Előfizetek

LXIX. évf. 13. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. E héten Lányi Gábor, a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Kara Egyháztörténeti Tanszékének egyetemi docense (III. 31-ig) és Czanik Péter nyugalmazott református lelkipásztor (IV. 1-től) osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Feltölt, összetart, megbékít

    Az Országos Református Cigánymissziós Imanap és Találkozó az év kiemelt eseménye számos roma és magyar számára egyaránt. Felemelő átélni, ahogyan roma és magyar testvér krisztusi egységben, közösen imádkozik, dicsőít. A közelgő eseményről a bodaszőlői gyülekezet munkatársával, Veres Csabával beszélgettünk.

    Tovább olvasom
  • Böjti szelek

    A szél tisztára söpör. Kisöpri a port, a szemetet, a faleveleket, a ködöt – nemcsak az utcákról, de a lelkemből, a szívemből, a gondolataimból is. Na, ez az igazi böjti szél – amely a szívet tisztítja. Amely a gondolkodást formálja, amely helyet készít az újnak. A húsvétra készülünk. Az ő vére tisztít meg, a Szentlélek végzi a tavaszi nagytakarítást szívben, lélekben.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Az imádság heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Óvakodjatok az írástudóktól!

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Szegőné Bene Anita

    – Hitre jutásom óta vágytam arra, hogy keresztyén iskolában dolgozzam, újonnan alapítottban. Mégis, nagyon nehezen tudott a helyemről előcsalogatni az Úr. Többszöri felkérés, szívemet eltaláló Igék, prédikációrészletek, lelkészi beszélgetés, szelíd, de határozott terelgetésként felfogható történések, egyre intenzívebb imádságok kellettek ahhoz, hogy mozduljak.

    Tovább olvasom
  • A nagy fehér varázsló Afrikában

    Százötven éve az elzászi Kaysersbergben született Albert Schweitzer Nobel-békedíjas teológus, filozófus, orvos, Bach-kutató és orgonaművész. A polihisztor munkásságának legjelentősebb részét – megannyi tudományos és kulturális tevékenység mellett – Afrikában végezte: a mai Gabon területén kórházat alapított, hogy az elmaradott régióban élő bennszülötteknek reményt vigyen gyógyító munkájával.

    Tovább olvasom
  • Megvilágosodás vagy megváltás?

    Új rovatunk – Az Ige fényében – célja, hogy a különböző világszemléletekre, vallásokra, tanokra, tanrendszerekre, szellemi áramlatokra és irányzatokra a Biblia szűrőjén át tekintsen; a sokféle eltérő nézetet a Szentírás fényében ismertesse, ezáltal is rávilágítva az igei látásmódra. – Ezúttal a New Age – az Új Korszak – nevű spirituális divatáramlat az elemzés tárgya.

    Tovább olvasom
  • Válasz a bajban

    Akár sok, akár kevés, akár szinte semennyi ráhatásunk nincs a nyomasztó gondok megoldására, hiszem, hogy van erőnk, van támaszunk, van reménységünk. Jó arra gondolni, hogy olyan Urunk van, aki számára nincs lehetetlen: „Jézus rájuk tekintett, és ezt mondta nekik: »Embernek ez lehetetlen, de Istennek minden lehetséges.«” (Mt 19,26)

    Tovább olvasom
  • Háború és önvédelem

    A háború borzalmas, rengeteg forrást emészt fel, az érintett régiók fejlődését évtizedekre visszaveti, emberek tömegeinek elvándorlásával, sokak tragikus halálával jár, ezért minden jóérzésű ember ellene van. A háború etikai megítélése Bibliával a kezünkben mégsem egyszerű.

    Tovább olvasom
  • Hetvenszer hétszer is

    Hetvenszer hét, az annyi, mint… négyszázkilencven. Az majdnem ötszáz! Az lehetetlen! Annyiszor nem lehet megbocsátani egyetlen embernek! Pedig lehet! Gondolj csak a szüleidre! Ők hányszor bocsátottak már meg neked egész életedben? Csak hétszer? Ugye, hogy nem? Lehet, hogy egy héten vagy akár egy nap alatt is csinálsz annyi turpisságot, hogy hétszer is bocsánatot kell kérned.

    Tovább olvasom
  • Bűneink az internetre költöztek

    Durvaságunkat nem rejti el az otthon négy fala. A háló jót és rosszat pillanatok alatt világgá röpít. Míg a gyermekek a videojátékok szereplőit lövöldözik, mi, felnőttek, egymást. Az előbbieket gyakran figyelmeztetjük, milyen káros, amit tesznek, majd gyűlölködő kommentekben esünk neki az ismeretlennek, akiről semmit sem tudunk.

    Tovább olvasom
  • Egy közösség szolgálatában

    „Ha újra kellene kezdeni az életet, megint paszabi tanító szeretnék lenni” – vallja Turi Sándor. Élete és munkássága mintaként szolgálhat a szabolcsi község lakói és mindazok számára, akik foglalkozásukat küldetésként és hivatásként élik meg. Turi Gábor A paszabi tanító kötetben örökítette meg nagyapja példaértékű pályáját.

    Tovább olvasom
  • Isten kegyelme volt

    Huszonnyolc éve szolgál Gagybátorban Bódi Noémi lelkipásztor. Már a teológián is falusi lelkésznek készült. Úgy tartja, aki falun lelkész, az nemcsak azoknak a pásztora, akik eljárnak a templomba, hanem a község minden lakójának. Isten szolgálatára hívattam el- vallja, aki akkor is megadja mindazt, amire szükségem van, ha öröm vagy ha bánat ér.

    Tovább olvasom
  • Vezetni és vezetve lenni: tanítványként Jézus közelségében

    Az Ifjúságépítők célja az ifimunka résztvevőit segíteni. Ifivezető-képzés Konferenciát szerveznek; a Kárpát-medence több ezer fiatalját érik el. Ingyenes segédanyagokkal, inspirációs előadásokkal. Mentori beszélgetésre adnak módot, YouTube-csatornát üzemeltetnek.

    Tovább olvasom
  • Dicsekszik...

    A legjobb arcunkat akarjuk mutatni, ez egészen természetes. Oka van annak, ha valaki eltorzítja magát grimaszokkal, hacsak nem tudatosan akar megtréfálni az üzenettel. Azt nem osztják meg az emberek akárkivel, hogy elrontottak valamit, botrány van a családban. Esetleg csak utólag, amikor már letisztult a helyzet.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom