LXV. évf. 16. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és - értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Tartsák a szabadban a tanórákat!
Tesztelnek gyerekeken koronavírus elleni vakcinákat, de még várni kell, mire a tömeges oltásuk megkezdődhet – mondja Schlick Szabó Anna. A Bethesda Gyermekkórház csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosát az állapotos nők oltásáról is kérdeztük.
-
„Hát merítsünk erőt…”
A Szentírás és a keresztyénség szempontokat kínál számunkra, hogyan olvassuk Isten munkáját az életünkben. Az örökölt, átvett olvasási mód ugyanis rendszerezi élményeinket, mit és hogyan lássunk fontosnak életünkben. Kívülről választásnak tűnik, de mihelyt belép valaki ebbe a történetbe, arra kap meghívást, hogy elfogadja: Isten már előbb választott minket.
-
Háromszázötven év öröksége
A közösség erősítése az elsődleges számomra. Nem az a cél, hogy a statisztikákban jól szerepeljünk – vallja Tőkés Zsolt, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium igazgatója. Tavaly Székelyudvarhelyen konferenciával, könyvkiadással készültek az intézmény fennállása 350. évfordulójára, ám a koronavírus-járvány felemássá tette az ünnepet. Idén pótolják az elmaradt rendezvényeket.
-
„Legyen arányos az életed”
– Már a kezdetektől kerestem, hogy milyen kapcsolata van a hitnek és a gyógyításnak, hol vannak a találkozási pontjai a természettudományos alapú gyógyítókultúrának és a spirituálisnak – vallja Velkey György. A Bethesda Gyermekkórház főigazgatóját március 15-én a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntették ki.
-
Háborús...
Háborúban az élettér szűkül, de az idő nyitott marad. Pilinszky János így ír: „Latrokként – Simone Weil gyönyörű szavával – tér és idő keresztjére vagyunk mi verve, emberek.” Háborús időket élünk most, bár nem fegyveres harcot vívunk, a láthatatlan ellenség ostromol. Egy éve kisebb-nagyobb mértékben beszűkült a tér.
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – A közösségben minden közös?
A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Hodossy-Takács Előd írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.
-
„Erősen álljatok, mozdíthatatlanul”
– Meggyőződésem, hogy az emberek ma is azt várják: szólítsuk meg őket. Arra van szükségük, hogy először megbarátkozzanak egy keresztyénnel, és csatlakozzanak a hívők egy kisebb csoportjához, akik aztán megmutatják nekik Krisztus követésének előnyeit és próbatételeit – állítja Hella Ferenc esperes-lelkipásztor, aki 2009 óta szolgál Nagykanizsán.
-
A korrektség jegyében
„A mi Urunk Jézus Krisztus nevére kérlek titeket, testvéreim, hogy mindnyájan egyféleképpen szóljatok, és ne legyenek közöttetek szakadások, hanem gondolkodásotokban és meggyőződésetekben jussatok egyetértésre!” – kérleli Pál apostol a korinthusi keresztyéneket, és int minket ma. Így tudnánk harcolni a világ megosztó, nagynak kikiáltott, de sokszor kicsinyes problémái ellen.
-
Luther wormsi helytállása
Bátor magatartása, a hitbéli meggyőződéséhez végsőkig ragaszkodása, az Isten Igéje iránti hűsége tette történelemformáló személyiséggé Luthert, és az az ő ötszáz évvel ezelőtti helytállása tette visszafordíthatatlanná a reformációnak nevezett vallási, egyházi megújulási mozgalmat, amely új kezdetet jelentett Európában.
-
Isten szentje
Arra a döntő elhatározásra jutott, hogy változtatni kell életén. Aprólékosan összeszedte „negyvenéves pusztai vándorlása” alatt rárakódott bűneit, letette Jézus keresztje alá: kérte, hogy bocsássa meg még azokat is, amelyekre már nem is emlékezik. Természetesen sírt, mert a bűnvallás katarzissal jár. A sírás tisztította testét, lelkét, de még hiányzott valami – hogy Isten szóljon hozzá.
-
Védettségi igazolvánnyal a templomba?
Továbbra sincs célzott gyógyszer koronavírus-fertőzésre – tudatja Csupor Dezső szakgyógyszerész. A koronavírus ellen használható gyógyszerekről, gyógynövényekről és egy betiltott „csodaszerről” is beszélgettünk a szakemberrel. Az is kiderül, a kutató szerint mikor kellene kinyitni templomainkat.
-
A menyegző
Jiszká örömmel ugrott fel a szóra. A názáreti rokonságot mindig is kedvelte, és örült, ha találkoztak. Régebben ritkábban volt erre lehetőség, mert Názáret jó félnapi járásra esik Kánától. Igazán csak akkor gyalogoltak át, ha valami fa szerszámra volt szükség, mert Mária férje, József híresen jó ácsnak számított a környéken. És az a hír járta: a legidősebb fia, Jézus is ügyes kezű mesteremberré nőtte ki magát.
-
In memoriam Veress Gábor (1953–2021)
Hatvannyolc év adatott számára küzdelmekben gazdag, de Isten által vezetett életében. Családja, szűkebb és tágabb ismeretségi köre egyaránt tapasztalhatta szeretetteljes, de céltudatos egyéniségét, amelyet – Isten iránti hálával – az ismert Igével lehet leginkább jellemezni: „Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam…”
-
Ezer család kapott adományt húsvétkor
Az idei év számos próbatétel elé állítja a karitatív szervezeteket is: a tantermen kívüli, digitális oktatás, majd az istentiszteletek online térbe költözése is megannyi gyűjtőpont bezárásával járt. Az adományozók azonban ez évben is megmutatták, hogy segíteni szeretnének nélkülöző embertársaiknak, országszerte hat megyében gyűltek az adományok.
-
Kállai Imre
Egyrészt pszichiáterként részt veszek pszichiátriai betegek ellátásában. Ezzel együtt szívesen foglalkozom olyan kliensekkel is, akik vallásos, spirituális kérdések mentén szenvednek pszichés tünetektől. Úgy érzem, egyre nagyobb szükség van arra, amikor a beteg őszintén beszélhet a hitéről és a pszichés tüneteiről egyszerre: a hite miatt nem ítéli el egy világi szakember...