Végigsöpört a járvány a református idősotthonokon
Hamarosan megkezdik a koronavírus elleni védőoltás beadását a Diakóniai Iroda által fenntartott intézményekben. Azokban a református idősotthonokban és szociális intézményekben, ahol megjelent a vírus, átlagosan a lakók háromnegyede átesett a fertőzésen – többségük tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel. A munkatársak heroikus áldozatvállalását bérpótlékkal ismerik el. A részletekről Beszterczey Andrást, a Magyarországi Református Egyház Diakóniai Irodájának vezetőjét kérdeztük.
Mekkora az igény a vakcina iránt? Mikor kezdődhet az oltás?
Nincs százötven fősnél nagyobb intézményünk, ezért várhatóan egy-két héten belül megkezdik lakóink és munkatársaink beoltását. Előbbiek csaknem kilencven százaléka, utóbbiak kétharmada kérte a vakcinát. A Diakóniai Iroda ötvennyolc szolgálatot tart fenn. Azokban az intézményekben, amelyekbe bejutott a vírus, a lakók háromnegyede átesett a Covid–19-en. Aki beteg volt, nem most kapja meg a védőoltást.

Sokan közülük tünetmentesek voltak, lélegeztetőgépre és kórházi kezelésre csak néhány esetben volt szükség. Tíz gondozottunk hunyt el koronavírus-fertőzésben. Több munkatársunknál súlyos lefolyású volt a betegség, de kórházi kezelésre csupán néhány esetben volt szükség. Egyébként még négy olyan intézményünk van, ahol egyetlen lakó vagy munkatárs sem volt koronavírusos.
Hogy bírják a dolgozók ezt az időszakot?
Adódtak nehézségek, amikor egyszerre sok munkatárs került hatósági házi karanténba vagy kapta el a koronavírust. A kiesőket pótoltuk – hálás vagyok a kollégáknak, mert mindenhol készségesen beálltak mások helyére, és elvégezték a szükséges munkát. Volt, hogy takarító, mentálhigiénés szakember vállalt ápolási feladatot. Mindenkinek névre szóló levélben köszöntem meg az áldozatos munkát. Amelyik intézményünkben a vírus miatt pluszmunkát kell végezni, ott bevezettük a Covid-pótlékot, amely havonta ötvenezer forint pluszt jelent az ott dolgozóknak, amíg fennáll a vírushelyzet az adott otthonban.
A százszázalékos táppénz lehetősége a szociális szférában dolgozóknak is jár?
Igen, ha a munkavállaló bizonyítani tudja, hogy a munkahelyén kapta el a vírust. Ez elég nehéz feladat. Tapasztalataim szerint ezzel nem élnek a munkatársaink, ha mégis, minden segítséget megadunk nekik.
Igazságos lenne minden koronavírusos munkatársnak automatikusan megadni a teljes összeget?
Igen, hiszen nehéz bizonyítani, hogy hol fertőződött meg valaki. Emiatt karácsonykor magasabb hűségjutalmat, átlagosan másfél havi bért kaptak a munkavállalóink. Meggyőződésem, hogy azzal tudjuk a kollégáinkat a legjobban motiválni, ha éreztetjük velük, hogy nemcsak ők segítenek másoknak, hanem nekik is jár segítség.
Végül térjünk vissza az oltásra. Ha lehetősége lesz rá, beadatja magának?
Természetesen igen. Úgy látom, hogy nagyobb a kockázata a fertőzés szövődményeinek, mint a vakcinának. Bízom azokban, akik kifejlesztették. Persze azt is tudom, hogy ez most óriási üzlet, viszont az oltásellenes hangokat nem tartom megalapozottnak. A természettudományban, és ebből következően most a vakcinában is, isteni gondviselést látok.
MÁR MINDEN LAKÓ VÉDETT A LEGNAGYOBB REFORMÁTUS IDŐSOTTHONBAN
A lakók többsége átesett a Covid–19-en, a többiek pedig már megkapták a védőoltást a Sóstói Szivárvány Idősek Otthonában, amelyet a Nyíregyháza-Városi Református Egyházközség tart fenn. Az ország legnagyobb református idősotthonában a dolgozók védettsége is nyolcvan százalék fölött van: a fertőzésen átesettek még nem kaphatnak oltást, rajtuk kívül csaknem száz dolgozó kérte a vakcinát. Sőt, azok közül, akik első körben nem igényelték, tizenöten már jelezték: mégis felvennék az oltást, mondja Vári Zoltán intézményvezető. – Az első oltást én kaptam meg, hogy bátorítsam a többieket – teszi hozzá.