Sokrétű életmű Debrecenből
A Tiszántúli Református Egyházkerület (TTRE) Közgyűjteményeinek kiadásában jelent meg a Gáborjáni Szabó Kálmán festőművész, grafikus című album. A bemutatott művész a ma már több mint négyszáznyolcvan éves Debreceni Református Kollégium falai között tanult, majd tanított. Mikáczó Kamilla, az egyházkerület grafikusa tervezte a kötetet, amelynek különlegessége, hogy a borító és a könyv néhány eleme kávébabból készült.

Abraham Kuyper református teológus, az egykori holland miniszterelnök szerint a vallási reform szabadította ki a liturgikus élet templomi világából a művészetet, amely a keresztyén ember szabadsága jegyében kapott lehetőséget máig tartó felfedező útjára, „a reformáció után az egyháznak semminemű hatalma nem vezette többé a művészt, a palotákból származó pénznek semmiféle hatalma nem kötötte őt”.
A könyvművészet gyökereit szintén az egyházművészetben találjuk, a sokszorosító grafikai technikák pedig elválaszthatatlanok a reformátorok egyik legfontosabb szellemi fegyverétől, a könyvnyomtatástól. A vallási reform sokat köszönhetett ennek a „kommunikációs forradalomnak,” a nyomdászat fellendülésének, az új kiadványok pedig a meggyőzés szolgálatában előszeretettel alkalmaztak fametszetű illusztrációkat.
A kiadvány olyan műhelyben készült, amely ugyancsak a reformációnak köszönheti létét, 1561 óta folyamatosan működik, miközben évszázadokon át Debrecen városa és a TTRE nyomdavállalata volt. Az Alföldi Nyomda már négyszázhatvan éve ápolja a nyelvi kultúrát és őrzi a debreceni könyvnyomtatás hagyományait. A nagyüzemi könyvgyártás a múlt század hatvanas éveitől honosodott meg Debrecenben, és mára az Alföldi Nyomda évente több mint huszonkilencmillió könyvet állít elő.
Maga a város is a könyvnyomtatásnak köszönhetően vált a magyar Alföld egyetlen olyan településévé, amelynek a sokszorosított grafika terén értékes régi hagyományai vannak, így talán az sem véletlen, hogy Gáborjáni Szabó Kálmán fametszőként aratta első sikereit.
A művész munkásságához gazdag hátteret kínált a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára, amely félmilliós állományával a Magyarországi Református Egyház (MRE) legnagyobb gyűjteménye. A könyvtár száztizennégy unikumot, azaz a világon egyetlen példányban fennmaradt művet őriz, kézirattára, ősnyomtatványtára és a régi magyar irodalom 1711 előtti emlékeit őrző gyűjteménye közép-európai szinten is kiemelkedő.
A kötet tervezője Mikáczó Kamilla grafikus, iparművész, az MRE számtalan projektjén és gyűjteményi könyvsorozatain dolgozott. Stílusában és tematikájában a református vallás puritán jellegéhez idomult. Inspirálta a kollégiumi könyvtár illata, színvilága, belső tere, az ott lévő kötetek és a kollégium múzeumának tárgyai, textíliái, ötvösremekei. A könyv egyszerű kivitelű, klasszikus tipográfiával készült, védőborítója kifejezésre juttatja a mű alapeszméjét, hangulatát, illetve jelzi, hogy sokrétű életművet fogunk végiglapozni életképekkel, rajzokkal, fametszetekkel, fotókkal, festményekkel, freskókkal és gazdag írásanyaggal.
A Gáborjáni Szabó Kálmán-album különlegessége, hogy a keménytáblát és az előzéklapot Kaffee-papírral vonták be, amely a kávébab durva, roncsolt szerkezetét építi a cellulózba. Ennek eredménye az egyedülálló „kávés”, élénk textúra.