Hegyen épült gyülekezet

Előfizetek

Bár a fővárosi református közösségeket számba véve a legkisebbek közé tartozik a rákoshegyi gyülekezet, az összetartó és lelkes hívek élettel töltik meg a templom falait. Mostanra már hagyománnyá vált tavaszi gyülekezeti napjukon látogattunk el Budapest XVII. kerületének e szinte falusias hangulatú, barátságos szegletébe megnézni, hogyan is élnek Rákoshegy reformátusai.

Borongósan induló vasárnapon csatlakozunk az istentisztelet hallgatóságához, a közel száz férőhelyes templom nagyobb részében foglaltak a székek. A gyülekezet lelkipásztora, Hornyák Julianna Pál apostol Korinthusba írt második levelének negyedik fejezete alapján szól a gyülekezethez: „Mert nem önmagunkat hirdetjük, hanem Krisztus Jézust, az Urat, önmagunkat pedig mint szolgáitokat Jézusért.” Később, a nap során a beszélgetésekből kiderül, hogy ennek az Igének itt nem csupán hallgatói, hanem megtartói is vannak szép számmal.

MEGSZÓLÍTANI MINDEN KOROSZTÁLYT

A gyülekezeti napokon rendszerint elhangzik egy-egy aktuális témára reagáló előadás vagy ismert reformátusok bizonyságtétele, missziói beszámolója. Ez alkalommal Pöltl Ákos kutató, családbiztonsági szakértő beszél a mobilfüggőségről, rámutatva hallgatóságának a kiútra is e káros szenvedélyből. A hátsó sorokban ülve látjuk, ahogy a gyerekek össze-összesúgnak, mosolyognak vagy épp meglepett arccal figyelik a kutató szavait, de mi, felnőttek is többször találva érezzük magunkat.

– Örülök, hogy a tizenkét év körüli fiúknak egy kis karéja is meghallgatta az előadást. Úgy gondolom, ez hasznosabb volt most számukra, mint valamilyen játékkal elütni az időt. Veszélyeztetett korosztályba tartoznak: szükséges használniuk a telefont, de nehéz a féket behúzni. Amit valószínűleg a szüleik is sokszor elmondanak otthon – hogy a szabadidejüket sokkal értelmesebben, kreatívabban is el lehet tölteni, mint egyszerűen a telefont nézni –, itt egy ismeretlen kívülálló részletesen alátámasztotta – mondja az előadás után Hornyák Julianna, körbevezetve minket a gyülekezeti nap résztvevőitől nyüzsgő udvaron.

Már áll a templom fala mellé felállított sátor, asztalok hívogatják a délelőtti program után megéhezőket. Hamarosan megérkezik a bogrács is, a hátsó kertben reggeltől szorgoskodó kis csapat illatozó gulyáslevest varázsolt a hatalmas edénybe. A nap is kezd kisütni, nem kell tartanunk attól, hogy az eső miatt az ennyi embernek szűkös belső helyiségekbe szorulunk a tányérjainkkal. Az épületet körbejárva feltűnik, hogy a templom hátsó traktusa a kert felől nézve családi házhoz hasonlít. Minden bizonnyal itt volt a parókia, ahol most a közösségi helyiségek találhatók. Ezt a lelkipásztor is megerősíti:

Hornyák Julianna lelkipásztor Fotó: Todoroff Lázár

– Amikor a gyülekezet megválasztott, néhány hónap múlva férjhez mentem, az otthonunk volt a templomépület hátsó része. Az Isten nem várt gondviselése révén tudott vásárolni a gyülekezet egy ingatlant, ezért most a parókia másutt van, de annak is örülök, hogy a gyülekezeti élet szükségleteihez így többféle helyiség áll most rendelkezésre, már nem kell kényszermegoldásokhoz folyamodnunk.

Fotó: Todoroff Lázár

Van egy nagyobb termünk, ahol asztalhoz tudunk ülni bibliaórát, ifjúsági órát tartani, étkezni vagy akár kiállítást rendezni. Egyre korszerűbb a babajátszószobánk, már fűtőfóliával, alulról is tudjuk temperálni, ami az egészen kicsi gyerekek számára optimális megoldás. Ezekben a felső helyiségekben vasárnap hangszórókból lehet hallgatni az igehirdetést – mutatja a lelkipásztor.

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!