Eljuttatni az üzenetet

Előfizetek

Számtalan ember – egy történet. A kolozsvári Hitel, az erdélyi magyar értelmiség társadalomtudományi-nemzetpolitikai szemléje 1935 és 1944 között nemcsak folyóiratként, de egyfajta szellemi körként is működött, összefogva az akkori erdélyi értelmiségi elit nagyjait. Szász István Tas címzetes főorvos, egészségpolitikus, író, költő, szerkesztő leányfalui otthonát emlékmúzeummá alakítva viszi tovább szülei és a folyóirat örökségét. Látogatásunk alatt kiderült: a Hitel íróinak iránymutató gondolatai máig érvényesek.

– Tizenöt évvel Trianon után, 1935-ben felnőtt az első olyan fiatal generáció, amely tudott románul beszélni és „élni”, ezáltal átlátta a balkáni-bizánci gondolkodásmódot. Ez a nemzedék volt az, amelyik elhatározta, hogy olyan folyóiratot hoz létre, amely ebben az új helyzetben tudja szolgálni a megmaradást, az erdélyi kultúrát – kezd a folyóirat történetébe a tavaly a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett Szász István Tas leányfalui lakásmúzeuma előterében. Szüleit Trianon után teljesen tönkretették, mindenüket elvették.

Szász István gazdamérnök diplomájának megszerzése után nem állt román szolgálatba, hanem egy angol cégnél munkásként kezdett el dolgozni, majd vezető pozícióba került. A második bécsi döntés után az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület (EMGE) ügyvezető alelnöke, majd a háború után a Bolyai-egyetem egyik alapító tanára (közben egyházmegyei főgondnok), végül a magyar nyelvű oktatás elsorvasztása után ismét segédmunkás volt. Ebben az időben épült fel a kolozsvári villa, amelyet Szász István Tas édesanyja, Hort Ida tervezett.

Szász István Tas Fotó: Sebestyén László

Kedves Olvasó!

A teljes cikk elolvasásához előfizetéssel kell rendelkeznie! Kérjük tekintse meg ajánlatunkat!