Nagy József Mihály

Előfizetek

Életüket, munkájukat, szabad óráikat szentelik oda Istennek, a református egyháznak és gyülekezetüknek. Öt kérdés – öt válasz rovatunkban hétről hétre lelkipásztorokat, gondnokokat és presbitereket mutatunk be. Ezúttal Nagy József Mihály tápiószelei lelkipásztort.

A partiumi Zilahon (Szilágyság) született, Kolozsvárott végezte a teológiát. 2014 óta szolgál Tápiószele, Tápiószőlős, Újszilvás és Farmos gyülekezeteiben. Feleségével, a hitoktató és német szakos tanár Nagy Hajnalkával öt gyermeket nevelnek: Johannát, Abigélt, Mátét, Debórát és Esztert.


Családi hagyományt követve lett lelkipásztor?

Nem, habár templomba járó család voltunk, édesanyám naponta olvasta a Bibliát. A ’80-as években Visky Ferenc lelkipásztor evangelizált Zilahon és környékén. Ebben a közösségben szólított meg Isten. A tizedik osztály után, otthonomtól messze kerülve lelkileg összetörtem. Isten világosan szólt hozzám, hogy változtatni kell az életemen. Csatlakoztam az otthoni lelki közösséghez. A forradalom után sok gyülekezet volt, ahová még vasárnap sem jutott el lelkipásztor. Mi, fiatalok esperesi engedéllyel mentünk egy-egy szórványba, olvastuk, magyaráztuk az Igét, énekeltünk. Megtérésem után az a vágy volt bennem, hogy minél több embernek hirdessem az örömhírt, de soha nem jutott eszembe, hogy lelkész legyek. Meglepődtem, amikor Isten a teológiára jelentkezés gondolatát adta a szívembe. Rajtam kívül senki nem tudott róla. Hónapokon át Istennel ketten beszélgettünk erről, mígnem – számomra váratlanul – közösségünk egyik vezetője megkérdezte, hogy miért nem megyek a teológiára. A belső bizonyosság mellett ez volt a külső megerősítés, hogy ez az én utam.

Kolozsváron végezte el a teológiát. Hogyan került Magyarországra?

Szolgálatomat Arad megyében, Feketegyarmaton kezdtem el helyettes lelkészként 1998-ban. Tizenhat évet töltöttünk ott. 2014-ben kaptuk a meghívást Tápiószelére. A kecskeméti Emmaus házban az egyik – Cseri Kálmán és Végh Tamás lelkipásztorok által rendezett – lelki hétre én is eljutottam, ahol Magyarországon szolgáló lelkipásztorokkal is megismerkedtem.

Nagy József Mihály Fotó: Somogyi Csaba

Később két évben is meghívtak Tápiószelére az ifjúsági tábor lelki vezetőjének, majd megürült a lelkészi állás, és rám is gondolt a gyülekezet. Nehéz döntés volt otthagyni az előző helyünket. Azóta is tudjuk, hogy akarata szerint a helyünkön vagyunk.

Itteni szolgálata melyik ágát tartja a legnagyobb feladatnak?

A gyülekezet négy településen van jelen: Tápiószelén, Tápiószőlősön, Újszilváson és Farmoson. Nem véletlen, hogy eredetileg lelkészházaspárt vártak ide szolgálni, mert sok a feladat. 2012-ben két településen működő általános iskola és egy óvoda is az egyházközség fenntartásába került. Meg vagyok róla győződve, hogy a szolgálat csapatmunka, és hála Istennek, vannak szolgáló testvérek. Három idősek otthona is van a körzetünkben, ahol gyülekezeti tagok végzik a szolgálatokat. Az ifjúsági alkalmakat hozzáértő fiatalok vezetik. Minden szolgálat fontos a közösségben, az első helyre az igehirdetést és a lelkigondozást kell tennünk.

Van olyan ige, amely végigkísérte az életén?

Nincs vezérigém – Isten Igéjén keresztül szól hozzám, Jézus által pedig vezet. Engem is erősítenek az alkalmanként olvasott igék, de döntéseimet nem ezekre hivatkozva, hanem azokat Istennel megbeszélve, akaratát megértve hozom.

Mivel tölti a szabadidejét?

Régebben horgásztam, méhészkedtem, atletizáltam, de jöttek a lelkészi feladatok, majd a gyermekek, nem maradt időm ezekre. Ma annak örülök legjobban, ha a feleségemmel lehetek. Számomra ez a kikapcsolódás. Együtt megnézünk egy filmet, sétálunk a parókia vagy a templom kertjében és beszélgetünk. Időnként kimozdulunk a gyerekekkel. Egy vidám hangulatú családi vacsora szintén feltölt.