Sikerült megtapogatnia a Holdat
A Debreceni Református Kollégiumban végezte el a nyolc gimnáziumi évet Bay Zoltán világhírű fizikus, akadémikus. Egy osztályba járt mások mellett Békés István újságíróval, Csanak Béla operettszerzővel, Gulyás Pál költővel, Szabó Lőrinc költővel, műfordítóval, Törő Imre orvosbiológus, hisztológus akadémikussal. Méltán nevezte el őket „a nagy osztálynak” Németh László író.
A gyulavári református lelkészcsalád 1900. július 24-én – éppen 125 éve – született fiából a világ egyik meghatározó természettudósa, feltalálója vált. Már harmincévesen, a szegedi egyetem legfiatalabb professzoraként megbízták az elméleti fizikai tanszék vezetésével.
Új rendszerű elektrokardiográfot tervezett, kidolgozta a szívritmus-szabályozó (pacemaker) elvi alapjait. Ennek gyakorlati megvalósítására azért nem kerülhetett sor, mert felkérést kapott az Egyesült Izzólámpa Gyár budapesti kutatólaboratóriumának irányítására. Számos szabadalom fűződik a nevéhez a fénycsövek és elektroncsövek fejlesztésének területén.
1936-ban atomfizikából magántanárrá habilitált a Pázmány Péter Tudományegyetemen. Egy évvel később a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) levelező tagjává, 1945-ben pedig rendes taggá választották. Foglalkoztatta a részecskeszámlálás meggyorsításának kérdése. Ehhez ő alkalmazta először 1938-ban az elektronsokszorozás elvét, amely gyorsabb részecskeszámlálást tett lehetővé. Eszközét egyebek mellett a Nobel-díjas Werner Heisenberg használta kozmikus sugárzással kapcsolatos vizsgálataihoz, Neumann János pedig a programozható számítógép műveleti sebességének növelésére. A találmány tudománytörténeti jelentőségét jelzi, hogy Washingtonban, a Smithsonian Múzeumban mindössze két magyar vonatkozású tárgyat őriznek: Eötvös Loránd torziós ingáját és a Bay-féle elektronsokszorozó egyik korai példányát.
A Hadügyminisztérium felkérésére 1942-ben az Egyesült Izzó laboratóriumában elkezdték a katonai célú rádiólokátor fejlesztését. Két évvel később már mintegy kétszáz kilométer távolságból sikerült a repülőgépeket észlelni, amikor is a német bevonulás lehetetlenné tette a további kísérleteket. Ekkor vetette fel Bay Zoltán, hogy vegyék célba a Holdat. Az adó kis teljesítménye azonban nem tette lehetővé Földünk mellékbolygójának felületéről visszaverődő jel észlelését. 1945 elején a szovjet csapatok elszállították a gyár berendezéseit, kivéve azokat, amelyekkel a Szovjetunió részére gyártották az adócsöveket. A kísérleteket ekkor újra kellett kezdeni. Végül 1946 elején sikerült a jelismétlés és a jelösszegzés módszerével – a kisebb zavaró hatás miatt éjszaka – radarvisszhangot észlelni a Hold felületéről. Így valósult meg a kilépés a világűrbe – ekkor ugyan még csak rádiójelekkel. A rádiócsillagászat történetében méltán nevezik Bayt a tudományág szülőatyjának.

1946-ban a Magyar Tudományos Akadémia III. Természettudományi Osztálya elnökévé választották. Székfoglaló előadását a holdradarkísérletekről tartotta. Az Egyesült Izzóban jelen lévő amerikai tőkének köszönhetően sikerült a termelést hamar felfuttatni, már exportálni is tudtak. Azonban a Magyar Államrendőrség Államvédelmi Osztálya (ÁVO) az amerikai kapcsolatok miatt elkezdte Bay kihallgatását. A Bécsi Egyetemtől ekkor kapott meghívást arra, hogy tartson előadást a holdradarkísérletekről. Onnan már nem tért vissza, elkerülve ezzel a letartóztatását.
Rövidesen feleségének is sikerült elhagynia az országot. Itthon megfosztották állampolgárságától, akadémiai tagságától, az Elektrotechnikai Egyesület kizárta a tagjai közül. Az Egyesült Államokban, a George Washington Egyetem meghívását elfogadva, 1948–1955 között a kísérleti fizika professzora lett. Egy biofizikai témában Szent-Györgyi Alberttel, az elektronikus számítógép tökéletesítésén Neumann Jánossal dolgozott együtt. Elektronsokszorozója segítségével az addigi másodpercenkénti egymillió műveletet százmillióra (!) sikerült megnövelnie.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!