A zöld angyalok három év távlataból
Szétszakadt családok, a biztonságot jelentő otthon elhagyása, bizonytalanság és kilátástalanság: az immár három éve tartó orosz–ukrán háború érintettjei számára február 24-e a veszteség és az újrakezdés szimbólumává vált egy életre. Kezdetben naponta több ezren érkeztek Ukrajnából Magyarországra, mára jellemzően csupán egy-két család kér éjszakánként szállást a határ közelében kialakított segítőponton, de a Magyar Református Szeretetszolgálat továbbra is támogatja azokat a menekülteket, akik hazánkban találtak új otthonra.
Földig rombolt városok, több millió menekülni kényszerülő állampolgár, közel százezer halálos áldozat. Az ukrajnai háború továbbra is mérhetetlen szenvedést, halált és pusztítást okoz, a második világháború óta a legsúlyosabb fegyveres konfliktus Európában. A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) a háború kitörésének első napja óta aktívan segíti az érintetteket, habár a kezdeti időszakhoz képest jelentősen átalakult a szolgálat: a humanitárius segítségnyújtás mellett mostanra a menekült családok integrációja került a középpontba.
Három évvel ezelőtt országszerte huszonegy ellátási helyszínen dolgozott a szeretetszolgálat, hogy élelemmel, ivóvízzel, higiénés termékekkel vagy szükség esetén szállással, gyógyszerekkel, lelkigondozással támogassák azokat, akiknek egyik napról a másikra változott meg az életük. „Zöld angyalok” – ez a jelző ragadt arra a több ezer munkatársra és önkéntesre, akik például a záhonyi vasútállomáson vagy a Nyugati pályaudvaron adtak megnyugvást és válaszokat a kilátástalan helyzetbe került családoknak. Bár sokan jöttek itt élő rokonaikra, ismerőseikre támaszkodva, a nagy többségnek nem volt kihez fordulnia, és a háború elvette mindenüket.

Ahogy teltek a hónapok, majd évek, egyre több család a letelepedés mellett döntött, hiszen a gyerekeknek folytatniuk kell tanulmányaikat, a megélhetéshez munkát kell szerezni, mindezzel – akár csak átmeneti – stabilitást teremtve a családnak. Ahhoz, hogy a kiszolgáltatott közösségek integrálódhassanak a magyar társadalomba, magas szintű szociális, oktatási és nyelvi támogatásra van szükségük, amelyet az MRSZ menekültszolgálata folyamatosan bővülő tevékenységi körével biztosít.
A Magyarországra költöző ukrán, valamint harmadik országbeli közösségek beilleszkedését a társadalomba több módon támogatják: három budapesti iskolában szociális munkások és nyelvtanárok segítik a diákokat, a gyermekeknek és felnőtteknek magyarnyelv-oktatást, közösségi alkalmakat, mentorálást, illetve a mindennapi teendők elvégzéséhez szükséges szociális támogatást szerveznek, valamint a vidéken letelepedő menekültek esetében egyéni szükséghelyzetekben és a szolgáltatásokhoz, támogatásokhoz való hozzáférés megteremtésében is közreműködnek a menekültszolgálat munkatársai.
– Amikor édesanyámtól hallottam, hogy ingyenes angolnyelv-oktatásban részesülhetek, azonnal jelentkeztem az órákra. Emellett elkezdtem magyarórákra is járni, és a két nyelv tanulásának köszönhetően most egy magyar technikumban tanulok tolmács szakon. Szeretném folytatni a tanulmányaimat, hogy egyetemre jelentkezhessek – meséli a tizennyolc éves Dasha, a menekültszolgálat kliense. Hozzátette: a szeretetszolgálat munkatársaira nem csupán oktatóként, hanem barátként is számíthatott.
– A nyelvórák mellett a testvéreimmel számos közösségi programban is részt vettünk, mint például kirándulások, úszásoktatás, múzeumlátogatás vagy nyári tábor. Talán furcsa ilyet mondani, de életünk egyik legszebb időszakát jelentik az elmúlt évek. Jelenleg nem tervezzük a visszatérést Ukrajnába. Itt szeretnénk maradni, mert szeretjük Magyarországot és biztonságban érezzük magunkat – árulja el a lány. Az MRSZ az elmúlt időszakban több ezer menekültnek nyújtott segítséget a komplex integrációs tevékenységcsomagnak köszönhetően, azonban munkájuk nem ért véget: a háború még mindig tart, sokan most kényszerülnek elhagyni otthonukat, valamint a már országunkban élő menekültek és a befogadó közösségek közötti hídépítés és a kapcsolatok ápolása folyamatos, elkötelezettséget és szakértelmet igénylő feladatuk marad.