LXIX. évf. 12. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten Lányi Gábor teológus-lelkész, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara Egyháztörténeti Tanszékének docense osztja meg velünk gondolatait.
-
Legyen a mi oktatásunk a legkiválóbb!
Egy 2019-es kutatási eredmény szerint az állami iskoláknál az egyháziak kicsit jobb teljesítményt nyújtanak, és közülük a reformátusok a legjobbak. Bruckner Lászlót, az Oktatási Szolgálat főigazgatóját az új református oktatási stratégiáról kérdeztük.
-
Látni a láthatatlant, ismerni az ismeretlent, érteni az érthetetlent
Szeretném ennek az utazásomnak a végén megtapasztalni azt a csodát, hogy meg tudom különböztetni az igazat a hamistól, és meg tudom érteni Isten akaratát az életemben, ezáltal pedig abban a családban, ahol élek, és abban az egyházban, ahol megtaláltam őt!
-
Közös nyelvet beszélnek
Méltán nevezhető Szentlélek által vezérelt közösségnek a Rákospalota-Óvárosi Református Egyházközség. – Számomra nem az a legfontosabb, hogy nagy, hanem hogy élő ez a gyülekezet, Igére vágyó, befogadó, szolgálva szerető – tudatja Hekli Katalin vezető lelkipásztor. Mert itt tényleg sokan és szívesen szolgálnak azon felül, hogy résztvevői az alkalmaknak.
-
Akikért éltünk, akikkel szolgáltunk
Az őrbottyáni Juhász Zsófia Református Szeretetotthon különleges találkozóra hívta mindazokat, akik az intézmény története során munkatársként segítették az ott élőket. A rendezvény az otthon lakóinak régi kívánságára valósult meg: szerették volna újra látni azokat a kedves gondozókat, akik hosszú éveken, akár évtizedeken át ápolták és támogatták őket.
-
„Lelkünk lelke, szivünk vére…”
Lantos, ami lírai (költészet, költő), és jelenti az énekét hangszerrel kísérő középkori zenészt is. E rovat a szót elsősorban az első, azaz melléknévi értelmében veszi, református hitű, klasszikus poéták verseit ajánlva az olvasók figyelmébe. S arra keres választ: miért szép, mitől örök érvényű a választott költemény.
Jókai Mór: A magyar nyelv ismét itthon
-
Üdítő...
A reformáció korában mindenki Isten-hívő volt, csak az egyházhoz fűződő viszonyuk volt eltérő az embereknek. Nem volt a kezükben a Szentírás, kevesen vizsgálhatták és értelmezhették önállóan a krisztusi tanítást és az abból fakadó keresztyén élet mibenlétét. Akkor a reformáció a bűn, a bűnbocsánat és az üdvösség útját kereste és tárta a nyilvánosság elé a rengeteg visszaéléssel szemben.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. . A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Ezékiel mint jel
A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Pap Ferenc írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.
-
Példaképek és influenszerek, avagy kit követ az ifjúság?
Serdülőkorban keressük azokat a személyeket, akik hiteles példaképet lehetnek számunkra, akik meghallgatnak, támogatnak, szeretnek – de vajon vannak-e ilyenek ma? Langschadl Istvánnal és Fitos Júliával, a Firesz munkatársaival a fiatalok példaképkeresésének fogas kérdéseiről beszélgettünk.
-
Áldott hiátus
A hiányaink elismerése megszabadít a görcseinktől, azok lehetünk, akik vagyunk. Életünk minden korszakának vannak hiátusai és kincsei, ha elfogadjuk az egyiket, a másik is a miénk lesz. A hiányainkkal sokra vihetjük, az ígéret földjét is megtalálhatjuk, ahol Isten olyan hazát, házat, otthont készített számunkra, amelyben ő is jelen van.
-
Évezredes tartalék
Hatalmas civilizációs átalakulás jellemzi a mai kort, és hozzáteszi: ,a gyermekkor élhetővé tétele, mélyebb megértése tekintetében az emberiség az utolsó századokhoz képest kedvezőbb a helyzet a kicsiket megillető biztonság, a jóllét és a tanuláshoz szükséges feltételek tekintetében.
-
Nagy János lelkipásztor öröksége
Az Isten mindeközben arra is felhasznált, hogy a magyarországi Lepramisszió munkatársa lehettem a kezdetektől, és segíthettem az elindításában Dobos Károly lelkész barátomnak. Visszatekintve, köszönöm az én Uramnak, hogy a benne hívőknek halálukban is van reménységük, és ez nem szégyenít meg, hanem üdvösséggé lesz, és égi látássá hitem.
-
Megkeresni azt, akinek segítségre van szüksége
A társadalom két szélsőséges rétege él a nagycsere-halápi tanyavilágban – tudatja ifj. Jenei Zoltán lelkipásztor. – A vasárnapi istentiszteleteken viszonylag ritkán jelennek meg a tanyák lakói, ám a családi bölcsődének köszönhetően egyre több kisgyermekes család csatlakozott a gyülekezethez.
-
Múltidéző
Nincs régibb egy tegnapi újságnál – tartja a tréfás mondás. Pedig a hajdani lapok, a református sajtóorgánumok, kiadványok számos megfontolandó, ma is igaz, érvényes, tanulságos, sőt jövőbe tekintő gondolatot kínálnak. Időálló régi elmélkedésekből olvashatók citátumok e rovatban. Idézésük értékőrzés, hagyományápolás.
-
Hét merülés
A termálvíz sokféle betegséget gyógyít. De sajnos az sem orvosolja mindegyiket. A folyókban pedig hiába fürdik meg bárki, attól biztosan nem fog felépülni. Éppen ezért csoda, hogy valaki meggyógyult, miután megfürdött a Jordánban, Izráel folyójában. Persze nem a folyó vize gyógyította meg, hanem Isten.
-
Halász Dániel
– Szórványban nőttem fel, a szórványok szórványában vagyok lelkész, ahol ezt nap mint nap átéljük: megtart bennünket az Úr, még mindig itt vagyunk, még vannak keresztelők, konfirmációk, sok a háromgyermekes család. Élteti bennünk Isten a megmaradás reményét, és ez nagy kegyelem számunkra.