Előfizetek

LXIX. évf. 1. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Vladár Gábor nyugalmazott református lelkipásztor, teológiai professzor osztja meg velünk gondolatait.

    Tovább olvasom
  • Tudás, értékek, közösség

    A Z generációt foglalkoztató kérdéseket feszegeti a Szóval Lévay podcast, a miskolci Lévay József Református Gimnázium tanulóinak új beszélgetős műsora. A kezdeményezésről a szakmai mentor, Kojsza Péter számolt be.

    Tovább olvasom
  • Egyenest a cél felé

    A felvidéki reformátusok ezer szállal kötődnek a Kárpát-medencében élő testvéreikhez: egy család tagjai vagyunk. Ami a család egészének jó, az az egyének számára is az. Aggodalommal, de imádságos lelkülettel fordulunk Kárpátalja felé, és lehetőségeinkhez mérten segítjük az ott élő testvéreinket.

    Tovább olvasom
  • A háború árnyékában

    – Megfogyva, de nem megtörve élünk a szülőföldünkön – összegez Zán-Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke. – 2025 óriási próbatétel elé állít bennünket, miként tervezzünk és igyekezzünk nemcsak a hitünket, de a gyülekezeteinket is megőrizni.

    Tovább olvasom
  • Istenkapcsolat és világkép

    A keresztyén világnézet Isten személyes ismeretéből fakadó, átfogó életfelfogás, az élet minden területére hatással van. Tikász Ábel, a Budapest-Klauzál téri Református Egyházközség lelkipásztora hangsúlyozza: a liberalizmus és konzervativizmus eszméivel való összehangolhatósága kérdéseket vet fel, ám a párbeszéd lehetősége éppúgy jelen van, mint a próbatételek.

    Tovább olvasom
  • Óesztendő

    A lényeg, hogy ne tartson fogságában a múlt! Amiről Pál ír, az a sportolók, a futók, a célra nézők elszántsága és stratégiája. Ha folyton hátrafelé lesünk, visszanézegetünk a megtett útra, nem tudunk haladni, sőt előfordul, hogy ütközünk is másokkal, ha nem ügyelünk. Lassít az úton és feltart. Dönteni kell, előre- vagy hátrafelé élünk. A Krisztus teljességével mérjük magunkat! Vele mindig van tovább és előre.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret, magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Ki vagy te?

    A Biblia közös olvasása nemcsak Isten üzenetének mélyebb megértését segíti elő, hanem közösségi élményt is nyújt, amely megerősíti a hívők közötti kapcsolatot. Az e heti bibliai szakaszhoz kapcsolódóan Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást nyújt a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Négyszáz ajándék egy óra alatt

    A református egyház Bethesda Gyermekkórházában tavaly nyolcvan kis beteg karácsonyozott. Hogy szebb legyen az ünnep, a Zsinati Hivatal dolgozói ajándékokat készítettek nekik, illetve azoknak a gyermekeknek, akik az ünnepi időszak alatt voltak kórházban.

    Tovább olvasom
  • I. Rákóczi György, a református egyház patrónusa

    A „bibliás őrálló fejedelem”, Rákóczi György mélyen vallásos ember volt. Támogatta a peregrinációt, nyomdát alapított Váradon, templomokat építtetett, gimnáziumokat alapított, énekeskönyvet adatott ki a liturgia egységesítéséért.

    Tovább olvasom
  • Isten öreg gyermekei

    Az öregség egyik legnagyobb vívmánya a szabadság, a felhalmozódó „énidő”, amely jó lehetőséget kínál rendezni végre a saját és a közös dolgainkat, kalandozni a múltban, vagyis emlékezni, leltárt készíteni, megbékélni és elengedni mindazt, ami lehúzná, szárnyaszegetté tenné a lelket.

    Tovább olvasom
  • Krisztus­-amulett

    A tekercs egy Krisztus után 230-270 körül eltemetett, 35-40 év körüli férfi nyakláncában volt, ám az idő annyira megviselte, hogy csak az idén sikerült digitális technikával, virtuálisan „kitekerni”, s ekkor derült ki, hogy tizennyolc soros latin szöveget karcoltak bele kézzel...

    Tovább olvasom
  • A bővölködés evangéliuma – kérdőjelek az ígéretek körül

    Új rovatunk – Az Ige fényében – célja, hogy a különböző világszemléletekre, vallásokra, tanokra, tanrendszerekre, szellemi áramlatokra és irányzatokra a Biblia szűrőjén át tekintsen; a sokféle eltérő nézetet a Szentírás fényében ismertesse, ezáltal is rávilágítva az igei látásmódra. – Elsőként a fogyasztói szemlélet talaján kinőtt „jóléti evangéliumot” vizsgáljuk.

    Tovább olvasom
  • Nem csak karácsonykor…

    Vegyük észre a hozzánk közel élőkön, ha bajban vannak, és ne menjünk el szó nélkül emellett. Ha például egy kapualjban vagy padon nélkülözőt látunk dideregni, hívjuk a helyi hajléktalanszálló munkatársait vagy a mentőszolgálatot segítségért. Vagy ha tudjuk egy utcabeliről, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és már napok óta nem füstöl a kéménye, kopogtassunk be hozzá, és szükség esetén kérjünk segítséget!

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Búcsú a szolgálat éveitől

    Egész munkásságom alatt arra törekedtem: közösséget építeni, közösséget megtartani – mondta Kató Béla leköszönő erdélyi püspök: ünnepi istentiszteleten negyvenöt év lelkészi, tizenkét év püspökhelyettesi, tizenkét év püspöki szolgálatától búcsúzott.

    Tovább olvasom
  • Surányi Réti Katalin

    – Hitfelfogásom egyik sarokpontja, hogy abban az élethelyzetben leszünk igazán boldogok, amelyet Isten készített el nekünk, ezért az ő akaratát kell tudakolni. Kolozsváron közgazdasági középiskolába jártam, amikor az ifjúsági bibliakörömben megértettem, hogy nekem Isten és az emberek szolgálatába kell állnom.

    Tovább olvasom
  • Három bölcs férfi

    Biztosan hallottál már a „háromkirályokról”, akik meglátogatták az újszülött Jézust. A Bibliában másként szerepelnek. Mert nem voltak ők királyok, hanem csak nagyon bölcs és előkelő emberek, akik egy keleti országban éltek. Ám nekik is három próbatételt kellett kiállniuk, hogy elnyerjék a jutalmukat.

    Tovább olvasom