Hét bő és hét szűk esztendő
Tudod, mit jelent spórolni? Amikor félreteszünk valamiből, összegyűjtjük, hogy később használjuk fel, amikor igazán szükségünk lesz rá. Mostanában általában pénzt szoktunk megtakarítani. Például lehet, hogy a szüleid egy új lakásra, új kocsira vagy valami nagyobb elektronikus eszközre gyűjtenek, mondjuk egy nagyobb hűtőre, tévére vagy mosógépre. De az is lehet, hogy a nyaralásra tesznek félre pénzt, hogy el tudjatok menni nyáron valahova. Ilyenkor nem költik el az összes pénzüket, amit megkeresnek, hanem valamennyit betesznek a bankba, ahol hónapról hónapra vagy évről évre gyűlik, amíg végül annyi lesz, hogy meg tudják vásárolni, amit elképzeltek.
Lehet, hogy már te is spóroltál valamikor: félretettél a zsebpénzedből, hogy komolyabb összeget gyűjts össze, mondjuk valamilyen vágyott játékra vagy a nyári táborra, ahova jó lenne elmenni. De az is spórolásnak tekinthető, ha például mikulásra kapsz egy csomó édességet, és nem eszed meg azonnal, hanem elrakod, hogy később is legyen finomságod. Sőt az is, ha elzárod a csapot, és nem hagyod, hogy csöpögjön; ha teljesen kikanalazod a joghurtot, és nem hagyod ott a felét a flakonban, vagy ami maradt, elteszed, hogy később megedd. Ha már tettél így, akkor tudod, hogy takarékoskodni nem egyszerű dolog.

Sok odafigyelést és önfegyelmet igényel. Mert könnyebb minden pénzt azonnal elkölteni, mindent egyszerre megenni, vagy kidobni a maradékot, ami másodszorra már unalmas. Ha spórolsz, akkor nem azt nézed, hogy pillanatnyilag mi a jó vagy kényelmes neked, hanem hogy később milyen jó lesz. A Biblia is ír egy híres takarékoskodásról. Amikor Egyiptom fáraója Istentől hírt kapott arról, hogy országát éhínség fenyegeti, népével együtt elkezdett félretenni. Emlékszel arra a zsidó rabszolgára, aki megfejtette a fáraó álmait? Józsefnek hívták, és Isten segítségével elmondta a fáraónak, mit jelent az álma. Hamarosan hét bőséges esztendő következik, és annyi lesz a gabona Egyiptomban, hogy számba sem tudják venni. De aztán hét szűk esztendő jön, amikor éhezni fognak Egyiptomban és a föld minden táján.
A fáraó először megijedt. Nem tudta, mit tegyen. De aztán rájött, hogy Isten nem véletlenül küldte neki a két álmot, és nem véletlenül küldte el hozzá Józsefet. Hanem azért, hogy segítsen. Mert József így szólt a fáraóhoz, miután elmondta az álmok jelentését: – Gyűjtsenek össze minden élelmet a következő jó esztendőkben! Mert ez az élelem lesz az ország tartaléka az éhínség hét esztendejében, és így nem pusztul el az ország akkor sem.
A fáraó elcsodálkozott: – Te vagy a legbölcsebb ember, akivel valaha is találkoztam! Isteni lélek van benned. És mivel Isten mindezt neked adta tudtul, te leszel Egyiptomban a második leghatalmasabb ember. Csak én leszek nagyobb nálad! Te irányítod az országot, és mindenki engedelmeskedni fog neked. Gyűjtsd össze a bőség hét esztendejében a gabonát Egyiptom földjéről, hogy azután jusson mindenkinek a hét szűk esztendőben. József így is tett, és ezzel megmentette Egyiptom népét. És a saját családját is, Izráel fiait. De ez már másik történet (az 1Móz 41,29–57 alapján).