Az uralkodók...

... Egyiptomban hivatalba lépésük elején jóslatot kértek istenüktől: mit rejt a jövő. Talán ez a szokás vitte Salamont a gibeoni áldozóhalomhoz, miután feleségül vette az egyiptomi fáraó egyik lányát (1Kir 3,1). Ő az egy igaz Istennek áldozott, aki apját, Dávidot szerette és vezette, és akihez Dávid is ragaszkodott. Salamon elsősorban tisztelete és hódolata jeléül mutatott be áldozatot, de a szorongás és a felelősségérzet is ott rejlik benne: mutatja ezt áldozatának túlzott mennyisége (ezer állatot áldoz) és hogy népét megszámlálhatatlannak mondja. Túl fiatal, még csak húszéves lehet.

Áldozati állat Fotó: Pexels

Isten válaszában óriási lehetőséget kínál neki, mint a mesében: „Kérj valamit, én megadom neked!” (1Kir 3,5) Ez minden gyermek álma. Több változatban olvassuk a mesemotívumot: egy jó tündér, aranyhal vagy más különleges lény váratlanul megjelenik a szegény ember életében, és esélyt ad sorsának megváltoztatására. Bár azokban mindig három kívánságra van lehetőség, az emberek meggondolatlanul el is tékozolják mind a hármat. Az első kérés mindig a nagy gazdagság, utána valami ostoba kívánság bajt okoz, így a harmadik már csak a helyreállításra vonatkozhat, és marad minden a régiben. Ezek a mesék, történetek csak azt tanítják, hogy elkápráztat és megszédít minket az álmodozás valami váratlan nagy szerencséről, és a kívánságaink legtöbbször visszafelé sülnek el. El kell fogadnunk azt, amiben vagyunk, és ott kell boldogulnunk.

Vajon ez a történet Salamonnal? Csupán egy fentiekhez hasonló mesét élt át? Csak álom volt mindez?

A bibliai álmok és látások Isten vezetését hordozzák. Azt, amit nem ésszel, hanem szívvel és hittel lehet fogni és érzékelni. Az Ó- és Újszövetség tele van ilyen álomban és látomásban, jelenésben kapott isteni útmutatással. Isten elfelejtett nyelve az álom – mondja Gyökössy Endre egyik könyvének címében. Fontos tudnunk, hogy nem minden álom Istentől való, ezért tudni kell különbséget tenni saját vágyálmaink, félelmeink vagy események, emlékek lenyomatai között.

Isten úgy szólít meg, hogy biztat: kérj valamit! Nem azért, mert nem tudja, mire van szükségünk, hanem azért, mert mi nem tudjuk. Nekünk kihívás és feladat, ha csak egy valamit kérhetünk Istentől. Mi volna az?

A kérés nem mesés lehetőség, hanem kapcsolatfelvétel. Az istenkapcsolat a fontos benne. Vagyunk-e olyan kapcsolatban Istennel, hogy kérünk tőle? Akarunk-e valamit Istentől? Ha igen, mit? Gyakran rosszul vagy rosszat kérünk. Salamon a saját szíve megváltozását kérte, hogy alkalmas legyen a feladatra, amit kapott. Jézus is biztat: ,Kérjetek és adatik!" (Mt 7,7) Azt nem mondja, hogy mit kérjünk.

Kérjük Isten Lelkét!