Istenkapcsolat és világkép

Előfizetek

A keresztyén világnézet több értékek gyűjteményénél – Isten személyes ismeretéből fakadó, átfogó életfelfogás, amely az élet minden területére hatással van. Tikász Ábel, a Budapest-Klauzál téri Református Egyházközség lelkipásztora hangsúlyozza, hogy a liberalizmus és konzervativizmus eszméivel való összehangolhatósága kérdéseket vet fel, ám a párbeszéd lehetősége éppúgy jelen van, mint a próbatételek.

A keresztyénség nem csupán értékeket hirdet, hanem radikálisan más alapot kínál: a feltámadás valóságát és Jézus Krisztus teljes hatalmát. Ez a kiindulópont egyszerre szólít a világ formálására és önazonosságunk hiteles megélésére, miközben szavainkkal és cselekedeteinkkel hidat építünk mások felé. Hogyan válhat a személyes Isten-kapcsolatunk vonzóvá a hitet keresők számára, és miként találhatunk egyensúlyt a kultúrához fűződő viszonyunkban? Az Isten szeretetében gyökerező identitás adhat választ ezekre a kérdésekre, hogy a hívők bátran megéljék a hitüket a mindennapokban.

Tikász Ábel Fotó: Sebestyén László

Mit jelent ma keresztyénként gondolkodni?

Hajlamosak vagyunk ezt értékek mentén megfogalmazni, kiemelve a szeretet, az igazságosság, az alázat vagy az emberi méltóság fontosságát. Ezek önmagukban semmitmondóak, hiszen a humanizmus is magáénak vallja őket. Keresztyénként egyedi látásunk van Istenről, az emberről, a történelemről, a kultúráról, a tudományokról és a művészetről. Ez a mondanivaló nem értékek mentén, hanem a személyes Isten-kapcsolatban fogalmazódik meg, ebből fakad a mi sajátos világnézetünk.

Mennyire lehet ezt a világlátást összeegyeztetni más eszmék szemléleteivel – például a liberalizmussal?

Minden kevert megközelítés mögött a párbeszédre való törekvés áll. Nem jutunk előre, ha elzárkózunk a dialógus lehetőségei elől. A keresztyén identitású liberalizmus és konzervativizmus egyaránt megjelenhet politikai és lelkiségi szinten. Mindkét megközelítés leválasztja egymásról a keresztyén gondolkodás kapcsolati és világnézeti aspektusát. A keresztyén liberalizmus a személyes hit fontosságát hangsúlyozza, mintha ez csupán belső lelki valóság lenne, amely független a mindennapoktól, ahol más ideológiát is érvényesíthetünk. A keresztyén konzervativizmus a világnézeti aspektust hangsúlyozza, bizonyos értékek – család, nemzet – fontosságát megragadva, pedig a keresztyénség éppen a személyes Isten-kapcsolattól lesz nyitott, folyamatosan alakuló rendszer. A keresztyénség a feltámadásnál kezdődik, amikor leomlott a fal élet és halál, mulandóság és örökkévalóság, Isten és ember között. Ha az üres sírra tekintünk, rádöbbenünk, hogy nincs egy négyzetméternyi hely sem a világban, ahol Jézus Krisztus hatalma ne lenne győztes módon jelen. Ez a kiindulópont végtelen belső szabadságot ad arra, hogy bátran és magabiztosan mozogjunk az élet minden területén a családtól a hivatásunkon át a tudományokig. A többi világnézet, ha beemel is bizonyos elemeket, értékeket a keresztyénségből, nem tud mit kezdeni a feltámadás tényével és Krisztus totális igényével, aki egészen magának akar engem.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!