Menedék a járványban
Nem zártak be a református tanodák a koronavírus-járvány harmadik hullámában, hanem egyéni konzultációval vagy online segítik az általános iskolákban tanuló diákjaikat. Szolgálatuk nélkülözhetetlen, mert tudatosítani kell a gyermekekben, hogy a digitális oktatás időszaka nem előrehozott vakáció, hanem most is teljesíteniük kell az iskolában. A részletekről Eperjesi Tamást, a Diakóniai Iroda felzárkózási ágazatának vezetőjét kérdeztük.
Miért maradtak nyitva a tanodák?
Mert erre kért minden tanodát, így bennünket is a Belügyminisztérium. Ügyeletben vagyunk mindazok számára, akiknek gondja van. Biztos pontként elérhetők maradunk a járvány legnehezebb időszakában is. Például mindenhol van gyors internetünk, és ez most, a digitális oktatás idején elengedhetetlen. A nehezebb helyzetben lévő gyerekek otthonaiban egyáltalán nincs net, vagy ha van is, az gyakran akadozik, nehezen, legfeljebb egy családtag által használható. Okoseszközök alig állnak rendelkezésükre.

Vannak családok, ahol csak egyetlen okostelefon van, amelyet legtöbbször a szülők használnak. A tanodáinkba a diákok bejöhetnek tanulni, számítógéphez jutnak, és van lehetőségük akár élőben csatlakozni az online órákhoz. Vagyis itt érzik, hogy a járványhelyzet nem előrehozott tanítási szünet. Fontos, hogy fenntartsák a kapcsolatot az iskolával.
Vannak, akik haza is vihetnek valamilyen eszközt?
Tavaly nyáron egy pályázatnak köszönhetően a tanodáink többsége beszerzett laptopokat, amelyeket főként helyben használhatnak, de kaptunk tableteket is, ezeket – szerződéssel – hazavihetik a rászoruló diákok, azzal a feltétellel, hogy a család és a gyermek is vállalja a táblagép védelmét. Hogy ki kölcsönözhet, azt mindig az adott tanoda szakmai vezetője dönti el. Azt tapasztaljuk, hogy ez most külön motiváció a jobb tanuláshoz a gyerekeknek.
Hogyan tudnak most az eszközökön túl segíteni?
A járvány miatt az elmúlt hónapokban is kiscsoportos foglalkozások voltak, de már ezeket sem tartjuk meg. Csak egyéni találkozásra van lehetőség a tanár és a diák között. Ennek a módját rábíztuk a tanodáinkra: lehet az udvaron, szabad levegőn találkozni, vagy kettesben az épületen belül, és online vagy telefonos konzultációra is van mód. Előfordul most is – mint az első hullámban –, hogy a kerítésen keresztül, papíron adják be a tanulnivalót a tanáraink a diákoknak, hiszen az internet- és eszközhiány valós probléma. A tanodáinkban egészséges élelmiszerhez is jutnak a diákjaink, ezért azoknak, akikkel például karantén miatt nem találkozhatunk, időről időre tartósélelmiszer-csomagot és gyümölcsöt viszünk.
A járvány okozta szorongás, gazdasági nehézségek, elszigeteltség miatt hogyan tudnak lelki segítséget is nyújtani a gyerekeknek, családjaiknak?
A jelenlegi helyzet már mindannyiunknak nehéz. Tizenkét tanodánkban kilenc lelkész szolgál, ez elsősorban az ő feladatuk, mégis úgy látom, mindegyik munkatársunk biztat, motivál, ilyen módon is segítenek a gyerekeknek és szüleiknek. Nagy szükség van most a lelki megerősítésre, különösen azoknál a családoknál, ahol jelen van a vírus. Fontos, hogy a járvány, a betegség ellenére érezzék a gyerekek, hogy nincsenek egyedül, és hogy hozzánk tudnak fordulni segítségért.
ÚJ ÉLETET KEZDHET RÉGI LAPTOPJA, TELEFONJA
Használt, de jó állapotú laptop, tablet és okostelefon is segíthet a tanodák diákjainak az online oktatás alatt, ezért a Diakóniai Iroda szívesen fogadja azok felajánlását, akiknek van ilyen eszközük. Eperjesi Tamás azt mondja, van három tanoda az országban, amelyeknek még csak ebben a tanévben indult a normatív alapú finanszírozásuk, ők nyáron még nem pályázhattak. Ha nekik ajándékozzuk számítástechnikai eszközünket, a diákjaik be tudnak lépni az online órákra, el tudják küldeni házi feladataikat. A felajánlásokat a felzarkozas@ diakonia.hu címen tehetjük meg.