Randevúzni hív a múzeum
A kecskeméti Ráday Múzeum rejtvényfejtős kalandjátékot indít Randi a múzeumban címmel. Ahogy azt a játék neve is sejteti, a református gyűjtemény új programjával elsősorban a párokat célozza meg, akik szerepet játszva ismerkedhetnek meg többek között a Ráday család életével. A programot a pénteki zárás után tartják, hogy a nyomozásban résztvevőket ne zavarják meg a látogatók.
A kecskeméti Ráday Múzeumban már hagyomány a különleges, interaktív játékok szervezése. Legutolsó történelmi kalandjátékukat 2018-ban indították el A kulcsra zárt szoba néven, amely a kecskeméti festőművész, Muraközy János életébe engedett bepillantást a rejtélyekre nyitott közönségnek. A sikeren felbuzdulva hívták életre a Randi a múzeumban című programot, amelyben a résztvevőket szintén logikai feladatok megoldása viszi közelebb a célhoz.
SZEREPBEN
Az új játék kerettörténete az 1930-as évekbe repít vissza minket. – Egy budapesti kezdő újságíró érdekes témák után kutat a magyar nemesi és köznemesi családok szerelmi kapcsolatairól. Hogy minél színesebb cikket írhasson, egy kis vidéki múzeumba látogat. Segítségként magával hívja az egyik helyi művészettörténészt, aki a szimbólumok szakértője.

A két szereplő még sohasem találkozott, csupán telefonon egyeztettek a kutatásról és a találka időpontjáról. A két idegennek most egymást kell segítenie. Meglepetésükre azonban rejtélyek sorozatára bukkannak, amelyeket közös erővel kell megfejteniük – mutatja be az alaphelyzetet Sopronyi-Mikulás Kata múzeumpedagógus, a játék egyik ötletgazdája.
Azért, hogy a játékosok kellőképpen bele tudják majd magukat képzelni a szerepükbe, számos kellék közül választhatnak, amelyek még autentikusabbá teszik az időutazást. Ezt a „szerepbe helyezkedést” segíti például egy régi fényképezőgép, egy kalap, egy csokornyakkendő vagy épp egy pár kesztyű.
Miután nevet választottak maguknak a játékosok, az őket végigkísérő, és ha kell, segítő, szintén szerepet játszó szervező felvázolja az alaphelyzetet, és átadja azt a kutatási lapot, amelyen kérdések olvashatók. Ezekre a három helyszínen elhelyezett rejtélyek megoldásai adják a pontos válaszokat.

– Bár a játék mutat némi hasonlóságot a szabadulószobákkal, és tartalmaz is olyan elemeket, amelyek azokban is előfordulnak, a célja nem a kiszabadulás, hanem a kutatási lapon található kérdések helyes megválaszolása – részletezi Sopronyi-Mikulás Kata.
– Célunk, hogy a különféle rejtvények megoldásával a résztvevők megismerkedjenek a múzeumban megjelenő történelmi alakokkal, és bepillantást nyerjenek a XVIII–XIX. század kultúrtörténetébe.
REFORMÁTUS NEMESEK
A játék alatt különféle történelmi személyek, például a református Ráday család tagjainak történetét ismerhetik meg a játékosok. A feladatok megoldása közelebb viszi a látogatókat Ráday Pálhoz és feleségéhez, Kajali Klárához, gyermekükhöz, Ráday Gedeonhoz és az ő feleségéhez, Szentpéteri Katalinhoz is, de bepillanthatnak a Ráday család, a festő Muraközy János és Gyenes Sára kapcsolatába is. Mellettük még Jókai Mórról és elképzelt szerelméről is megtudhatnak néhány információt.

– Számunkra alapvetően fontos a református nemesi családok élete, élükön a Rádayakkal, mert ők a múzeum névadói és a gyűjtemény alapítói is egyben. Emellett szeretjük a kultúrtörténetet és szeretünk olvasni a 17–18. századról, hogy akkor hogyan éltek, gondolkodtak, beszéltek egymással az emberek. Ezt az igen érdekes témát már több soron feldolgoztuk – most ebben a programban is – mondja Bencsik Orsolya múzeumpedagógus, a játék másik ötletgazdája.
A COVID SZÜLÖTTE
A Randi a múzeumban című történelmi játékot nagyjából három hónapnyi munkával alkották meg a Ráday Múzeum munkatársai a járványhelyzet alatt, a múzeum zárva tartása közben.
– Folyamatos a református nemesi családok életével kapcsolatos kutatómunka. Mivel a Ráday család szorosan kapcsolódik a múzeumhoz, az ő életüket is kiemelten kutatjuk. Ráday Gedeon és Szentpéteri Katalin ragaszkodtak egymás - hoz, levelezésük igen bensőséges volt. Ez adta az ötletet, hogy a következő játékunk egy szerelmi témát dolgozzon fel – tudatják a program életre hívói.
A történelmi kalandjáték rejtvényeiről és talányos feladatairól hiába kérdeztük a két ötletgazdát, érthető módon nem szerettek volna részleteket elárulni, de annyit elmondtak, hogy több helyről inspirálódtak.

– Merítettünk a szabadulós játékok eszköztárából, előfordulnak különféle lakatok, titkos kódok, és van szimbólumfejtés is a kaland során. Mivel mindenféle fejtörőt szeretünk, így találós kérdések és képrejtvények közül is akad néhány. Beletettünk mindent, amit izgalmasnak tartunk – mondja sokat sejtetően Bencsik Orsolya. Híresek vagyunk arról, hogy nem szeretünk egyszerű dolgokat kitalálni. Eltart egy darabig, amíg sikerül megoldani a rejtvényeket a résztvevőknek – teszi hozzá. A játék időtartama az alkotók szerint egy-másfél óra, de ha esetleg tovább tartana megfejteni a feladványokat, akkor sem zárják rá a múzeumot senkire.
REFORMÁTUS RANDEVÚ
– Miután a Muraközy Jánosról szóló játékunk véget ért, és már tudtuk, hogy szeretnénk hasonlót szervezni, előtérbe helyeztük a randiprogram ötletét. Eddig még nem volt ilyen a múzeumban, szerettük volna kipróbálni – mondja Sopronyi-Mikulás Kata. – Egyre több intézmény kínál hasonló programokat, és mi is szerettünk volna ehhez csatlakozni – teszi hozzá Bencsik Orsolya.
– Nem titkolt célunk, hogy a fiatal felnőtteket és az idősebb korosztály tagjait is játékra invitáljuk, ezáltal is közelebb hozva múzeumunkat a látogatók szívéhez. Úgy gondoljuk, hogy egy, a múltban játszódó, rejtvényfejtő kalandjáték emlékezetes randiprogrammá válhat – vélekedik Sopronyi-Mikulás Kata. Kiderül, hogy a játék akár páros randevúnak is kiváló lehetőség, ilyenkor a történet szerinti újságíró és a művészettörténész munkáját egy restaurátor és egy műtárgybecslő is segíti. Hetente egyszer lehetséges játszani, mindig pénteken, a hivatalos látogatási idő után, hogy a „szerepbe helyezkedett” játékosokat ne zavarják meg a látogatók.

A múzeumpedagógus elmondja azt is, hogy jövőre valószínűleg bekapcsolódnak a Kecskeméti Református Egyházközség házasság hetéhez fűződő programsorozatába is. – Ezek a programok több helyszínen zajlanak majd, közülük az egyik lenne a Ráday Múzeum a rejtvényes randevúval, amelyre hívjuk és várjuk az egyházközség által szervezett Házas Kurzus sorozat résztvevőit – magyarázza Sopronyi-Mikulás Kata.