Célok, alázat, kitartás = siker

A vajdasági Zentán élő Opauszki Péter hatéves kora óta kajakozik, tizenkét évesen hatalmas akaraterővel legyőzte a leukémiát. A tizennyolc éves válogatott kajakos rengeteg munkával, óriási lemaradásból küzdötte vissza magát a korosztálya legjobbjai közé. A Nyilas Misi Ösztöndíjprogram egyik nyertesével a mentorálás fontosságáról is beszélgettünk.

Opauszki Péter Fotó: Csordás Ádám/MRSZ

A kudarc nem ellenség, hanem barát, mert neki köszönhetem a fejlődést és a változást – olvastam, hogy ez a mottója. Az élsport rengeteg lemondással jár, mi motiválja?

A betegségem előtt is mindig jó kajakos akartam lenni, amire minden esélyem megvolt. Szerettem edzésekre járni, de nem éreztem azt, hogy ezért mindent képes lennék feláldozni. A betegségem és a fizikai gyengeségem döbbentett rá arra, hogy mennyire fontos nekem a sport. Utólag visszagondolva nekem is nagyon különös, hogy pont az intenzív osztályon, élet-halál között lebegve értettem meg, hogy a kajak az életem. Bár sokak számára ez lehetetlennek tűnt, én ott, akkor eldöntöttem, hogy a legjobbak között szeretnék lenni, bíztam a sikerben.

A Nyilas Misi-programban Kucsera Gábor világbajnok, olimpikon kajakos volt a mentora. Hogyan folyt a mentorálás?

Gábor a világ legjobb mentora, többször találkoztunk, eveztünk együtt. Mindenről lehet vele beszélni: soha semmit sem szépít, kimondja az igazat. Sportolóként megérti azokat a dolgokat, amelyeket én most tapasztalok meg. Remélem, hogy még sokáig fordulhatok hozzá tanácsért. Minden „Nyilas Misinek” ilyen jó mentort kívánok.

Mivel ösztönözné a fiatalokat a jelentkezésre, mit érdemes beleírni a pályázatba?

Amikor pályáztam, még csak a céljaimat tudtam megfogalmazni, nem voltak jelentős eredményeim. Valaki ott egy komoly betegségből lábadozó fiatalembernek bizalmat szavazott, amit én köszönök, és minden tőlem telhetőt megteszek, hogy rászolgáljak. A most gondolkodóknak azt üzenem, hogy ne adják fel a céljaikat csak azért, mert akadályokba ütköznek. Merjenek nagyot álmodni, ne féljenek segítséget kérni, hiszen az ösztöndíjprogramban olyan lehetőségek is megnyílnak, amelyekre most még nem is gondolnak.

A Nyilas Misi Újratöltve-programban többek között a tudatos pénzügyi gazdálkodás, az önmenedzsment és a karrierépítés mikéntjeit is közösen gondolják át az ösztöndíjasokkal. Önnek készült karrierterve?

A pénzügyi mentorom segítségével megértettem, hogy a sport mellett a napirendemmel összeegyeztethető pénzkereseti lehetőséget kell találnom. Fontos, hogy fejlesszem magam más téren is: már van egy felsőfokú nyelvvizsgám, és most készülök az angol középfokra. Idén érettségiztem, most olyan képzéseken szeretnék részt venni, amelyek az élsport mellett végezhetők. Természetesen van karriertervem a kajaksportra vonatkozóan is. Igyekszem folyamatosan képezni magam, hogy az élsport után felkészült legyek a civil életre, amely biztosan kapcsolatos lesz a sporttal.

Ön mentorként hogyan segítené a fiatalokat?

A legfontosabb, hogy megismerjük a mentorált fiatalt, elképzeléseit, és ennek megfelelően mutassunk neki lehetőségeket, hívjuk fel a figyelmét arra, amire ő még tapasztalat hiányában nem is gondolt. Legyünk mellette akkor is, amikor a dolgok esetleg kedvezőtlenül alakulnak. Hiszem, hogy egyszer én is egy tehetséges fiatal sportoló mentora lehetek – akár az ösztöndíjprogramban. Jó volt „Nyilas Misinek” lenni, büszke vagyok rá és hálás, hogy az lehettem.

Pályázati lehetőség

A Magyar Református Szeretetszolgálat ösztöndíjára október 31-ig lehet pályázni a legyenfolytatas.jobbadni.hu oldalon.