LXV. évf. 18. szám
-
Az Ige mellett
Rovatunk a mindennap közösen olvasott Ige mellé kínál bibliaolvasó és -értelmező útmutatót, emlékeztető gondolatokat és magyarázó lelki táplálékot. Ezen a héten Steinbach József református lelkipásztor, a Magyarországi Református Egyház Dunántúli református egyházkerületének püspöke osztja meg velünk gondolatait.
-
Az oltópont parancsnoka
Érezzük a felelősségünket abban, hogy az ország szabadulhasson a bezártságtól, hogy kinyithassanak a templomok, intézmények – mondja Bencze János, a Bethesda református gyermekkórház diakóniai igazgatója, főigazgató-helyettes, a kórház egyik oltópontparancsnoka.
-
Öt méteren
Anyának lenni megható, kétségbeejtő, megtisztelő és megterhelő. A legtudatosabb utánaolvasót sem tudja felkészíteni senki és semmi arra, mennyi mindent fog érezni és megélni, ha egyszer gyermeke születik. Az anyaság szembesít a határainkkal. Fizikailag is, szellemileg is, és lelkileg különösképpen.
-
Visszahívni a szétszéledt nyájat
Életeket megváltoztató, bizonyságtévő igehirdetésre, a jó hír, a Krisztustól tanultak terjesztésére bátorított a XV. zsinati ciklus második ülésén Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke.
-
A világ legbefolyásosabb emberei
A KÉK (Kapcsolatra Épülő, Következetes) nevelés mindenkinek szól, akire Isten gyermekek vezetését bízta szülőként, nevelőszülőként, pedagógusként, nagyszülőként vagy segítő szomszédként – tudatja Brouwer Pálhegyi Krisztina gyógypedagógus, nevelési tanácsadó, a KÉK nevelés szemléletmódjának megalkotója.
-
Anyagyógyászat
Az anyaságról megható szavakkal szokás beszélni. Tiszteljük is az életüket odaáldozó nőket, akik gyermekeikért készek saját igényeikről, kényelmükről naponta lemondani! Ha bennünk maradtak hiányok, sérelmek, ne dédelgessük azokat! Keressük a gyógyulást, és bocsássunk meg egymásnak, és vigyázzunk arra, hogy ne ismételjük szüleink hibáit!
-
Imádkozzunk!
Az imádság a lélek beszélgetése Istennel, azzal az Úrral, aki magát a lelket teremtette. E belső párbeszédben az ember a Teremtőjéhez fordul, megosztva vele vágyait, kérdéseit, örömeit és fájdalmait. A kommunikáció formája lehet kérés, könyörgés, hálaadás, dicséret vagy magasztalás. Most az imádság e heti gondolatait osztjuk meg, amelyek az Istennel való kapcsolat mélyítésére hívnak.
-
A heti bibliai részhez – Nem a nagy sereg, nem a nagy erő
A Biblia közös olvasása Isten üzenetének mélyebb megértését segíti, közösségi élményt nyújt, erősítve a hívők kapcsolatát. Az együtt töltött időt gazdagítják azok az elmélkedések, melyek közös gondolkodásra ösztönöznek. A heti bibliai szakaszhoz Szetey Szabolcs írt jegyzetet, mely értékes iránymutatást ad a szöveg jobb értéséhez.
-
Akik a tisztaságnak szentelik az életüket
A precíz munkavégzés független az aktuális járványoktól – szögezi le Pap Márta, a Bethesda kórház higiénikusa. A református intézményben huszonhárom takarító dolgozik azért, hogy mindig minden makulátlan legyen, hiszen sosem lehet tudni, mikor érkezik a következő kis páciens. A munka ünnepének apropóján azokra figyelünk, akik a tisztaságnak szentelik az életüket.
-
Minden munka lehet Isten dicsőségére végzett munka?
A munka méltósága azt jelenti, a tennivaló, a feladat elvégzése közben az ember Isten munkatársa a világban. Ennél nagyobb méltóság nem létezik. Fogyasztói társadalmunkban inkább a pénz értékéről és a tőke érdekéről esik szó, a munka méltóságáról kevésbé – mondja Békési Sándor református teológus.
-
„Csak” anyák napja – egy édesanya imája
Anyák napján köszönjük, hogy az elmúlt időszakban ott álltál a szemükkel mosolygó, elszigetelve élő, de veled sosem unatkozó nagyszülők, dédik mellett. Kérlek, öleld át őket erősen, és engedd, az oltások után a kezük, az arcuk is összeérhessen végre a gyermekekkel!
-
Számítanak-e a számok?
A versengés ellentmondásos jelensége minden bizonnyal az emberiség ébredése óta velünk van. Pál apostol futóversenyeket idéző metaforái is közismertek: „…mindnyájan futnak ugyan, de csak egy nyeri el a versenydíjat” – vagy: „…nem azé, aki akarja, és nem is azé, aki fut, hanem a könyörülő Istené.”
-
Az egyszemélyes szórvány
Marika néni volt az utolsó almásfegyverneki református, az alig tíz kilométerre fekvő kis faluban. Ő volt a mi egyszemélyes szórványunk, akit minden nagyobb ünnepen felkerestünk, főleg karácsonykor és húsvétkor. Ilyenkor a tisztaszoba átalakult templommá.
-
Kinek a kezében van a gyermekünk?
Az anya nem tehet mást, mint megismeri Isten akaratát, és úgy neveli gyermekét. Megismerteti vele Megváltó Urát, akitől egész életében védelmet kaphat. – Hegedűs Béla néhai dunamelléki püspökhelyettes igehirdetése
-
Az anyák dicsérete
Molnár-Kovács Dorottya és férje, Molnár Sándor Debrecenben élnek. A fiatal egyetemi tanársegéd két és fél hónapja adott életet első gyermekének, Ezrának. Azt mondja, Sándorral már jó ideje szerettek volna szülőkké válni. – Mindig erre készültem: már a gimnáziumban, amikor még csak tervezgettünk a jövőnket, tudtam, elsősorban anyuka akarok lenni.
-
Fiúk a tavon
Két fiú, Zehár és bátyja, Réhi beszélgetnek a tóparton. A fiúk anyja, Hawa lepényeket süt, mert hal már nincs napok óta. Réhi a Genezáreti-tóra készül kimenni halat fogni. Zehár is szeretne vele menni. Hawa féltette a fiait a horgászattól, mert a elég egy rossz mozdulat, és a tó elnyeli a halászt. A halászok „Isten szemének” nevezték a tavat.
-
Komolyan gondolni, amit mondunk
Legyen szó irodai teendőkről, egyeztetésekről, döntéshozatalról, Isten még a hétköznapi munkába is be tud avatkozni. A zsinati tanácsos szerint ezekben a helyzetekben választás elé kerülnek a felelősök, hogy a világi logika szerint haladnak vagy a Szentírásból merítenek erőt. – vélekedik Gér András zsinati tanácsos.
-
Bertók Dániel
– Új feladatként és egyben lehetőségként élem meg Galambokon a településen élők megszólítását, a református közösség létének tudatosítását a településen. Ezt nem könnyíti meg a vírushelyzet, de igyekszem élni az internet adta lehetőségekkel, hiszen az online istentiszteleti közvetítésekbe nem csupán a gyülekezet tagjai kapcsolódnak be.