LXIX. évf. 8. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten Hodossy-Takács Előd református lelkipásztor, a Debreceni Református Hittudományi egyetem professzora (II. 28-ig) és Lányi Gábor teológus-lelkész, a Károli Gáspár Református Egyetem docense osztják meg velünk gondolataikat (III. 1.).
-
Isten kezében vagyunk
Az orosz–ukrán háború harmadik évfordulója kapcsán Héder János, a Kárpátaljai Református Egyház püspökhelyettese, az ungvári és ungtarnóci gyülekezet lelkipásztora számolt be a kárpátaljai magyarság helyzetéről, valamint arról, mibe lehet kapaszkodni ebben a reménytelennek tűnő helyzetben.
-
Jézus Krisztus az alap
A vágyott felfrissülés csak akkor következik be, ha nem az egyház szervezete, az egyházi élet kerete változik, hanem mi magunk újulunk meg naponként, és elkötelezzük magunkat az Isten szerinti életre. Az evangélium egyértelműen és félreérthetetlenül tárja elénk: a változást magunkban kell elkezdenünk. A folyamatos önvizsgálat és életünk megjobbítása viszont soha nem lehet öncélú.
-
Erős lelki otthon a Sugovica partján
Két évszázada „katolikus tengerben”, többnyire pénzszűkében, mégis önnfenntartón áll fenn Baján a református gyülekezet. Bán Béla bács-kiskunsági esperes harmincöt éve lelkipásztora az egyházközségnek. Mint mondja, ide valóban azért járnak az emberek, hogy meghallják és magukkal vigyék Jézus Krisztus üzenetét.
-
Így készül a Reformátusok Lapja
Feltöltöttem a pdf-et – hangzik el hétfői lapzártánk végén: tördelőnk, Illényi Éva mondja telefonba. Számunkra ez a közlés az egész napos munka befejeztét, a vonal másik felén lévőnek a kezdetét jelenti. Az állomány az aktuális szám nyomdakész verzióját tartalmazza. Ebből a békéscsabai Délkelet Press Kft. pár óra alatt elkészíti az újságot.
-
A fogós...
A keresztyénségben a XX. század második felében kialakult a felszabadítási teológia. Jézus tüzet hozott, és konfrontációt hirdetett az elnyomással, igazságtalansággal szemben. A szegény, nyomorgó, kiszolgáltatott tömegek körében természetes gondolat, még inkább reménység, hogy Jézus egyszer igazságot tesz, háborút indít az elnyomók ellen.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Az Úr dicsősége
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Isten törvénye olyan, mint a gravitáció: akkor is érvényes, ha tagadjuk
Rajkai Zoltán színművész szerint a megtérésnél nincs jelentősebb esemény az ember életében. Vallomás hitről, megtérésről, a Tízparancsolatról és egy Isten dicsőségére, missziós céllal készített személyes előadásról.
-
Hólabdák
A vigasztal szó eredetileg megvidámít értelmű. Ezt élhettem át számtalanszor, a felhalmozódott bűnterhet és az egyéb életterhektől való szorongást, megfáradást az Úr asztalánál hagyva. Különben valaha, huszonkét évesen egy úrvacsora alatt történt meg velem, amit a Biblia újjászületésnek hív. Nem is a bensőm remegett, amikor előrementem, hanem a külvilág remegett körülöttem...
-
Követhető példakép
Minden hagyomány és örökség annyit ér, amennyit a ma élő nemzedékek ismernek, értenek, értékelnek, őriznek és felhasználnak, egyúttal újjáteremtenek belőle. Az „üdvösségügy” az „üdvösségharc” Németh László életének s életművének a központi és totális vonása. A fél évszázada eltávozott író élete akkor időszerű, követhető példakép, ha minél többször olvassuk írásait és gondolkodunk eszméiről.
-
A közösség ünnepe – így készül az idei egységnap
Nagy közösségi és kulturális esemény az egységnap, a Kárpát-medence reformátusságának összetartozását ünnepli. Debrecenben rendezik, magyar reformátusságunk egyik szellemi központjában. Cél, hogy egyházunk közösségei találkozzanak, megéljék hitüket, erősödjenek az egységben.
-
Segédkönyv mindnyájunknak
A cím „Ismerjük meg a Bibliát!” felszólítása elsősorban azoknak szól, akiknek kevés az előzetes tudásuk a Szentírásról. A segédkönyv az évezredes bibliai gondolkodás megismerésére kíván rávezetni. Azzal a reménnyel íródott, hogy felébreszti a lelki-szellemi étvágyat a teljes Biblia megismerése iránt.
-
Múltidéző
Nincs régibb egy tegnapi újságnál – tartja a tréfás mondás. Pedig a hajdani lapok, a református sajtóorgánumok, kiadványok számos megfontolandó, ma is igaz, érvényes, tanulságos, sőt jövőbe tekintő gondolatot kínálnak. Időálló régi elmélkedésekből olvashatók citátumok e rovatban. Idézésük értékőrzés, hagyományápolás.
-
A hetedik nap
Hat napon át dolgozz, és végezd munkádat! De a hetedik nap a te Istenednek, az Úrnak nyugalomnapja. Semmiféle munkát ne végezz azon, és fiad, leányod, szolgád, szolgálóleányod, állatod, jövevény se végezzen. Mert hat nap alatt alkotta meg az Úr az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon megpihent.
-
Ez csúcs!
A szentmártonkátai református templom felújítása több szakaszban zajlott, idén toronysisakot cserélték. A régit leemelték, helyben építették fel az újat, és vörösréz lemezekkel burkolták. A felújított csillag és gömb visszakerült a toronyra, bennük egy időkapszulával, amely fényképeket, iratokat és a régi szerkezet darabjait őrzi.
-
Szöllőssy Enikő
– Isten úgy is működteti az életünket, ha nem látjuk azonnal, merre tovább. Ezt a bizalmat kellene átadnunk a fiatalabb generációnak – akár azoknak, akik itt nőttek fel, akár azoknak, akik a háború miatt kerültek ide. Nem elég beszélni róla, nem elég azt mondani, bízz Istenben, minden rendben lesz. Ezt meg kell élni a mindennapokban.