Új főszerkesztő, régi értékek
Az Európa Rádió egyszerre szól református, más felekezetű, illetve nem vallásos emberekhez. Az pedig nem könnyű feladat, hogy műsoraink a református értékrend mentén készüljenek, de mindeközben szélesebb közönséget is elérjünk velük – véli Kojsza Péter, a református Európa Rádió januárban kinevezett főszerkesztője, akinek tervei között szerepel a rádió és a gyülekezetek közötti kapcsolat szorosabbra fűzése.
Januártól már új, főszerkesztői pozícióban dolgozik az Európa Rádióban. Hogyan gondol a feladatra, hogyan változik majd a munkája?
Már 2018 óta főszerkesztő-helyettesként dolgoztam az Európánál, segítettem Sike Gábor ügyvezető-főszerkesztő munkáját. Az eddigi műsoraim megmaradnak, nem akarom magam teljesen kivonni a tartalomkészítésből, mert nem gondolom jó iránynak, ha a főszerkesztő kizárólag stratégiai kérdésekkel és szervezési feladatokkal foglalkozik. Nyilván a munkám nagyobb részét ez köti le, de azért alapvetően újságíró vagyok, szeretek interjúkat készíteni, emberekkel beszélgetni.

Tervez-e változtatást a rádió struktúrájában, műsoraiban?
Ha messziről jött főszerkesztő került volna pozícióba, valószínűleg azzal kezdené a munkáját, hogy átvizsgálja a folyamatokat, a műsorstruktúrát, és megpróbálja összehangolni ezeket a tulajdonosi elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Esetemben a folytonosság a jellemző, hiszen két évtizede kötődöm a rádióhoz. Az elmúlt években arculatfrissítést vittünk végbe, részt vettem a frekvenciapályázataink megújításában, ennek során a műsorstruktúránkat is újragondoltuk. Éppen ezért a műsorrendben nem tervezek változást, de finomhangolásokra folyamatosan szükség van. Az Európa Rádió egyszerre szól református, más felekezetű, illetve kifejezetten nem vallásos emberekhez is. Az pedig nem könnyű feladat, hogy műsoraink a református értékrend mentén készüljenek, de mindeközben szélesebb közönséget is elérjünk velük. Nem a trendek határoznak meg minket, mégis figyelemmel kell kísérnünk a megváltozott médiafogyasztási szokásokat, amelyek a felmérések szerint nem kedveznek a rádióknak. Ezért kell gondolkodnunk azon, milyen új formátumokat tudunk bevezetni. Ebben már egyébként tettünk is lépéseket: elindult a fiataloknak szóló egyik podcast. Ezeken felül szeretném megerősíteni a gyülekezeti kapcsolatainkat, hogy a református közösségek ne csupán hallgatói, hanem aktív formálói is legyenek a műsorainknak: a saját hangjuknak érezzék az Európa Rádiót.
Négy hónapja indult el a rádió fehérgyarmati frekvenciája. Lát-e esélyt idén új vételkörzet indítására?
A református rádióadás iránti igény elsősorban nem bennünk fogalmazódott meg, hanem a Szatmárban élő reformátusokban. Az egyházmegyének korábban volt magazinműsora a helyi kereskedelmi rádióban, ám az adó megszűnt, és senki sem pályázta meg az így felszabadult frekvenciát. Ilyenkor azt – kérésre – átminősítheti közösségi frekvenciává a médiahatóság. Az Európa Rádió ezt kérte, a hatóság megtette, megpályáztuk, megnyertük. Fehérgyarmat nem idegen terep számunkra, korábban is számtalan egyházi eseményről tudósítottunk. Valamennyiszer ott jártunk, mindig rácsodálkoztunk, milyen gazdag annak a vidéknek a református öröksége. Bízunk abban, hogy a műsorainkon keresztül tovább épülhetnek a helyi közösségek. A fehérgyarmati frekvenciánk a nyíregyházi vételkörzeteként működik két munkatárssal, akiket a helyi református általános iskola fogadott be, itt alakítottuk ki a stúdiónkat. Frekvenciabővítést idén nem tervezünk.
Idén húszéves lesz az Európa Rádió. Hogyan készülnek a jubileumra?
Még az elején tartunk a tervezési folyamatnak, de két irány már biztos. Egyrészt egy találkozón szeretnénk ünnepelni, a kollégák és a tulajdonosok részvételével. Másrészt pedig a hallgatóinkkal közösen. Lényeges, hogy megálljunk és hálát adjunk ezért a mozgalmas két évtizedért. És persze az is, hogy előretekintsünk, és közösen átgondoljuk, hogyan tudjuk a rádió küldetését tovább erősíteni.