Sohajda Mihály
Életüket, munkájukat, szabad óráikat szentelik oda Istennek, a református egyháznak és gyülekezetüknek. Öt kérdés – öt válasz rovatunkban hétről hétre lelkipásztorokat, gondnokokat és presbitereket mutatunk be. Ezúttal Sohajda Mihályt, a Kabai Református Egyházközség lelkipásztorát.
Többgenerációs lelkészcsalád tagja. Édesapja, nagyapja és felesége is lelkész. Azt vallja, Isten népéhez tartozni nem kényszer, hanem kiváltság.
Ön többgenerációs lelkészcsalád tagja. Mindig is lelkipásztor akart lenni?
Családunkban belenevelődtem a református gyülekezeti életbe. Édesapám és nagyapám hivatásának folytatása lehetőségként mindig is jelen volt az életemben. Érzékeny lelkületű gyermek voltam, szívesen olvastam a lelket megérintő irodalmat. Fogékony voltam a reál irányultságú tantárgyakra is, a református gimnáziumban, ahová jártam, inkább e felé vettem az irányt, aztán a negyedik évben mégis a teológia mellett döntöttem. A tudatos döntéshez lelki megérintettség is párosult.
Feleségével – aki szintén lelkész – huszonegy éve szolgálnak Kabán. Hogyan jellemezné az ottani református közösséget?
A gyülekezet nagy szeretettel fogadott minket, és ez a szeretet máig megmaradt. Bár létszámában csökkent, egyéni odaszánásában növekedett a gyülekezet.

Azokra, akik itt vannak, mindenben lehet számítani. Mindig vannak új betagolódőók, és vannak felnőtt konfirmandusaink is, akik által tovább él a gyülekezet. Azt vallom, Isten népéhez tartozni nem kényszer, hanem kiváltság.
Lelkipásztorként meg tudott valósítani olyan kitűzött célt, amelyért különösen hálás?
Mintegy tíz esztendővel ezelőtt sikerült létrehozni gyülekezetünk területén is a Református Házi Segítségnyújtó Szolgálatot. Megnyugvással tölt el, hogy idősödő gyülekezeti tagjaink és családjaik számíthatnak a segítségünkre. Két évvel ezelőtt – pályázati segítséggel – sikerült elvégezni a templomhajó külső felújítását. Reménykedünk abban, hogy egy ígért támogatás által hamarosan a torony is megújulhat.
Ön szerint mitől jó egy prédikáció, hogyan tudja a gyülekezet vezetője leghatásosabban megszólítani a híveket?
Szerintem a mai, információban gazdag világban a jó prédikáció legfőbb ismérve inkább az, hogy milyen nem lehet: unalmas. Ezen túl persze legyen személyes, a gyülekezethez illő és időszerű, emberi hangon megszólaló, a Szentlélektől áthatott. Ez utóbbit nem lehet kikényszeríteni, de lehet érte könyörögni. A Lélek az, aki megelevenít, élővé teszi a holt betűt, személyessé az igehirdetést. A prédikáció sokkal inkább művészet, mintsem retorikai teljesítmény. A Lélek teheti a prédikációt is katartikussá, lélektől lélekig hatóvá, akárcsak a művészeti alkotásokat.
Jut ideje a kikapcsolódásra? Mivel foglalkozik legszívesebben, amikor épp nem szolgál?
Tagja vagyok a Kabai Nyári Színháznak, amely minden esztendőben egy-egy új, többnyire zenés darabot állít színre helyi szereplőkkel. Hálás vagyok, hogy az István, a király című rockopera címszerepét eljátszhattam, vagy például Valkay tanár úr szerepét a Légy jó mindhaláligban. A próbák és az előadások nagy közösségformáló erővel bírnak a településen. Kicsit gitározni is tudok. Az évek során összegyűlt dalokból énekes-zenés adventi koncertet is adtam már a saját gyülekezetemben és másutt is. Ha az időjárás megengedi, az egészségem megőrzése céljából két-három naponta tekerek egy nagy kört a kerékpárommal.