Előfizetek

LXIX. évf. 28. szám

  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bereczky Ildikó nyugalmazott református lelkipásztor osztja meg gondolatait velünk, az olvasókkal.

    Tovább olvasom
  • Hit mellé ragasztott tudomány

    Gazdasági szakismereteken kívül az egyházi intézmények speciális gazdálkodási és jogi szabályozásával ismerteti meg hallgatóit a Károli-egyetem 2024 januárjában indított, továbbképzése. Az első évfolyam tapasztalatairól Tokár Sándor Levente mezőkeresztesi lelkipásztor nyilatkozott. A három féléves, levelező kurzus szeptemberben újra elindul.

    Tovább olvasom
  • Elveszett értékeink: a tisztaság

    A Biblia világossá teszi: a tisztaság forrása maga Isten – mondja Bogárdi Szabó István. A Károli-egyetem rektorhelyettesével, professzorával arra keressük a választ – értékeinket számba vevő interjúsorozat részeként –, a keresztyén hit fényében mit jelent a tisztaság, miért vált ez kényelmetlen témává, és hogyan nyerhet mégis életformáló jelentőséget a mai ember számára.

    Tovább olvasom
  • Egyház, fegyelem, kegyelem

    A valódi egyházfegyelem nem a szervezeti struktúrából fakadó hatalomgyakorlás, hanem a krisztusi parancsok érvényesítése a gyülekezetben, melyben egyházunk él. Az eltűrt bűnök, trágárságok, paráznaságok vagy „csupán” a szeretetlenség mind a Krisztus-testet roncsolják. A megtűrés oka nyilván a félelem attól, hogy a megintés gyakorlata sokakat távol tartana a gyülekezettől.

    Tovább olvasom
  • Nem kalandparkba visz – Krisztushoz vezet

    A keresztszülőség nem ér véget a gyülekezet előtti hitvallással, hanem azzal kezd elmélyülni – állítja Pető-Veres Kata református lelkész, akinek kutatási témája egyházunk keresztségi gyakorlata. A beszélgetés eloszlatja azt a tévhitet, hogy a keresztszülőség elsősorban anyagi teher, mert a hangsúlynak a hitbeli nevelésen és annak támogatásán kellene lennie.

    Tovább olvasom
  • Kíséret a felejtés útján

    Miként honosítja meg hazánkban a svéd Silviahemmet Alapítvány szemléletét a Johannita Segítő Szolgálat? A személyre szabott gondoskodás módszere az intézmények dolgozóin kívül a családokat is felkészítené az otthonápolás nehézségeire. Az eljárás a beteg és a hozzátartozók, a gondozók életminőségét is javítja. Porcsalmy Lászlót, a szolgálat elnökét kérdeztük.

    Tovább olvasom
  • Ábrahám...

    A Mindenható világkormányzói hatalmát, mindenhatóságát, igazságosságát féltik az antropomorf ábrázolástól. A kérleléstől elgyengül, eltéríthető eredeti akaratától? Befolyásolható isten nem lehet Úr! A világ Bírájának igazságosnak kell lennie, ez a legfőbb érték! Volna az igazságosság fölött valami nagyobb?

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret, magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Nincs lehetetlen az Úr számára

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt is nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Merjünk kilépni a vízre!

    Ez régóta nem fesztivál – vallja Tóth Viktória lelkipásztor, a LelkesítŐ megálmodója. Hat éve azon fáradozik, ne csak a hazai egyházkerületek számára legyen ez kiemelt program, a határainkon túlról is szép számmal érkezzenek. A hitmélyítést, a személyes iránymutatást, a változó világban Isten állandóságát és erejét kívánják felmutatni. Sokan már jelentkeznek a jövő évi alkalomra is.

    Tovább olvasom
  • Az izgalmas Isten

    Nemrég egy professzor asszony feltette a kérdést, hogy az nem a bántalmazás egy formája-e, ha untatjuk egymást. De kérdezhetem úgy is: ami nem élményszerű, ami nem izgalmas, az beszélhet-e egyáltalán Istenről? Istenről, aki bárkát ácsoltatott, aki jerikói falakat döntött le, akinek kreativitásába még a kacsacsőrű emlős és a medveállatka is belefért… sőt, még én is és a megváltásom is!

    Tovább olvasom
  • A szeretet hű ölében

    Lantos, ami lírai (költészet, költő), és jelenti az énekét hangszerrel kísérő középkori zenészt is. E rovat a szót elsősorban az első, azaz melléknévi értelmében veszi, református hitű, klasszikus poéták verseit ajánlva az olvasók figyelmébe. S arra keres választ: miért szép, mitől örök érvényű a választott költemény. – Ezúttal Tompa Mihály Itthon vagyok... című, 1853-as költeményét ajánljuk közös olvasásra.

    Tovább olvasom
  • Az Ige él – de általában vagy konkrétan?

    Sok kedves bálványunkat sokszor mi magunk sem vesszük észre. „Magyar református hitemért bármin átgázolok”, mondhatná egy mai Saul – egy mai damaszkuszi úton. Ahogy akkor Sault, őt is biztosan a jó ügyben való meggyőződés hajtaná. Mint minden egyházban, biztosan előfordulnak vallási fanatikusok a reformátusban is. Miért éppen mi volnánk a kivétel?

    Tovább olvasom
  • Isten magyar nyomdásza

    Huszár Gál XVI. századi prédikátor beszédes példája a protestáns felekezetek közös erőfeszítéseiből fakadó áldásnak. Így neki, a lutheri tanokat követő lelkipásztornak és nyomdásznak – nyomdájának – köszönhetően jelent meg a református Méliusz Juhász Péter több munkája, s az általa alapított nyomdából került ki 1577-ben a Heidelbergi Káté magyar nyelvű fordítása, Pápán.

    Tovább olvasom
  • Atyánkfia barangolása gyerekkora ösvényein

    A monostori faluvégtől szinte nyílegyenesen vezetett az úgynevezett középút csaknem a megyeri malomig, ahol azonban a molnár túltelítettség okán nem tudta befogadni az őrölnivalót. Onnét aztán egy földút vitt ki a Pánczél-kanyarig, ahonnan mintegy húsz kilométerre föltűnt a tótfalui református templom meseszerű alakja.

    Tovább olvasom
  • Gyűjtés a mártír házaspár emlékére

    A Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség elnöksége gyűjtést hirdetett meg a kórházalapító, missziós mártír házaspár – Cseszkó Gyula és Hadady Emma Róza – emlékére készített, júniusban felavatott domborműre. Cél, hogy a Cseszkó házaspár emléke nemzeti örökségként fennmaradjon.

    Tovább olvasom
  • Számok a Bibliában

    A Szentlélek megtermi bennük a Lélek gyümölcseit. Mert ezek a gyümölcsök nem a fákon növekszenek. Nem is bokron. Nem is a kertben vagy a hegyoldalon. Hanem a szívünkben. Mert Pál apostol szerint a Lélek gyümölcse a szeretet, az öröm, a békesség, a türelem, a szívesség, a jóság, a hűség, a szelídség és az önmegtartóztatás.*

    Tovább olvasom
  • Magyari Hunor

    – A levegőből készített fotók legnagyobb hozománya az, hogy olyan szögből mutatják meg a templomokat, ahogy az emberek túlnyomó többsége sohasem láthatja. Kezdetben próbálkoztam azzal, hogy léggömbbel küldjem fel a fényképezőgépet, aztán volt néhány siklórepülős kísérlet is, de végül a repülőgép mellett döntöttünk.

    Tovább olvasom
  • Egyszerű cseresznyés pite

    Azért szeretem ezt a receptet, mert bármilyen gyümölcskonzervvel is elkészíthető, ezért az év bármely szakaszában használható, ha egyszerű, de gyors sütire van szükségünk, amely még látványos is, különösen a kedvenc 28 centiméteres átmérőjű kerámia piteformámban.

    Tovább olvasom