívében az egyetemista korosztály találkozhasson velünk és missziónkon keresztül Jézus Krisztussal. Gondoljunk csak bele, hogy pusztán a Kálvin tér szűk vonzáskörzetében milyen sok egyetemi campus található! Ezeken az oktatási helyszíneken nap mint nap ezres nagyságrendben fordulnak meg fiatalok. Innen nézve azt kell mondanunk: missziói szempontból egyenesen pazarlás volt ezt az épületrészt hosszú évek óta kihasználatlanul hagyni. A Szó-Tér Missziós Központ megvalósítása szép példája közegyházi összefogásunknak a református ifjúsági misszióért. Az egyházkerületnek és az egyházmegyénknek is sokat köszönhetünk.

Miért most jött el a „minősített idő”?

Az egész gondolkodási folyamatot az ELTE Misszió dinamikus lélekszámnövekedése indította el. De csak a gyújtópont volt, hogy korábbi otthonuk, a H26 már kicsinek bizonyult számukra. Egyházkerületünk vezetősége ugyanis arra bátorított minket, nyugodtan merjünk nagyobbat álmodni annál, mint pusztán a helyprobléma megoldása. Itt van egy szuper hely – a volt Adna Café –, hozzunk létre valami összegyetemi missziói kezdeményezést, amely segítheti e korosztály megszólítását, elérését szélesebb körben, egyszersmind a már meglévő közösségeink mindennapi életét is támogatja.

Hajdú Bálint Kadosa Fotó: Füle Tamás

Tényleg magasabb szintre helyeződik ezzel a fővárosban található egyetemi lelkészségek munkája, hatékonysága?

Bár szinte az összes missziói közösség – a már említett ELTE Misszió, az „ősi” egyetemi gyülekezet jogutódja, az 1RE, a Károli Egyetemi Misszió, az NKE Misszió, a Mérnökmisszió és a SOTE Misszió hozott át ide alkalmat a már régóta működő programjaiból, a Szó-Tér legfőbb célja mégis sokkal inkább az, hogy összefogással, új utakat keresve kifejezetten a kifelé nyitást szolgálja. Küldetésünk ugyanis nem állhat meg ott, hogy találjuk meg a református fiatalokat az egyetemeken. Az evangélium ennél kimondhatatlanul nagylelkűbb… A Szó-Tér létrehozása azon szándék megtestesülése, hogy hangsúlyosan kifejezze a befogadást a még nem hívő fiataloknak éppúgy, mint azoknak, akik még csak érdeklődők.

Jól értem, hogy itt keresztyén barátokra, a keresztyén értékek ismeretére, sőt akár – görögösen szólva – Szótérre, azaz Megváltóra találhat mondjuk egy kívülálló kollégista is?

Ez a generáció erősen keresi a válaszokat az élet nagy kérdéseire, és valljuk meg: manapság sem olyan könnyű eligazodni… Célunk, hogy az evangélium üzenetében rejlő csodáról, az Istennel való élő kapcsolat lehetőségéről, a Krisztus-követés átformáló, helyreállító, felszabadító erejéről, a tanítványság öröméről mint végső soron egyetlen megnyugtató válaszról ezen a helyen is hitelesen és megnyerően hallhassanak… Szóval a tér adott, a Szó örök, megváltásunk elvégzett, befejezett dolog! Bízom abban és azért imádkozom, hogy minél több életút fordulhasson meg ezen a helyen, hirdetve ezzel Isten dicsőségét és szeretetét.

Mi történt eddig a Szó-Térben?

A március végi ünnepélyes átadó előtt advent óta tartott a „próbaüzem” a Szó-Térben. Tartottak itt már workshopot bibliai vonatkozással, izgalmas beszélgetéssorozatot a művészet és a hit kapcsolatáról, volt külön rendezvény fiatal nőknek, rajzfilmes és párkapcsolati alkalom is. Az egyetemi missziós közösségek terveiben szerepel, hogy vizsgaidőszakban megnyitják a helyet tanulótérként, és lesznek zenés dicsőítőestek.

És aki lelkileg megterhelten érkezik?

Az ő figyelmüket arra hívnám fel, hogy a kezdetektől folyamatosan lehetőség van lelkigondozói beszélgetések kérésére.

Imareggelivel, társismereti csoportfoglalkozással és heti két istentisztelettel is várják az egyetemistákat a Török Pál utca szám alatt. Bővebb tudnivalók: egymisszio.reformatus.hu.