Múltidéző
Dobos Károly: A református ifjúsági munka programja
Kálvinista Szemle, X. évf., 12. szám, 1929. március 23.
Szeretnénk tájékoztatni egyházunk közvéleményét arról a munkáról, melyet egyetemes egyházunk konfirmáció utáni ifjúságunk további bibliás-egyházias nevelése terén kifejt. Néhány rövid cikkben ezért közölni fogjuk a református keresztyén ifjúsági munka programját, amely a márciusi KIE vezetőképző tanfolyam Református Ágának ülésén 43 gyülekezet ifjúsági vezetői előtt elhangzott.
I. A MAI HELYZET
A mai Csonka-Magyarországon összesen 1032 ref. gyülekezet van. Ezeknek talán egyharmadában abban áll az ifjúsági munka, hogy az ismétlőiskolásokat hittanra oktatják, vagy egy csomó fiatalember tagja a dalárdának. Sokat mondunk, ha 80-ra tesszük azoknak a gyülekezeteknek a számát, amelyekben határozott bibliás református keresztyén ifjúsági munka folyik. [...]
Amíg a külföldi református egyházakban már negyven éve folynak az egyházakban a bibliás munkák, addig a magyar református egyház csak az utóbbi években ébredt tudatára annak a kötelességének, hogy törődnie kell ifjúságával a konfirmáció után is. De Istennek legyen hála, hogy most már megvan: él és hat ez a tudat. 1926-ban történt a Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE) munkájának három ágra: felekezetközi, evangélikus és református ágra való elkülönülése. Mint Getman, a KIE Világszövetsége főtitkára múlt nyári ittlétekor megjegyezte: „Európának ez a színes felekezetköziség felel meg.”
Ez az ágakra különülés csak előnyére van a munkának, mert nálunk, Magyarországon a bibliás ifjúsági munka a történelmi protestáns egyházak támogatása nélkül el sem képzelhető. A református egyház magévá tette ezt az ifjúsági munkát. A ref. titkár fizetésének másik felét még két évre a holland református ifjúsági egyesületek (mintegy 500 egyesület körülbelül 25000 taggal) vállalták azzal a reménységgel, hogy ez alatt az idő alatt a magyar református ifjúsági munka önfenntartóvá lesz?!
