Előfizetek

LXIX. évf. 30. szám

  • Meghalt Kiss Gy. Csaba

    Nyolcvanéves korában, szerdán elhunyt Kiss Gy. Csaba Széchenyi- és József Attila-díjas irodalomtörténész, az ELTE címzetes egyetemi tanára, a Magyar Demokrata Fórum alapító tagja. Munkásságával a közép-európai kultúra és emlékezet ápolásának meghatározó alakja volt.
    A Reformátusok Lapjának korábban adott interjúját alább olvashatják:

    Tovább olvasom
  • Az Ige mellett

    Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Bereczky Ildikó nyugalmazott lelkipásztor (VII. 31-ig) és Bella Péter, a Győrújbarát-Ménfőcsanak-Nyúli Református Egyházközség vezetője (VIII. 1-től) osztja meg gondolatait velünk, az olvasókkal.

    Tovább olvasom
  • Ezrek arccal az örökkévalóság felé

    Krisztusban van a kiút a félelemeidből! Itt az ideje, hogy a bezárkózást félretéve őszintén megnyílj Isten előtt a bűneiddel kapcsolatban, és megérkezz a megnyugtató, isteni ölelésbe, bármit hozzon is a jövő. – Ezt az üzenetet hirdette egyházunk fiataljainak az idei Csillagpont fesztivál, amelyről első kézből tudósítunk.

    Tovább olvasom
  • Istennel a fedélzeten

    Kapu Tibor sikeres küldetése után szerencsésen visszatért a Földre – negyvenöt év után ismét magyar űrhajós járhatott a világűrben. Nemcsak technikai bravúr, lelki élmény is volt ez: a bolygóra visszatekintve kimondta – „istenélmény” volt számára. Ez az „áttekintő hatás” képes gyógyítani és új nézőpontot adni. Miknt a közösség, az igehallgatás, a hit is tágítja látásunkat. A kapszula neve is üzenet: „Grace” – kegyelem. Istennel visszatérni – talán ez az igazi célja minden utazásnak.

    Tovább olvasom
  • Kegyelem és gondoskodás személyre szabva

    A Grace Ministries Alapítvány Krisztus-központú szemlélettel segíti a lelki gyógyulást és a hitbeli növekedést. Tanfolyamok, személyes beszélgetések, közösségi alkalmak által támogatja a gondolkodásmód megújulását. A szolgálatot Beregi László és felesége, Ildikó vezetik, élettapasztalataiból merítve. Küldetésük: a kegyelem ne csak tanítás legyen, hanem valóság, mely helyreállítja az embert – egyénileg, kapcsolatban, közösségben.

    Tovább olvasom
  • Bibliamagyarázóként az egyház szolgálatában

    A Karasszon név több nemzedék óta összefonódik hazánkban az Ószövetség-tudománnyal. Interjúnkban az idén hetvenéves Ószövetség-kutató, Karasszon István professzor, aranygyűrűs teológiai doktor apjától nyert örökségére és a mögötte álló hét évtizedre tekint vissza.

    Tovább olvasom
  • Lélek és hang egy térben

    Az Orgonapont nyári koncertsorozat részeként Pálúr János orgonaművész Teremtéstörténet-improvizációja augusztusban a páratlan akusztikájú egri bazilikában és szegedi dómban csendül fel. Interjúnkból kiderül, miként találkozik a zene és a lelkiség e különleges előadásokban.

    Tovább olvasom
  • Bölcs és vidám

    Mit olvassunk nyáron? Az olvasás nemcsak kikapcsolódás, hanem belső utazás is, amelyet sokféle szempont befolyásol: ízlés, élethelyzet, hangulat. A nyaralás pedig különleges alkalom arra, hogy másként és másra figyeljünk a könyvekben. Vidám vagy bölcs? Vagy mindkettő egyszerre? Erről szól ez az írás – egyéni tapasztalatokkal, ajánlásokkal, meglepetésekkel.

    Tovább olvasom
  • „Vízjelek” – Vakációs bibliahét a kárpátaljai Beregrákoson

    A Keresztyén Oktatásért és Erkölcsi Nevelésért Alapítvány lelkes munkatársainak célja: vakációs bibliaheti anyagok összeállításával Kárpát-medence-szerte hozzájáruljanak a gyermekek hitbeli fejlődéséhez. Minden hétnek van fő témája, üzenete, aranymondása, éneke. Ezek öt napra bontva sok száz gyülekezetben több tízezer 5–12 éves gyermekhez juthatnak el.

    Tovább olvasom
  • A heti bibliai részhez – Te vagy a Krisztus!

    A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt is nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, amelyek közös gondolkodásra és párbeszédre ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, amely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.

    Tovább olvasom
  • Imádkozzunk!

    Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret, magasztalás. Az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.

    Tovább olvasom
  • Az egészségről

    Vajon mit tanít az egészségről a Szentírás? A Bibliában meglepően keveset olvashatunk arról, mit reggelizzünk, mennyit sportoljunk, vagy milyen napirendünk legyen az egészségünk érdekében. Mégis hasznos ebben a kérdésben is Isten ihletett, tévedhetetlen szavához fordulni, hiszen az Igében testünk és lelkünk Alkotója szól hozzánk.

    Tovább olvasom
  • Meglepetésvendég

    Vannak, akikről nem is gondolnánk, hogy Isten felé fordulnak. Mégis, néha egy-egy csendes templomi jelenlét vagy váratlan vallomás megmutatja: a Lélek munkálkodik ott is, ahol nem látjuk. A századik bárányok történetei emlékeztetnek arra, hogy senki sincs végleg távol. Az ellenállhatatlan kegyelem ma is vonz.

    Tovább olvasom
  • Próbára...

    Amikor Isten próbál, tesztel, de nem azért teszi, mert kíváncsi, meg akarja tudni, hogyan viselkedik a kiválasztott. Nem azt vizsgálja, alkalmas-e az ember valamilyen feladatra, Isten célja az, hogy alkalmassá tegyen a küldetés betöltésére. Eszköz ehhez a próba. Az alatt érlelődik, edződik az ember. Így fejlődik. Ilyen halálos próbát azonban kevesen kapnak a Bibliában.

    Tovább olvasom
  • Anyanyelvi kapuőr

    A XVIII. századi tudós, költő Kalmár György szép kifejezésével „drágakőnél gyönyörűbb” édes anyanyelvünket gyakran keseríti pontatlan, félreérthető fogalmazás, idegenszerűség, stílustalanság. A beszéd, az írás szürkül, gondot okoz a megfelelő szó meglelése. Anyanyelvi kapuőr rovatunkban Arany Lajos óvja-védi közös kincsünket.

    Tovább olvasom
  • Tízparancsolat – első tábla

    Senki sem szereti, ha parancsolnak neki – de szabályok nélkül élhetetlen lenne a világ. Isten a népének is adott útmutatást: így született meg a Tízparancsolat. De mit jelentenek ezek ma? És miért van szükségünk rájuk akkor is, ha szabadságra vágyunk? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk: a parancsok mögött szeretet és gondoskodás rejlik.

    Tovább olvasom
  • Hangó István

    – Mennyi különböző módszerrel juttatták el a Teremtő Isten üzenetét a szószékről! A keresés ténye nem újdonság. Az a cél, hogy egész mivoltunkkal jelenítsük meg küldetésünket. A vasárnap kitüntetett figyelme után hétfő reggel kezdődik a mi igazi keresztyénségünk. Tudjuk-e úgy megélni a kegyelmi időt, hogy életünk minden perce istentiszteletté nemesüljön?

    Tovább olvasom
  • Málnafagylalt

    Az igazán jó málnafagylalt élénk, édes és friss – akárcsak az érett gyümölcs. A cél a természetes íz visszaadása mindenféle mesterséges hatás nélkül. Ez a recept pontosan ezt kínálja: krémes állagot, selymes olvadást, és minden falatban ott rejlik a nyár zamata. Egy kevés görög joghurt enyhe savanykásságot és telt karaktert ad anélkül, hogy elnyomná a lényeget – a málnát.

    Tovább olvasom