LXIX. évf. 3. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Vladár Gábor nyugalmazott református lelkipásztor, teológiai professzor osztja meg velünk gondolatait.
-
Hiszed-e ezt?
Újból és újból felvetődik, jó lenne a ma embere számára mai hitvallást megfogalmazni, amely természetesen az alaptételekben ugyanaz, de más a kifejezése, a szóhasználata – mondja Steinbach József püspök, az ökumenikus imahetet szervező Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke.
-
Mint a gyermekek…
A gyermekek kiváltsága az imádság. Olyan ez, mint mikor a kicsi gyermek korán reggel bebújik a szülei ágyába. Ki másnak van erre joga, mint a gyermekeknek? Ha az imádságunkban a mi Atyánkat szólítjuk meg, ha vele beszélgetünk, ez megváltoztatja az imádságainkat is. Gondoljunk csak bele: Isten a mi Atyánk!
-
A hálaadásból táplálkozik a szolgálat
A közösségek Isten szolgálatába állhatnak, 2025 lehet háborús év, de lehet akár a békéé is. Minden cselekedet, amely Isten dicsőségét hirdeti, szolgálat: arra kell fordítani, ami szükséges, ami megőriz, ami védelmet ad – vallja Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke.
-
Az óceán sem választhat szét
Az Amerikai Magyar Református Egyház megalapításának századik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre – Lizik Zoltán püspök meghívására – küldöttség érkezett a Magyarországi Református Egyház képviseletében. Molnár János főgondnok, a Zsinat presbiteri elnöke tudatta: tovább szeretnék erősíteni a kapcsolatot az amerikai magyar református közösségekkel.
-
Legyél...
Az emberség azt jelenti: felismered vagy legalább feltételezed, hogy a másik is ember. Isten teremtménye, és biztosan nem jókedvéből gonoszkodik, hanem azért, mert boldogtalan. Erre nevelte a környezete, az életmódja, a lehetőségei és a tehetségtelensége. Ha idáig eljutunk, már megértőek vagyunk. Ez az emberség lélektana.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret, magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Méltó és nem méltó
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Félúton a mennyei összhangzattan felé
Az egyházi szolgálatok egyik meghatározó alakja a kántor, akire a vasárnapi orgonálás mellett számos változatos feladat bízatott. A Kecskeméti Református Egyházközség kántorát, Mikesi Tibor karnagyot a dicsőítés szerepéről, a kántori szolgálat próbatételeiről, valamint a régi és új keletű gyülekezeti énekek adta lehetőségekről kérdeztük.
-
Koreai keresztyének Debrecenben
A kultúrákon átívelő keresztyén találkozó lehetőséget kínált az egyetem diáksága számára, hogy ne csak a nyugati teológiai irányzatokkal ismerkedjenek, hanem – a meghívott koreai professzorok révén – első kézből kapjanak betekintést a távol-keleti keresztyénség életébe és teológiájába.
-
A következő szín
Az egyházunk olyan, mintha egy szín végéhez ért volna: az indulatok elszabadultak, de még nem látjuk, hogyan folytatódik a történet. Üres oldalak jönnek, és mintha túl sokan jelentkeznének az író szerepére, de egyelőre csak silány utánzatokkal. Az egyház drámája, úgy érzem, még nem találta meg a maga méltó folytatását...
-
A felelős fórum
A Theologiai Szemle „a közös teológiai eszmélődést, a közös krisztusi fellépést, tehát Krisztus népének és ügyének egységét, együttes megjelenését” szolgálja. Az ökumenikus imahét kezdetén mi magunk is reménykedhetünk abban, a teológia művelői továbbra is megismertetik velünk eredményeiket a százéves szemle hasábjairól.
-
„Deszantos” lelkésznő Somogyban
A következő feladat a nemrég vásárolt szomszédos iskolaépületet sokfunkciós közösségi épületté fejleszteni – tudatja Székelyné Kiss Emese, a kaposfői gyülekezet lelkipásztora. Nem hagyományos missziós módszerekkel is kísérletezik. Férjével, aki tábori lelkész is, jó két évtizede szolgálnak e somogyi közösségben, amely ez idő alatt megfiatalodott, kiszínesedett.
-
Óriásokként a sáskák között
„Óriások a mesékben léteznek” – olvashatjuk Tapolyai Emőke könyvének (Óriások és sáskák – Hogyan maradhatunk talpon nehéz időkben?) bevezető gondolatát. A klinikai és pasztorálpszichológus jól tudja, hányszor ütközünk életünkben olyan falba és érhet olyan nehézség, veszteség, amely legyőzhetetlennek tűnő akadályként tornyosul elénk.
-
Anyanyelvi kapuőr
A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.
-
Az öt és kettő
Ma azonban öt forintért semmit sem tudsz venni. Kétforintos meg már nem is létezik. Mégis az öt, de még a kettő is lehet értékes Isten szemében. Mert Jézus azt mondta, hogy öt verebet adnak két fillérért, de Isten egyről sem feledkezik meg közülük.* Bizony, öt veréb nem nagy érték.
-
Kohán Zoltán
– Elsődleges feladatomnak azt tekintem, hogy az Isten szeretetéből származó békességet, testvéri közösséget munkáljam a gyülekezetben. Dunántúli léptékben nagynak számító városi gyülekezetként a hittanoktatáson keresztül sok családot elérünk, akiket igyekszünk beölelni a gyülekezet közösségébe.