Védettségi igazolvánnyal a templomba?
Hiába igazoltak néhány vérrögképződési esetet az AstraZeneca oltás után, ettől még reálisan nem nőtt a brit–svéd vakcina alkalmazásának kockázata – hangsúlyozza Csupor Dezső református gyógyszerész. A koronavírus ellen használható gyógyszerekről, gyógynövényekről és egy betiltott „csodaszerről” is beszélgettünk a szakemberrel. Végül az is kiderül, a kutató szerint mikor kellene kinyitni a templomainkat.
FAVIPIRAVIR: NYELVTÖRŐ, AMELY CSÖKKENTI A VÍRUSOK SZAPORODÁSÁT
Továbbra sincs célzott gyógyszer koronavírus-fertőzésre – szögezi le rögtön beszélgetésünk kezdetén Csupor Dezső szakgyógyszerész, aki egyébként jó döntésnek tartja, hogy a Favipiravirt már otthon gyógyuló covidos betegek is megkaphatják. – Nem koronavírusra fejlesztették ki, a készítmény betegtájékoztatójában sincsen szó a Covid–19-ről, de vírusellenes hatású, és most nincs jobb – mondja a szakember.
Hozzáteszi: „ha nem járványidőben lennénk, szinte háborús körülmények között”, akkor valószínűleg nem engedélyeznék a használatát covidos betegeken, akkor sem, ha vannak már vele kapcsolatban reménykeltő klinikai kutatások. A szer békeidőben tehát még nem felelne meg a szigorú követelményeknek.
Csupor Dezső szerint épp a rendkívüli körülmények indokolják a gyógyszer alkalmazását, mert így megakadályozható, hogy még többen haljanak meg koronavírus miatt, vagy szoruljanak kórházi kezelésre. Utóbbi azért is fontos, mert a járvány leterhelt kórházakat eredményez, és mindent meg kell tenni azért, hogy csökkentsük azok terhelését.
Amikor a mellékhatásokról kérdezzük, elneveti magát, mert állítólag a favipiravir hatóanyagnak néha előfordul egy vicces hatása, ami persze csak annak humoros, akit nem érint: ritkán, de lehetséges, hogy aki beszedi, „hirtelen futásnak ered”. Ez házi karanténban persze igen kellemetlen mellékhatás lehet.
A kórházban ápolt covidosok esetében egyébként egy másik gyógyszert, a Remdesivirt szokták alkalmazni. Csak érdekesség: Donald Trump amerikai elnök szintén e két készítményt kapta tavaly kórházi kezelése során a koronavírus-fertőzésére.
NINCS REÁLIS VESZÉLYE AZ ASTRAZENECÁNAK
A szakgyógyszerész hangsúlyozza, hogy koronavírus-fertőzésnél nemcsak a tüdő károsodhat, hanem nagy eséllyel kialakul véralvadási zavar is. – Ha valakinek felajánlanak egy oltást, amit nem fogad el, mert egy másikra vár, annak a kockázatát vállalja, hogy megbetegszik, és lehet, hogy a Covidtól épp véralvadási zavara lesz, ami miatt elutasította az AstraZenecát – figyelmeztet Csupor Dezső.
Kedves Olvasó!
A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!