Színpompás közösség az agglomerációban
Mint színes virág, úgy bontott szirmokat a reformátusság a katolikus és evangélikus többségű Csömörön az elmúlt tíz évben. Az egykori szórványgyülekezet ma már önálló missziói egyházközség, tavaly felépült templomuk pedig otthona lehet az aktív és elkötelezett közösségnek. Most rádiós istentiszteletre készülnek, ennek apropóján beszélgettünk Esztergály Előd Gábor lelkipásztorral és Szennyessy Judit presbiterrel múltról, jelenről és jövőről.
Csömör tagadhatatlanul Budapest agglomerációjának része lett az elmúlt évtizedekben, ez pedig minden olyan jellemzővel felruházta, amely a nagyvároshoz e módon kapcsolódó településekről elmondható. A nagyközség népessége ugrásszerűen megnőtt, sokan költöztek ide családjukkal együtt vagy épp családalapítási szándékkal a Kárpát-medence különböző tájairól. Ennek köszönhető az is, hogy míg a rendszerváltás idején csak néhány família vallotta magát reformátusnak a Pest megyei településen, ma már több mint százharminc családdal van kapcsolata a református gyülekezetnek.

– Vonzó vidék ez, itt kezdődik a Gödöllői-dombság, gyönyörű rálátás van a Pesti-síkságra, illetve a budai hegyekre – festi le a népszerűség okát Esztergály Előd Gábor, aki 2010 szeptembere óta szolgál a közösségben. Ekkor váltak önálló, missziói egyházközséggé, amelyhez szórványként Nagytarcsa is hozzátartozik.
Elkötelezett gyülekezet
– Templomba járó gyülekezet vagyunk – jelenti ki Szennyessy Judit presbiter, elmondva, hogy a választói névjegyzékben szereplő kétszáznegyven fő közül egy átlagos vasárnapon körülbelül hatvanan biztosan ott vannak az istentiszteleten. – A közösség iránt elkötelezett rendszeres templomba járók százhúszan-százharmincan vannak – árnyalja tovább a képet Esztergály Előd Gábor.
Szerinte ezt a tavalyi, világjárvány sújtotta év zárszámadása is jól példázza: – Amikor az év elején leültünk, hogy lezárjuk az elmúlt esztendőt és megtervezzük az ideit, azt láttuk, hogy a pandémia és a hozzá kapcsolódó korlátozások ellenére az előirányzott bevételeink szinte teljes mértékben beérkeztek. Úgy gondolom, ez is fokmérője a tagok elköteleződésének és annak, hogy komolyan veszik az Isten iránti hálából fakadó adakozást.

Esztergály Előd Gábor hozzáteszi, hogy a tagok lelki téren is odaadók, szabadidejükből is sokat áldoznak a közösség érdekében. – Bármilyen szolgálatról legyen szó, valaki mindig meghallja a hívást. Körülbelül negyven aktív szolgálója van a gyülekezetünknek, akit megszólítok, mindig örömmel és készségesen áll rendelkezésre, mindezt Isten dicsőségére téve. Úgy vélem, szoros és összetartó közösség a miénk.
Pandémia idején is élőben
A bő egy éve tartó világjárvány a Csömör-Nagytarcsai Református Missziói Egyházközség életét is alaposan felforgatta. Ahogyan a legtöbben, úgy ők is az online térbe költöztették a rétegalkalmakat és a vasárnapi istentiszteletet.
– Utóbbit a járvány kirobbanásától kezdve online tartottuk, sohasem felvételről sugároztuk – jelenti ki Esztergály Előd Gábor. – Ebben a rendkívüli helyzetben az élő közvetítés teszi lehetővé, hogy a szószéken elhangzó igehirdetés végén egy időben mondjuk, hogy ámen, együtt énekeljünk és együtt imádkozzunk. A képernyők előtt ülő gyülekezeti tagok tudják és talán érzik is, hogy nincsenek egyedül: még ha utcák és házfalak választanak is el egymástól, összekapcsol bennünket a Szentlélek. Talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy a közösségünk egyben maradt, nem hullott darabjaira az elmúlt hónapokban.

A lelkész tájékoztatása szerint az online közvetítést a továbbiakban is megtartják, hogy akik betegség vagy egyéb akadályoztatás miatt kénytelenek otthon maradni, továbbra is részesei legyenek az alkalmaknak.
– Az élő közvetítés nagy erőt ad annak, aki nézi, mert érezzük, hogy összetartozunk – még ha nem látjuk is egymást. Volt, hogy délután tudtam megnézni csak a délelőtti felvételt, de akkor már nem volt ugyanez az érzésem – erősíti meg lelkipásztora kijelentését Szennyessy Judit.

A nyitás
A presbiter hozzáteszi: – Végig részese voltam az online vasárnapi istentiszteleteknek, bibliaóráknak és hitmélyítő alkalmaknak. Úrvacsorát is vettünk otthon. Próbáltunk szépen felöltözni az alkalmakhoz, de már nagyon elég volt. Az az igazi, hogyha együtt lehetünk a többiekkel a templomban, éppen ezért volt óriási élmény május másodikán személyesen találkozni egymással.
A nyitásról Esztergály Előd Gábor is hasonlóképpen vélekedik. – Nagytarcsán, a szórványgyülekezetünkben kezdtem reggel fél kilenckor, aztán tíz órakor Csömörön folytattam a szolgálatot. Mindkét helyen felemelő érzés volt találkozni a hívekkel, és újra egymás szemébe nézni, egymásra mosolyogni. Ugyanakkor az is felszabadító érzés, hogy most már talán a vége felé járunk ennek a megpróbáltatásnak.
Habár a gyülekezet és a presbitérium is bízik a vírusmentes nyárban, nagyobb nyári tábort idén sem szerveznek, kisebb alkalmakat, rétegtalálkozókat viszont igen. – Lesz családi napunk, amikor végre minden generáció együtt lehet. Megtartjuk a konfirmandusok nyári táborát, akárcsak az ifisekét, és idén is vízre szállunk az apa-fia kenutúrán. Ősszel pedig reménység szerint buszos kirándulásra is elmehetünk együtt – sorolja a közelgő eseményeket a lelkész.

Konfirmáció a rádióban
Az idei pünkösd különösen fontos esemény lesz az életükben.
– Nálunk hagyományosan ilyenkor van a konfirmáció. Ez most nemcsak azért lesz különleges, mert a teljesen elkészült saját templomunkban tarthatjuk, hanem azért is, mert az egész ország hallhatja majd a fiatalok lelkesítő bizonyságtételét – utal Esztergály Előd Gábor arra, hogy azon a vasárnapon 10 órakor a csömöri templomból szól majd Isten Igéje a Kossuth Rádió hullámhosszán.
A konfirmációi felkészítő egy részét online voltak kénytelenek megtartani, de amint lehetőség nyílt a személyes találkozásra, elhagyták a virtuális teret. – Igyekeztem mindig megteremteni a lehetőséget a személyes találkozásra, hiszen az ő mustármagnyi hitük komoly gondozásra szorul, ebben pedig fontos szerepe van a személyes találkozásoknak – fogalmaz az elöljáró.
Szennyessy Judit megemlíti, hogy mivel korábban nem volt saját templomuk, így rádiós szolgálatot sem kértek tőlük eddig. Viszont tavaly ősszel a Duna Televízió közvetítette az új hajlékért tartott hálaadó istentiszteletet, ahol az időközben püspöknek választott Balog Zoltán hirdetett Igét és Orbán Viktor miniszterelnök mondott köszöntőt. – Minden olyan eseménynek örülünk, amely elviszi a hírünket a világba, és tudatja, hogy itt épülő gyülekezet van. Ez az elnéptelenedő települések közösségeinek is bátorítást és erőt adhat – mutat rá a presbiter.
Esztergály Előd Gábor is örül a különleges szolgálati lehetőségnek. – A templomszentelés utáni hetekben a Kárpát-medence különböző részeiről hívtak fel, írtak e-mailt, üzentek valamilyen módon emberek azért, hogy elmondják: hálásak az Úrnak, amiért itt új templom épült. Lélekerősítő volt ezt megtapasztalni. Ezért is tartom fontosnak, hogy a média útján halljunk egymásról, és érezzük, hogy ebben a sokszínű világban van egy Isten által egybegyűjtött közösség, amelynek tagjai lehetünk. A rádió erre is lehetőséget ad, ezért is örülök a szolgálatnak.